За или против вакцинирање на децата?

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

За или против вакцинирање на децата?

Post by Mamino_srce » 11 Dec 2012, 17:27

Па и да дојде до тоа да може да имаме право на избор, јас пак највероватно би го вакцинирала. Можеби би малку распоредила вакцините да не бидат пренатрупани, ама да не го вакцинирам не би имала мир. Не сум до толку упатена (и мислам дека никогаш не може ни да бидеме начисто) за да си превземам таков ризик (unsure)

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Дали и како може да се избегне вакцинирање на децата во

Post by Herra » 12 Dec 2012, 14:14

Јас сега ја видов темава, па да прашам нешто што не ми е јасно... Зошто некој би сакал да ги избегне вакцините кои се задолжителни за бебенцата? Мислам, некоја статија, некој доказ дека се штетни или слично постои, или само поради боцкањето на бебушките не се сложувате со ова? Не сум ни јас упатена, но ми стана малку чудно, ипак толку педијатри чим ги одобриле и донесени се како нешто што мора да се заврши, зошто некој би одел против ова? Сепак толку деца се вакцинираат и сите здрави прави, со некои исклучоци, мене не ми е логично на своја иницијатива родителот да се противи на ова. А дека се многу, многу се вакцините и жално е за бебушите што ги боцкаат ама па тоа е ништо во споредба какви последици може да донесе невакцирањето (unsure)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Debora » 12 Dec 2012, 14:23

Ја раздвоив темава, тука нека бидат за и против дискусиите и аргументите за тоа. Се надевам дека на старата тема некој ќе знае одговор, па нека си стои со тоа прашање.

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Hera » 12 Dec 2012, 17:24

Херра малку ми е тешко само накратко да објаснам зошто мислам дека вакцините се штетни. Постојат многу статии кои ги имам прочитано и кои мене лично ме убедиле дека тоа што го правам сега за моето дете не е исправно и му штетам и се чуствувам како предавник што не ја тера работава до крај. Самото боцкање, ќе видиш и самата, не го боли детето, тоа не ја ни чувствува иглата, ама вришти кога составот на вакцините ќе почне да му ги цепи мускулните влакна.
Прво еве некои од состојките на вакцините и се извинувам што немам време да преведувам:
- aluminijev hidroksid
- aluminijev fosfat
- amonij sulfat
- amphotericin B
- životinjska tkiva: svinjsku krv, konjsku krv, zečji mozak,
- pseći bubreg, bubreg majmuna,
- pileći embron, kokošje jaje, jaje od patke
- teleći serum
- betapropiolactone,
- fetalni goveđi serum
- formaldehid
- formalin
- želatin
- glicerol
- diploidne ljudske ćelije (poreklom iz abortiranog fetalnog tkiva)
- hidrolizirani želatin
- živin spoj timerosal (thimerosal, Merthiolate)
- monosodium glutamat (MSG)
- neomicin
- neomicin sulfat
- fenol crveni indikator
- phenoxyethanol (antifriz)
- kalijum difosfat
- kalijum monofosfat
- polimksin B
- polisorbat 20
- polisorbat 80
- hidrolizat kazeina iz svinjskog pankreasa
- ostatci MRC5 proteina
- sorbitol
- tri-n-butyl fosfate
- vero stanice, kontinuirana linija majmunovih bubrežnih ćelija
- krv ovaca.
Ќе ставам овде два линка што сметам дека мене ми биле корисни да зазамам став дека сум против вакцините и се осудувам како родител што немам сила и храброст да се изборам моето дете да биде заштитено. Да се разбереме, зборувам само за моето дете по моето убедување. Според мене вакцината е огромен профит за фармацевтската индустрија. Вакцините имаат голема темна страна за која никој не зборува, многу бебиња се починати од нив, а и многу експерименти се направени со нив.
Последна глупост беше со вакцините против свинскиот грип. Прогуглајте малку да видите колку последици има сега од нив. А и за ХПВ вакцините исто така, видете во кои земји само се задолжителни со закон.
http://www.torexin.co.rs/index.php?opti ... &Itemid=29
http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=87021

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Herra » 12 Dec 2012, 20:32

Hera wrote:Херра малку ми е тешко само накратко да објаснам зошто мислам дека вакцините се штетни. Постојат многу статии кои ги имам прочитано и кои мене лично ме убедиле дека тоа што го правам сега за моето дете не е исправно и му штетам и се чуствувам како предавник што не ја тера работава до крај. Самото боцкање, ќе видиш и самата, не го боли детето, тоа не ја ни чувствува иглата, ама вришти кога составот на вакцините ќе почне да му ги цепи мускулните влакна.
Прво еве некои од состојките на вакцините и се извинувам што немам време да преведувам:
- aluminijev hidroksid
- aluminijev fosfat
- amonij sulfat
- amphotericin B
- životinjska tkiva: svinjsku krv, konjsku krv, zečji mozak,
- pseći bubreg, bubreg majmuna,
- pileći embron, kokošje jaje, jaje od patke
- teleći serum
- betapropiolactone,
- fetalni goveđi serum
- formaldehid
- formalin
- želatin
- glicerol
- diploidne ljudske ćelije (poreklom iz abortiranog fetalnog tkiva)
- hidrolizirani želatin
- živin spoj timerosal (thimerosal, Merthiolate)
- monosodium glutamat (MSG)
- neomicin
- neomicin sulfat
- fenol crveni indikator
- phenoxyethanol (antifriz)
- kalijum difosfat
- kalijum monofosfat
- polimksin B
- polisorbat 20
- polisorbat 80
- hidrolizat kazeina iz svinjskog pankreasa
- ostatci MRC5 proteina
- sorbitol
- tri-n-butyl fosfate
- vero stanice, kontinuirana linija majmunovih bubrežnih ćelija
- krv ovaca.
Ќе ставам овде два линка што сметам дека мене ми биле корисни да зазамам став дека сум против вакцините и се осудувам како родител што немам сила и храброст да се изборам моето дете да биде заштитено. Да се разбереме, зборувам само за моето дете по моето убедување. Според мене вакцината е огромен профит за фармацевтската индустрија. Вакцините имаат голема темна страна за која никој не зборува, многу бебиња се починати од нив, а и многу експерименти се направени со нив.
Последна глупост беше со вакцините против свинскиот грип. Прогуглајте малку да видите колку последици има сега од нив. А и за ХПВ вакцините исто така, видете во кои земји само се задолжителни со закон.
http://www.torexin.co.rs/index.php?opti ... &Itemid=29
http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=87021

Антифриз?!?!?! (cry1) (cry1) (cry1) Ова е страшно... Мислам кој нормален би можел да одобри вакво нешто да им се дава на бебињата? Светов каде е тргнат... (cry1) (cry1) (cry1)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Marina » 12 Dec 2012, 20:43

Против сум,против со целото мое битие а го вакцинирав е вака за мене (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) (fr) не дека нешто сум многу информирана,знам дека се штетни,инстинктот ми кажуваше да НЕ го вакцинирам,и пак го однесов..од причина што не сакав грешка да направам,никогаш немаше да си простам. а во ваква развиена земја како Германија вакцините се опционални,и има многу фамилии што не ги носат децата на вакцина.и од друга причина го однесов,условуваат во градинка,во некои градинки.го однесовме после 7 месеци,за стандардните,само без хепатит,дури и педијатарот не не убедуваше да вакцината,у стил ако сакате ок,ако не пак ок.он е тој што ми кажа дека вакцините се за децата да пораснат во болежливи луѓе.дека државата само од болни луѓе профитира

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by happy cumulus » 12 Dec 2012, 21:03

Vakcinite se noz so dve secila. Jas licno ne sum strogo protiv vakcinite, ama ne sum ni pro vakcinite. Fakt e deka vo niv ima sostojki od koi kosata mi se kreva koga citam, no isto taka i fakt e deka otkako postojat vakcinite smrtnosta kaj bebinja i deca e namalena. Znam kako si mislime nie. Eh, pa jas sum imala Rubela, pa ete me zdrava ziva. Za zal, mnogu imaat pocinato od Rubela. Na nas ni e polesno denes da bideme protiv vakciniranje, zatoa i sto ne sme stvarno iskusile kakvi se posledici nosat bolestite protiv koi se vakciniraat decata. Normalno, nosat vakcinite rizik, kako i sekoj lek sto go primame sto nosi mozni nus pojavi. Prasanje e dali nus pojavite nateznuvaat ili pak rizikot sto samite bolesti go nosat. Covek treba da gi stavi i tie i tie na vaga, za da vidi sto poveke nateznuva, pa da moze da donese svesna odluka.
Definitivno sum protiv 100 vakcini naednas i toa me vadi od pamet! So pedijatarkata nasa minatiot pat imavme taka malku povzestena diskusija. Se izboriv da razdvojam dve vaklcini. Inaku i tuka ne se obavezni, ama ispaga deka se obavezni, koga na skolo baraat potvrda deka deteto e vakcinirano.

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Herra » 12 Dec 2012, 21:09

Луѓе бре, сериозно ме подзамисливте со вакциниве сега... (unsure) Никогаш не сум размислувала на оваа тема, па ми беше чудно но сега си викам а кој е тој што може да ме натера на вакво нешто. И некаде имаше спомнато дека се плаќало доколку не го вакцинираш детето, па ме интересира ова еднократно е? Што се случува доколку не се однесе детето на вакцина, плаќаш некоја казна и после? Незнам што да кажам ама ова со вакциниве не е ни малку наивна работа (cry1)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Mamino_srce » 22 Dec 2012, 21:24

Леле луѓе, најдобро ништо да се не чита повеќе околу вакцините. Ужас! Сега па наидов на еден текст каде се вели дека ќелии од абортирани бебиња (фетуси) се всушност една од состојките во вакцините. (scared)
Мислам, колку и да е или не е вистина, ама ете ќе го прекопирам текстот (на англиски) па ете може да се прочита. Или не? Не знае човек веќе што е паметно (confus)

Has anyone told you they didn't believe we could possibly have vaccines produced right here in America from aborted fetal cell lines?

The fact that the Chickenpox, Hepatitis-A and MMR vaccines were developed using aborted fetal cell lines, MRC-5 and WI-38 has never been hidden from the public.

The problem is that when parents go to their family doctors for vaccinations, who asks to see the product insert? Most parents want to know the risks and possible side effects.

Like their doctors, parents are mostly concerned with the health of their children. And doctors, who have been administering the vaccines for years have never checked into the ingredients, although it has always been right at their fingertips. And what would happen if they did? They would read that the vaccine contains "residual DNA and proteins" and "components" of "MRC-5", "WI-38" (or both) "human diploid cell lines".


Кој сака да чита, еве линкови. Инаку, колку што разбрав тие ќелии претставувале главниот окидач кај деца со аутистични нарушувања.
http://www.cogforlife.org/soundchoice122012.pdf

И уште еден : http://soundchoice.org/

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Hera » 26 Dec 2012, 10:33

Тоа е проблемот Мамино Срце, нам ни е сервирана само едната страна и ние сите прво си мислиме дека се е неопходно, дека мора да се вакцинираме, дека е за наше здравје. Ама кога ќе почнеш да читаш, а баш лесно не се доаѓа до тие информации, ќе почне да те боли главата. Зошто пред да ни речат да се вакцинираме не ни даваат да исчитаме кои се последиците од тие боцкања. Па на секој лек од аптека си пишува тестиран на толку и толку луѓе, можни нескаани последици се тие и тие. Лекот содржи ова и ова. Е со вакцините нема ништо такво, се е заташкано и некој профитира многу. Да, ние не ги плаќаме, ама ги плаќа државата. Купува за секое дете ... не се малку пари, кој да ги пресметува сега. Малку фармацевтски компании, а колку жители од колку земји? И страшното ми е што многу неиспитани работи се тестираат баш на луѓе како нас, од никави демек земјички. Страшно е тоа што се случи во Босна. Ама и на оваа што сега ја тупосаа кај нас за заштита на девојчињата од ХПВ. (ner) Од нас после ќе си прават извештаи како се покажала, нашите ќерки им се моментално заморчиња.
Ставив еден документарец во темата за такви филмови баш за децата кои станале аутистични по примање на вакцина. Погледнето го ако имате време, само не успеав превод да му најдам. Страшно и жално. Живата е една од најстрашните состојки што ја имаат вакцините затоа што од неа нема прочистување, ќе си се вгнезди во организмот и си останува, арно сигурно не прави.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”