КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Post by Vesela » 04 Oct 2013, 15:33

Фала. Сакам синко да го однесам, бидеки страда од алергиски ринитис кој му прави проблеми со крјниците.

linicka
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 18 Oct 2013, 12:46
Им се допаднал: 1 time

Re: КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Post by linicka » 18 Oct 2013, 13:25

Zdravo na site,jas imam kerkicka koja cesto se razboluva pa mozebi na sekoi dva meseca so antibiotik,no toa se se gornorespiratorni infekcii (nos usi oci),ne i se spustilo nadolu do sega,no e postojano so zatnato nose i spie so otvorena usta uste od bebe. Ednas pedijatarot ne nasoci na pregled za tret krajnik i doktorot rece zgolemen e no ne pregolen.I dade sinomarin od 100 ml da vidime da ja sledimi i kako i sekogas nisto strasno i pomina. Sega ja zabelezuvam deka mozebi poslabo slusa na ednoto uvce (toa sto i bese stalno vospaleno),i toa me zagrizuva mnogu. Mozebi trebase da go izvadime togas iako nebese zagrizuvacki(ne krci koga spie,ne se bori za vozduh samo noseto)zosto sum sigurna deka ai pravi toj problem.Najgolem strav mi e anestezijata (scared) .Sega si zakazaveme na usno i ako recat go vadime,strav mi e da ne nastane nekoj pogolem problem so sluhot. (unsure)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Post by Vesela » 18 Oct 2013, 13:51

Лиличка како што можеш да прочиташ и синко мој го имаше истиот проблем. Од воспалние на крајници не слушаше на едното уво. Кај не отидовме, и државно и приватно за на крај во Децка болница Козле открија дека страда од алергиски ринитис што му ги воспалува крајницте ( сите три ) и тоа влијае на слухот ( се зголемува третиот крајник и притиска на увото). Ни сугерираа да ги вадиме , ама прво дапробаме со Литизен и Фелксоназе ( локален кортикостероид кој се прска во нос) и можам да кажам дека е подобар. Немаме толку проблеми со увото.
Мој совет ти е да си отидеш во Козле навистина се стручни и мислам дека ќе ти помогнат. Инаку и Д-р Мери ми ја фалеа ( имаш погоре број од неа постиран од Рипченце) , сакав сега на контрола да го насам кај неа. Велат дека била многу добар доктор.

linicka
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 18 Oct 2013, 12:46
Им се допаднал: 1 time

Re: КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Post by linicka » 18 Oct 2013, 14:19

Sekako deka ke probame so se pred da resime da go izvadime iako kaj nea problem e samo tretiot mislam deka nekoja steta i da go izvadime nema da ima drugite i se mirni...bitno mi e uvceto sega i sluhot.... (unsure)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Post by Bobe » 19 Oct 2013, 19:49

Eve mene mi se izvadeni na 8god vozrast,prvo da kazam deka ako boli,bolkata ne se trpi, toa e trauma za cel zivot,i kaj mene so trite.....ama ne na ednoto na dvete uvcinja ne slusav samo sto kaj ednoto bese vo pogolem procent,kaj drugoto pomal.....moite probuvaa na site nacini zaedno so lekari se samo da ne dojde do vadenje,se do onoj moment,dodeka ne bevme na slava,se vrakame od jadenjeto celoto grlo I usta bese posipano so polipi(polni so tecnost-gnoj) vo golem broj I golemina,dojde do zatvoranje na grloto,bukvalno ne se disese,I odma morase da se operiram......operacijata pomina so celosna anestezija toa vreme vo voena bolnica..89g....pomina I toa samo sto izlegovme od bolnica,sreka majka mi pametna odma me odnese na sladoled I ladna koka-kola(vo sred zima (cold) )....so teski bolki gi izedov ispiv,se do zazdravuvanje insistirase posebno na sladoled....od togas navamu nikakov problem so nisto,imunitetot pu pu pu da ne se urocam kako pojak da mi e,nema Zima za mene za ladni sokovi,sladoledi sl,retko gripovi,prehladuvanja....e sega ima I losi strain,zimno vreme od mal zamor pesacenje I sl,se susi grloto.....I definitivno pusenje cigari,go nema filterot pa se na pluka odi,i tuka moite ja izgubija bitkata :ymblushing:
muabetot mi e,ako se pojavi ednas problem so krajnici,retko ostanuva na ednas,od moeto iskustvo,ako imam dete koga bi imalo problem so krajnici definitivno odma vadenje........
posakuvam pobrzo da vi ozdravat deckici Veselce I linicka,da ne mora zafat (bu) (bu) (bu) (love5) (love5) (love5)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Post by carina » 19 Oct 2013, 20:15

керка ми до пред 1 година имаше проблем со затнато носе и каде не ја носев,и кај др.мери бев,и кај др ежова правев алерго тестови,секоја година по 6-7 месеци на флексоназе и на крај се испостави дека проблемите ги прави третиот крајник и пожелно е да се извади,ама само тој .јас прочачкав по нет и решив да почекам до 7-8 год,да видиме дали ке атрофира.и откако тргна во прво одделение немаше веке затнато носе,сите проблеми исчезнаа.не ја однесов повеке на лекар да провериме што се случило со третиот крајник,претпоставувам атрофирал и успеавме да ја избегнеме интервенцијата

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Post by Bobe » 19 Oct 2013, 20:25

daj Boze Carina,vo ne retki slucai atrofira,ama ne e loso ete za cisto da si znaes dali e sigurno edna proverka,i kaj mene cekaa ama se iskompliciraa dambeter rabotite,posakuvam kaj vas sprotivnoto (bu) (bu) (bu)

linicka
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 18 Oct 2013, 12:46
Им се допаднал: 1 time

Re: КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Post by linicka » 20 Oct 2013, 16:05

nie si zakazavme kaj dr.Meri vo ponedelnik ideme prvo tamu da vidime sto ke ni kaze pa imame zakazano i na klinika kaj dr.netkov za naredna nedela ako treba za vadenje da vidime mislenja na poveke mesta.... (confus)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Post by mamigabi » 20 Oct 2013, 16:16

Крајниците се ДОБРО ЗЛО на организмот, и јас патев од крајници како мала и тоа многу, но не ги извадив, татко ми не се согласуваше затоа што тој ги има извадено уште кога бил во војска и цел живот си иам проблеми со грлото, затоа што е отворено и на зима настинка веднаш го фаќа, колку се лоши толку и добри, еве јас сега ретко многу да имам проблем, но секако видете на лекар, сепак најдобро ќе ви сугерираат (smile)

linicka
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 18 Oct 2013, 12:46
Им се допаднал: 1 time

Re: КРАЈНИЦИ: Да се вадат или не?

Post by linicka » 22 Oct 2013, 11:30

sepak ne e tretiot krajnik...sekretce vo levoto uvce,kako sto kaza doktorkata od cestite nastinki ili nesto e alegisko...ni dade sprej meralis (koj go nema po aptekive),loratadin,aqua maris i po 10 dena na kontrola. Toa uvce i go ispirase imase i cerumen poveke...ke vidime dali vaka ke pomine. ;-)

Одговори

Return to “Здравје кај деца”