За или против вакцинирање на децата?

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by marijaz » 24 Jun 2015, 21:26

Ivvi ako dobro the razbrav.znaci vie bevte Na pedijatar vo solun I tamo GI primivte vakcinite ? Imas li nekoj Kontakt od tamo.I koi vakcini se podobri spanskite ili drugite

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by borjana » 24 Jun 2015, 21:58

Немам дете и не се чуствувам Нај компетентна да земам некој силен став. Кога ќе имам дете Секако ќе го вакцинирАм од следниве причини: прво и основно за негово добро, а второ за сите околу него. Јас Кога бев трудна го изгубив плодот зашто дојдов во контакт со дете невакцинирано а инфицирано со рубеола. Јас сум Вакцинирана и имам имунитет но плодот до 16 недела нема. Ние луѓето често грешиме, да не ми се случеше ова може немаше да го земам.пвој став што обично не го коментирам се пак ѕоа е право на родителот.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: За или против вакцинирање на децата?

Post by ivvi<3 » 24 Jun 2015, 22:23

Маријаз, еден ден претходно направи крвна слика, црп обавезно, таму ќе ја прегледа докторката и таа ќе ѝ ја стави вакцината. Во врска со квалитетот, нас докторката ни рече дека и двете се добри, разликата е во тоа што третата ревакцина може да биде петовалентна или шестовалентна. Ние ја зедовме шестовалентната за да не ја боцкаат пак за ревакцина на хепатит б. Таа е шпанската мислам. Ќе ти објасни сѐ докторката таму. А да, и чини 20€ плус, кога ќе дојде таа трета ревакцина. Контакт имам, ама не знам дали смеам тука да пишувам. Ако сакаш пиши ми во пп. И не заборавај да го понесеш картонот за имунизација, за да ти се потпише.
Борјана, апсолутно се согласувам со тебе. Антиваксерите сакајќи да ги "заштитат" своите деца, нанесуваат штета на другите. Околу вакцините се дигна толкава фама, и сѐ од непроверени информации луѓето донесуваат погрешни одлуки. И антибиотикот сам по себе е штетен, но колкава е неговата корист забораваме. Нека биде право на избор вакцинирањето, но тогаш тие деца да се одделат од вакцинираните и да учат во други училишта. Не знам за други земји, но во Германија бараат децата да бидат вакцинирани за да ги примат во градинки и училишта, иако таму вакцинирањето не е задолжително.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”