За или против вакцинирање на децата?

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Filigran » 02 May 2014, 14:16

И јас мислам како Мерид,
не знам што да мислам, оваа тема стана толку актуелна, чудо едно. Колку повеќе читаме толку станува уште понејасно........... Милион пати сум се прашала дали кога ќе имам дете ќе го вакцинирам. Во разговор до други мајки сите се на исто мислење. А станува збор сепак за образовани жени, кои се во тек.
Некоја друга членка спомна дека секое лекарство има несакани дејства , ако почниме да читаме што се фармацевтските куќи пишуваат се со цел да се заштитат самите, косата ќе ни се крене. (ner)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Lejla7 » 02 May 2014, 15:37

Jas pisuvav za nesakanite dejstva od lekovite Filgran.I milo mi e sto konecno so nekoj sum na ista branova dolzina. (thumbsup)

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by Girl » 02 May 2014, 15:49

Нормално дека ќе го вакцинирам моето дете здравје боже, тоа е нешто што секоја мајка треба да го направи според мене. Едно е што пишува на интернет и што се мота по социјалните мрежи, докторите и стручните лица никој не ги слуша изгледа. Греота е да се ризикува здравјето на детето заради недокажани работи. Ова е мое мислење, нормално

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by marijaz » 04 Jun 2015, 00:29


marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by marijaz » 24 Jun 2015, 16:22

IMA li nekoj informacija sto kupil I primil vakcina od grcija

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by ivvi<3 » 24 Jun 2015, 16:40

Маријаз, таму ја вакциниравме ќерка ми. Што те интересира поточно?

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by marijaz » 24 Jun 2015, 20:34

Ivvi me interesira koja e procedurata za vakciniranje tamo kolku kosta I kako we vikaat vakcinite recepta ili naziv.bebe e 3mes

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by marijaz » 24 Jun 2015, 20:59

Neda Jovan kazi mi te molam tvoeto bebe e 6 meseci kade I dali go vakcinirase. Moeto IMA 3 meseca I neznam stop da pravam

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by ivvi<3 » 24 Jun 2015, 21:11

Маријаз, отидовме во ординацијата, докторката ни кажа кои вакцини се петовалентни и шестовалентни (ја има плус хепатит б за ревакцинација) и од аптека се купуваат. Едни се белгиски, а другите шпански, глаксо мислам дека беа, тие се шестовалентни. И докторката ја става вакцината, ти потпишува во картонот за имунизација и става баркод од вакцината, си ја чуваш сметката и толку. Ние во Солун бевме.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by ivvi<3 » 24 Jun 2015, 21:12

Заборавив цена :) Околу 30€ е вакцината и 10€ за апликацијата.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”