За или против вакцинирање на децата?

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Petra » 15 Feb 2014, 08:33

Обелоденета вистината за смрт на две бебиња во БиХ.
http://doznajemo.com/2012/03/12/smrt-dv ... vakcinama/
http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A ... =iAQHYoyK8
одлука на здрави аргументи.
Секоја вакцина е опасна по здравје и живот.
Секоја е отров. (scared) (ner)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Petra » 15 Feb 2014, 19:13


Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Petra » 07 Mar 2014, 15:41

Вакцините предизвикуваат мутации кои можат да го загрозат здравјето на идните генерации
http://ennigredo60.wordpress.com/2014/0 ... A%D0%BE-2/

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Радост » 25 Mar 2014, 16:55

http://www.reddit.com/r/IAmA/comments/2 ... ted_polio/


За неполн ден дискусија од 2000 коментари. На рати ќе ја читам.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Crnokosaa » 25 Mar 2014, 17:20

Leleee i jas se izbudaliv so ova za vakcinive .. Mislam stvarno edinstveno nesto sto najmnogu me iritira e toa sto vakciniranjeto e moralnoz zosto sekoj roditel da ne si odlucuva za toa sam ?! Znaci jas ako nesakam da mu stavam vakcina na moeto dete toa ke bidi moja i samo moja odgovornost, sto i da se sluci jas ke bidam vinovna i nedaj boze jas ke si imam necista sovest, a ako poradi vakcina nesto mu se sluci na moeto dete togas koj ke odgovara ?? Nikoj ! E kako mozi taka ne mi e jasno , eve jas dosega mu gi staviv vakcinive na G , od edna strana mi e shube mnogu sho mu gi stavam, od druga mislam ke mi bide shube ako ne gi primi i neznam sho da mislam, sekako poveke sum protiv ,,, Neznam ni sho da kazam ni sho da mislam , (ner) (confus)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Lejla7 » 25 Mar 2014, 17:43

happy cumulus wrote:Vakcinite se noz so dve secila. Jas licno ne sum strogo protiv vakcinite, ama ne sum ni pro vakcinite. Fakt e deka vo niv ima sostojki od koi kosata mi se kreva koga citam, no isto taka i fakt e deka otkako postojat vakcinite smrtnosta kaj bebinja i deca e namalena. Znam kako si mislime nie. Eh, pa jas sum imala Rubela, pa ete me zdrava ziva. Za zal, mnogu imaat pocinato od Rubela. Na nas ni e polesno denes da bideme protiv vakciniranje, zatoa i sto ne sme stvarno iskusile kakvi se posledici nosat bolestite protiv koi se vakciniraat decata. Normalno, nosat vakcinite rizik, kako i sekoj lek sto go primame sto nosi mozni nus pojavi. Prasanje e dali nus pojavite nateznuvaat ili pak rizikot sto samite bolesti go nosat. Covek treba da gi stavi i tie i tie na vaga, za da vidi sto poveke nateznuva, pa da moze da donese svesna odluka.
Definitivno sum protiv 100 vakcini naednas i toa me vadi od pamet! So pedijatarkata nasa minatiot pat imavme taka malku povzestena diskusija. Se izboriv da razdvojam dve vaklcini. Inaku i tuka ne se obavezni, ama ispaga deka se obavezni, koga na skolo baraat potvrda deka deteto e vakcinirano.
Само ќе ја цитирам Хепикумулус и ништо повеќе не коментирам. Потполно се слагам со неа.
Секогаш имајте на ум дека за било кој лек кога треба да се даде секогаш се проценува дали е поголем ризикот или бенефитот, а ризик секогаш има. И еден Парацетамол има несакани ефекти и состојки ако го отворите упатството и го прочитате, но кога мора да му го дадете на детето го давате, нели? Така и за вакцините. А на Гугл може се и сешто да пишува, кој ви гарантира дека се тоа проверени информации???
Јас немам деца, но кога би ги имала би ги вакцинирала. Тоа е мојот став.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Crnokosaa » 25 Mar 2014, 18:56

Jas od prvata vakcina gi delam , Hib mu ja stavam pa po edna nedela diteper i polio. Nemozi nikoj nisto da mi reci, bitno gi prima.. I sekogas mu gi zakasnuvam, po dve nedeli i fazla ..

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Petra » 05 Apr 2014, 10:41

http://s13.postimg.org/7rgqmjvxj/roditeli_vakcini.jpg
Сликата е извадок од официјалната страна на произведувачот на вакцината,ги има сите податоци па верувам добро е да бидеме информирани.
Со тематиката вакцинирање, сум добро запозната. Најпрво кога го добив кучето почнав да доаѓам до некои информации, после тоа за мене кога се повредив на работа па одбив антитетанус, и сега за ќерка ми истражувам цело време. На Гугал има се, но јас никому слепо не верувам. Не се залетувам, истражувам од проверени информации веќе неколку години.
Вакцините се измама на столетието. (ner)
Тврдат дека со вакцините се искоренети болестите, не верувам во тоа, туку за разлика од некогаш имаме уреден канализациски и водоводен систем, имаме фрижидери во кои ја чуваме храната, некогаш се бањале со стоена вода и од езерата преполни со бактерии, а сега имаме пивка вода.
Иронично е што сакаат да не убедат дека вакцините го зајакнуваат имунитетот, а всушност го нарушуваат, со отровите кои ги вбризгуваат имунолошкиот систем треба да се бори.
Долгогодишните статистики и истражувања покажуваат дека со воведувањето на вакцините процентот на смртност и парализа расте. Интересно е дека аутизам кај невакцинираните деца нема или пак многу ретко... да не зборувам вакцините колку животи имаат покосено.
Цитат
...„Се сеќавам кога бев дете, имав четири или пет години, моите родители намерно ме однесоа кај мојата другарка која лежеше дома болна од морбили, за да се разболам „на време“. После извесно време и јас добив морбили… имав висока температура, бев целата црвена, мислам дека на мене немаше место на кожата кое беше со нормален изглед. И така неколку дена, па ми помина. Потоа педијатарот им рече на моите родители дека од сега доживотно сум заштитена од морбили.- “...– Во текот на моите студии на медицина, учев за вирусот на морбили, за имунитетот, компликациите… Научив дека имунитетот е целосен и најсигурен после ПРЕЛЕЖАНИ морбили...“др. Јадранка Бибан –
Откако Италија здраворазумски го укина законот за задолжителното вакцинирање кај споствените граѓани, никој не слушнал а ниту видел епидемија од било која заразна болест во земјата.
Можете да ги земете за пример и Соединетите Американски Држави,таму БСГ вакцината никогаш не била воведена па тие никогаш немале епидемија од туберкулоза но затоа имаат и тоа како епидемија од аутизам кој се зголемува пропорционално низ годините со секоја нова воведена вакцина.
Во Индија која после масовната полио вакцинација во 2011 г доби и епидемија од полио со близу 47 000 деца заболени од вакцина индуциран полио вирус.
„...се внимава при набавка на вакцините тие да се квалитетни и од произведувач, кој е на листата на СЗО, проверени од нивните здравствени агенции, како и од нашите здравствени власти, а состојките се во таква форма што не претставуваат опасност за децата.
Ревизорскиот извештај од 2009 година за неправилните услови транспорт на вакцините во Македонија,понатаму скандалот од 2000 година со набавката на вакцини со сомнително потекло и слични други малверзации.
А оваа реченица ‘ … а состојките се во таква форма што не претставуваат опасност за децата, е излишна за било каков коментар.

И на крајот на краиштата,секој родител има една и и најголема должност во неговиот живот а тоа е да се грижи беспрекорно за своите деца. Свеста на индивидуата го надмина законот. Освестениот родител треба да знае дека своето дете може да го заштити само со својата висока свест, а не со некој закон. Законот за задолжителна вакцинација е неправеден,неетички и неразумен. За правото на избор е дури и апсурдно да се дискутира.

За мене е најлесно кога фактите се црно или бели, многу ми е олеснато околу одлуката. На форумот секој има право да си го каже своето мислење, дури и тогаш кога се косат.
http://s28.postimg.org/589y0ek3h/100066 ... 0079_n.jpg

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Отворени писма

Post by Peperutka » 02 May 2014, 12:26

Petra wrote:Отворено писмо
до сите родители и сите граѓани на Република Македонија

Вакцинацијата не е имунизација,таа е најмонструозниот концепт на алопатската медицина.

Состав на вакцините:
- Вакцините за болестите DTP (дифтерија, тетанус, голема кашлица) и MMR (мали сипаници, заушки, рубела) имаат ткива од абортирани фетуси, ознаки WI38 и MRC-5 (WI38 - абортиран три месечен женски фетус, MRC-5 абортиран машки фетус). При изборот на овие фетуси учествувале повеќе добороволни брачни двојки, на кои што претходно им е проследена здравствената историја како родители, генетика, прележани болести, за кај фетусите да не постои сомнеж од некаков вид на пренесување на било каква болест. Абортираните фетуси се извадени живи, значи не се работи за мртвородени неколкумесечни бебиња или спонтан абортус, туку свесни и доброволни абортуси со единствена цел: добивање на антитела за вакцините. Овие фетуси или некои од нивните ткива, по направена медицинска интервенција, биле одржувани уште некое време во живот лабараториски, затоа што антителата може да се добијат само откако жив организам претходно ќе биде инфициран со некој вид на вирус.
- дали ова значи дека државата поддржува абортус и убиство?
- Сите вакцини содржат генетски мутирани вируси, или ДНК добиени во лабароториски услови со генетски мутации со искористување на гени од животински ткива (бубрег од мајмун, пилешки ембриони, желатински телешки ткива, итн.), а исто така се применуваат и растителни ГМО (генетски мутирани организми). Бидејќи, овие состојки се вбризгуваат директно во крвта, се одвиваат несакани мутации на одредени ткива и органи кај вакцинираните единки. Овие генетски мутации никој, па дури ни медицината нема сознанија, какви штетни и несакани последици имаат во моментот, а и какви несакани последици би имале за идните поколенија, т.е. потомства, односно, се поставува прашањето: дали генерациите со таков вид на генетски мутантски вкрстувања би имале воопшто потомстово и доколку би имале, какво потомство ќе имаат?!
- Да не ги заборавиме и отровните конзерванси како состав на вакцините кои тие вируси ги одржуваат во живот, а меѓу кои се и најштетните за нервниот систем и другите витални органи: жива, која што е дел од живиното соединение Тимеросал, Алуминиум хидрооксид, Отров за глувци (Формалдехид), Антифриз и др.
- Несаканите ефекти се и повеќе од застрашувачки: астма, алергија, анафилактични шокови, менингитис, парализа, тромбоцитопенија, некои и со смртност, дијабет, канцер, автоимуни заболувања и заболувања на штитните и витални жлезди, аутизам, SIDS (синдром на ненадејна смрт кај новороденчиња, под неразјаснети околности), леукемија, неуропатии, паротити, итн., итн.
- Изворот на информациите за составот на вакцините, како и нивните несакани ефекти се добиени исклучително од самите производители на вакцини, кои што се користат во светот и во Македонија, односно од фармацевските коропрации: Sanofi & Pasteur, GSK, Merck, BulBio.
- Кога сме кај несаканите ефекти од вакцините целосно сме запознаени и со фактот: од што тоа всушност вакцините ‘’штитат”. Пред се’ и над се’ тоа се болести за кои што денес постојат лекови, а со подобрениот начин и квалитет на живот тие болести се многу ретки и не преминуваат во епидемии. Односно ние како родители, кога би избирале помеѓу сипаници и заушки наспрема дијабет, аутизам, леукемија, сигурно би избрале болест која што трае неколку дена и се лечи со поголеми дози на “C” витамин, поздрава исхрана, чист воздух, чиста вода, отколку детето да ни добие, не дај Боже болест, за која што денешната медицина нема трајно решение, односно излекување, туку само одржување во живот со доживотни медицински третмани. Во последно време речиси и да нема посериозна медицинска студија која не укажува на тоа дека денешните деца на возраст до 5 години имаат такви сериозни здравствени оштетувања и болести кои што одговараат на здравјето на 70 или 80 годишен човек. Овие заболувања посебно се забележани од страна на родителите по извршена вакцинација кај своите дечиња.
-Поради горе наведеното многу од родителите веќе имаат изградено став по однос на вакцинацијата на своите деца, а многумина се и со горко животно искуство.
-Задолжителна вакцинација немаат следните земји од ЕУ: Австрија, Кипар, Данска, Естонија, Финска, Франција, Германија, Исланд, Ирска, Литванија, Луксембург, Холандија, Норвешка, Португалија, Шпанија, Шведска и Англија. А во останатите земји од ЕУ по број на задолжителни вакцини е вака: Белгија-1, Бугарија-9, Чешка-7, Грција-4, Унгарија-8, Италија-4, Латвија-12, Малта-3, Полска-8, Романија-7, Словачка-9, а Словенија-7. Зарем нивната здравствена фела и систем се понеобразовани, или можеби понегрижливи, од нашите медицински експерти и институции на системот!? За разлика од кај нас, каде законот за заштита на населението од заразни болести влече корени од еден стар социјалистички систем уште од времето на СФРЈ, секаде во светот поради причините изложени горе вакцинацијата е ИСКЛУЧИВО право на избор на родителот или од истите загрижувачки причини допуштени се верски, филозовски и медицински исклучоци.
Вакцинацијата не треба да биде законски обврзана и задолжителна, туку тоа треба да биде право на избор на секој родител во оваа земја, што секако воедно е и демократско и етично право.
Медицината треба да е во служба на човекот тогаш кога ќе му затреба.
Не е темата за мојов пост,но сакам да го искажам моето мислење за постот на Петра.
НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ со постот на Петра за вакцините.
Од каде сигурност дека овие информации се точни уште па и јавно да се објавуваат (confus) (confus)
Не е во ред да се наметнува свое мислење,секој има право на избор.
Last edited by Debora on 02 May 2014, 12:55, edited 1 time in total.
Reason: Го преместив во соодветната тема

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by maried » 02 May 2014, 13:52

Spored mene I temava ne treba da ja ima, izlisno e znaci treba da go nosis deteto na vakcina, slucajno ja otvaras temava I prv post ti ispaga : Od vakcina umrele dve bebinja (ner) Sekoj si ima pravo na izbor, no nemora onie koi resile da gi vakciniraat decata da citaat neargumentirani prikazni. Toa e moe mislenje.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”