Витамини за деца

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Витамини за деца

Post by Vesela » 19 Nov 2013, 12:18

Форумки, кои витамини им ги давате на вашите деца. Јас на синко сум му ги давала сите возможни витамини , Пикови, Др. Лео, Киндеримун, Ацерола......но досега нај добра комбинација ми е Витамин Ц за деца наПливаод 100мг и Беколмплекс на Др. Волц со фолна киселина едно апче на ден.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Витамини за деца

Post by Crnokosaa » 19 Nov 2013, 12:24

Jas na sinceto mu davam BabyVit od angliskata firma HealthAid. zasto ima I germanski mislam ama ovie poubavi bile.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Витамини за деца

Post by Радост » 19 Nov 2013, 12:33

Jас пак се најдов збунета. (laugh1) Зарем на бебиња се даваат витамини? Јас знам сестра ми дури на година некаде почна со пиковит.
Last edited by Радост on 19 Nov 2013, 12:50, edited 1 time in total.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Витамини за деца

Post by Crnokosaa » 19 Nov 2013, 12:49

Sekako deka.mu se davaat , na.ovie vitamini jas sho mu gi davam si ima doza na bebe od 0-4 mes po 12 kapki. od 4-12 mes po 25 kapki I od 12-4 god po 50 kapki.
Sodrzat vit A,C, D, E, B1, B2, B6, B12, Folna, Niacin, Glycerine. BP. I posebno se nameneti za poizmaceni decinja zatoa mu gi davam na bebushko , znaete kako pominavme.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Витамини за деца

Post by Радост » 19 Nov 2013, 12:54

Човекот учи додека е жив. Секоја мајка си знае што е најдобро за детето. :) (lovet)

Весела, јас ја прашав сега сестра ми па да ти одговорам. На поголемиот ( 7 години ) му дава само витамин Ц сега, а на помалото ( 4 години ) му дава Санастол сируп поради имунитет и тоа што не сака да јаде. Најстарата сестра знам дека единствено спасот си го имаше најдено со оние витамините во зрнца, што се повеќе бои - како Б комплекс мислам дека се водеа.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Витамини за деца

Post by ripcence » 19 Nov 2013, 21:11

Додека беа помали моиве им давав еден германски сируп киндер....(никогаш не запамтив како се вика-штом го видам го знам) со вкус на јагода и портокал има, со мече на сликата го обожаваа (го викаа мечето ушко) после од истата фирма таблетите за шмукање им ги давав, обично зимно време, треба веќе да им купам.
Најново ги фалат капсулите BronchoVaxom, се пиеле 10дена па 20дена пауза, 3 месеци гајле немале децава, ама сакам претходно да се консултирам со педијатар.

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Витамини за деца

Post by melanija » 12 Feb 2014, 00:56

мајки од која возраст се даваат витамини?? и дали треба да ти ги препорача педијатар или ги давате на своја рака...

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Витамини за деца

Post by anabejbi » 12 Feb 2014, 07:31

Crnokosaa wrote:Jas na sinceto mu davam BabyVit od angliskata firma HealthAid. zasto ima I germanski mislam ama ovie poubavi bile.
И на нас ни ги дадоа БабиВит, ги пиеме од 1 месец и многу ги сакаме (smile). Мислам дека додека се бебиња би требало да се земат по препорака на педијатар не на своја рака.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Витамини за деца

Post by Crnokosaa » 12 Feb 2014, 10:39

Ako sakas ti da mu davas vitamini konsultiraj se so pedijatar, t.e kazi mu deka ke davas kolku da znae I da vdis sho ke ti kazi I koi ke tti gi preporaca. Ovie BabyVit se mnogu ubavi, skapi se ama mnogu se dobri, Okolu 800 den se , jas od 10 dena mu gi davav ama mnogu bese so antibiotici . Prasaj od koga da davas ke ti kazat ,.jas mislam mozi od 1 mes.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Витамини за деца

Post by Vesela » 12 Feb 2014, 11:10

ripcence wrote:Додека беа помали моиве им давав еден германски сируп киндер....(никогаш не запамтив како се вика-штом го видам го знам) со вкус на јагода и портокал има, со мече на сликата го обожаваа (го викаа мечето ушко) после од истата фирма таблетите за шмукање им ги давав, обично зимно време, треба веќе да им купам.
Најново ги фалат капсулите BronchoVaxom, се пиеле 10дена па 20дена пауза, 3 месеци гајле немале децава, ама сакам претходно да се консултирам со педијатар.
Ние се консултиравме со педијатар во децка болница Козле кога летоска беше синко болен за овие BronchoVaxom, но д-р бее категорична никако да се даваат. Тоа е за дец многу намален имунитет, што не било во нашиот случај ( а и во поголем број случаи на деца). Демек не биле како обични витамини. И затоа не ги земавме.
Инаку последно на синко му купив ФЛОРАДИКС обичен без додаток на железо. Навистина е добар, ама многу е скап скоро 600,00 денари , а го испи за 10 дена. Така да сега повтроно му давам Витамин Ц на алкалоид од 500мг и Б комлекс со фолна кислеина 2 пати по 1. Малку сум збунета за ФЛУОНАТРИЛОТ за заби. Заболекарот од школска медицина ни кажа обавезно по едно апче на ден, анашиот матичен каде го носам строго ни забрани флуонатрил. Тој повеќе правел беља во организмот отколку што имало корист. Кои се вашите искуства за оваа работа? Јас сепак решив да не му давам флуор.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”