Запек кај дете

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Запек кај дете

Post by happy cumulus » 14 Dec 2012, 00:27

Mamicki, kako se raspravate so zapek kaj vasite decinja. Sin mi nema cesto, eve vtorpat se slucuva, ama dva dena veke ima maka. Kazuva deka saka da kaka i se napnuva mnogu, a samo po nekoe zrnce vadi. Sega mu davam da pie sok od suvi modri slivi. Vo MK mu davav mnogu kompot od krusi, toa pomagase dosta, treba da odam da kupam krusi. Dali znaete sto drugo e efektno? Cepcinjata bi mi bile posledna opcija.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Запек

Post by Nespretna » 14 Dec 2012, 04:20

Хепикумулус, јас лично за мене, во текот на бременоста си најдов лек во сувите сливи. Ама ти веке си пробала таква варијанта. Да му ги даваш да ги јаде така, не верувам дека би сакал.
Избегнувај да му даваш банана, или слично, што ствара запек. Внесувај храна богата со влакна (fiber). Пробај со потечна храна.
Ај да не ја тупам, знам дека тоа си го знаеше. Друго не знам што би те советувала.

Нека мине побргу само!! Гушки за Иан! (a2)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Запек

Post by sunshine_2012 » 14 Dec 2012, 06:09

happy cumulus probaj jogurt, jas najdov Bulgarski jogurt vo "Health food store" epten e kako naseto i e mnogu ubavo, ako se odluces da kupes zemi "hole milk" zasto e mnogu povkusno od "reduced fat". jas mislam deka ke mu pomogne, mene epten mi pomaga.

BojanaS
Нов член
Нов член
Мислења: 41
Придружен: 10 Dec 2012, 20:24
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Запек

Post by BojanaS » 14 Dec 2012, 08:53

happy cumulus, и ние со Б имаме проблеми со запек.Пробај да му го масираш мешето со кружни движења,тоа нас ни помага.Исто и тоа што го рече nespretna-храна богата со влакна. А за јогуртот што кажа sunshine ,золвами си најде спас во него.Во мк има и шурупчиња и гумени бомбони за деца после една година возраст,побарај, зошто и тоа помага. (smile)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Запек

Post by Mamino_srce » 14 Dec 2012, 11:02

Hepi kumulus, kaj J. najmnogu pomaga slednovo> sok od mandarini (toj bidejki ne pie, go izmesam so malku banana, cisto da moze so lazica da se dava, ako Ian jade mandarini sami, uste podobro, tie najbogati se so vlakna. Drugo (mislam deka ti uste ne mu davas), ako si pocnala so kivi - toa ne da proteruva nego epten. Duri i nego pomesam so malku banana da ja ublazi kiselosta, i pak go protera.
I najefikasno e meleno seme ( od tikva, soncogled, len i susam), jas imam teglice od Vitalia, i mu stavam samo edna lazica najcesto za dorucek so zitarki, znaci obavezno , obavezno mu ja razmeksaat stolicata. Toa koga vidam deka sme preterale so banani (laugh1) i koga kaka po nekoe zrnce nekolku pati, obavezno mu pomaga. Sigurno ke mozes da najdes takvo nesto i tamu. Baska sto e zdravo i bogato so vlakna, zelezo, vit B1, kalcium, magnezium i fosfor. (thumbsup) Ova isto po preporaka od edna mamicka, mi dade idea, i e top. (thumbup)
Ovaka izgleda, a tuka i mnogu eftino e 67 den, tamu sigurno ke najdes slicno. i mislam deka sto posto ke mu pomogne, dobro i za vozrasni.

http://www4.slikomat.com/11/1214/q41-4Seeds_thumb.jpg

BojanaS
Нов член
Нов член
Мислења: 41
Придружен: 10 Dec 2012, 20:24
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Запек

Post by BojanaS » 14 Dec 2012, 11:57

Mamino srce од која возраст можат да се даваат овие семиња од Vitalia?

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Запек

Post by Mamino_srce » 14 Dec 2012, 12:18

BojanaS wrote:Mamino srce од која возраст можат да се даваат овие семиња од Vitalia?
Ми кажаа дека од 8 месеци може.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Запек

Post by happy cumulus » 17 Dec 2012, 18:30

Абе срцки сте вие, веднаш сте рипнале на помош. Ве гушкам и ве почитувам многу (bu). А јас пак сум заборавила да маркирам полето да бидам известена кога ќе има одговор и дури сега гледам. Мамино срце, одлична е идеата за семките. Му дадовме тука сиријал богат со целулоза (мислам дека тоа се влакната сто ги викате) и има разни житарки и семки. Му давав и мандарини, суви сливи, суви кајсии, круши, јогурт, и детето се среди.
Инаку Саншајн, да ти кажам дека Булгарсиот јогурт што го спомнуваш (да не се помеша со бугаски), мислам дека е уствари кефир, ама не сум 100% сигурна. Па ако е тоа, има смисла што помага.
Фала ви на сите уште еднаш, ве гушкам силно! (bu)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Запек

Post by sunshine_2012 » 18 Dec 2012, 20:44

happy cumulus nema problem samo deteto neka se opuste maka e zapekot.
za bugarskiot jogurt e Jogurt ( poveke mi lici na kiselo mleko zasto e gusto)ama organik i epten e ist kako sto si go imame vo Mk. i gi ima tie dobri bakterii, pa neli ako deteto primalo antibiotik najdobro e da jade jogurt zbogaten so Life culter( acidophilius, Bifidum idr. dobri bakterii) za da nadoknade. pisuva "Whole Milk Probiotc
Organic Bulgarian Yougurt "ke te potsete na doma malku.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Запек

Post by Nadja » 11 Jan 2013, 15:53

Кога малиот има запек му давам сокче од праска Bebivita. Му помага и му ја омекнува столицата.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”