Добар педијатар

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
eli_bube
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 28 Dec 2013, 20:29
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 13 пати

Добар педијатар

Post by eli_bube » 04 Jan 2014, 19:19

Ајде мамички од Скопје, кажете за добар педијатар, и каде ги носите на дежурен... Ние сме кај Радица Маџоска во Ѓорче... само што премногу има народ кај неа и не знам понекогаш како да се справам со чекањето само за да ми види крвна слика, каде ги носите вие своите најмили

Emilija85
Член
Член
Мислења: 199
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Добар педијатар

Post by Emilija85 » 01 Dec 2014, 09:30

Сакам да ве прашам воопшто за вашето искуство со педијатрите, еве гледам општа практика е избегнувањето на антибиотици. Мојата ја запишав кај истиот педијатар што ме лечел мене и сестра ми, значи во тоа време за секое разболување ние сме примале не само сирупи туку инекции, јас посебно такво болежливо дете инекциите ми беа за Добар ден, е сега истите овие педијатри лекуваат на многу подруг начин, што се сменило од тогаш, нејзиното знаење се надополнило или борбата за пари стана на прво место па не се гледа ниту здравјето на најмалите. Мојава од кога е појдена во градинка е со растечен нос, пред околу 2 месеци почна и да кашла по малку и нормално ја носам на доктор, ја слушаат не и е ништо, вирус, продолжува со кашлање уште 2 недели ја носам не и е ништо, продолжува со кашлање кое станува се полошо и почнувам да ја носам секоја недела и не и е ништо, не е за антибиотик и барам некој сируп за на природна база, нејзина препорака ми вели нема потреба, од последното одење малава почнува да кашла цела ноќ и викендот ја однесов на Детско одделение се чудат како не и дале толку време ништо, и препишуваат инхалации, антибиотик, веднаш и земаат крв од прстето и даваат упат за ренген и за крв од вена, кога го испи антибиотикот се вратив кај педијатарот и ја преслуша е да има малку бронхит ајде уште неколку инхалации и ни препиша сируп на природна база. Дали ако веднаш после толку одење кај нив и препишаа нешто за да спречат да и се симне на градите и да дојде до бронхит, и дали сега бронхитот ќе го излечи со сируп од бршлен и кога за нив треба да се даде антибиотик на дете? Не сум за давање на антибиотик по секоја цена за тоа стрпливо чекав толку време и им верував дека знаат тие што прават. (ништо) Значи ова не се случува само со нас, ова е општа практика барем на нашиов педијатар. Не ја однесов на ренген по препоракат на докторот од детско одделение сакав да видам што ќе ми препорача таа и секако ми рече НЕ нема потреба.
Така што зборував со луѓе ми рекоа дека нели овие матичните добиваат пари од фондот, но со тоа имаат препорака за максимум рецепти што можат да ги издадат во месецот, ако издадат над таа бројка им се намалуваат парите што ќе ги добијат од фондот, за тоа тие се труделе да останат на некој минимум додека овие другите вработени што се во клиника ете како докторката во детско одделени немаат таков проблем со пари од фондот и си даваат рецепти ( значи и претходно разболување кога од педијатарот се беше во ред викендот на брза помош докторката ни препиша антибиотик) Ваше мислење и искуство?

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Добар педијатар

Post by Ariela » 18 Dec 2014, 17:19

Zdravo mamicki (piggy)
jas vo posledno vreme pocnav mnogu da razmisluvam na ovaa tema Dobar pedijatar.
Jas vo sekoj moment ocekuvam da se rodi mojata kuklicka, pa razmisluvam za toa kade bi ja nosela na doktor.
ne sakam kaj bilo kogo zatoa sto nemam mnogu doverba vo doktorite i ne sakam koga nekoj postojano dava antibiotici za gluposti sto se vika.
ajde preporacajte vie sto imate iskustvo nekoj pedijatar ve molam.
sto mislite za doktorkata vo Remedica na primer i dali znaete dali tamu rabotat so plavi kartoni.
pozdra do site (big-hug)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Добар педијатар

Post by sunshine_2012 » 18 Dec 2014, 17:26

Ariel, jJas imam iskustvo so pedijatrite Vo Remedika Imene licno mi se prijatni doktorki iI vnimatelni, e Sega posto Jas sum od drug grad ne GI nosam Sega no do deka Bea bebinja GI nosev do 6 meseci. Togas ne rabotea so kartoncinja no Sega neznam Dali imate skluceno dogovor so fondot. Nema da zgreses ako gi noses tamu.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”