Главоболка кај деца

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Главоболка кај деца

Post by kit-kat » 18 Jul 2014, 21:26

Насловот кажува се.
Многу често синко го мачи главоболка. Бевме на ушно очно се е во ред.
Синусите му биле воспалени прими терапија , но главоболката е тука.
Посебно еднаш месечно го фаќа како мигрена и додека не поврати и смири во темна соба нема поминување.
Летово ако малку остане на сонце ќе се пожали. Кога е појака главоболката му давам пола парацетамол, не сакам да одам со појака терапија.
Некое искуство или лек за синуси или мигрена кај деца.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Главоболка кај деца

Post by Радост » 18 Jul 2014, 21:34

Сестра ми мака мачи со поголемото ( 8 години ) со главоболката. Не успева да најде лек кој константно ќе му делува ама кога ќе го фати така му дава парацетамол и наоѓаат начин како да заспие. После спиењето е како нов. Докторката и рекла дека е последица на нагло растење бе. (unsure)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Re: Главоболка кај деца

Post by kit-kat » 18 Jul 2014, 21:39

Фала ти Радост срце си. (kup)
Исто еве 9 год. наполни. Синоќа го болеше а бевме Охрид.
Не сакаше ни да седнеме негде само дома да бегаме.
Дојде легна и утрово од 5 како нов беше. (scratch)
Дај Боже да е од растењето но кога ќе рече главчето ме боли (cold) јас смрзнувам и само филмови си правам.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Главоболка кај деца

Post by Vesela » 19 Jul 2014, 22:09

Kit Kat I jas mislam deka e od rastenjeto. I jas Kako tebe si pravam 300 filmovi vo glava. Inaku koga go boli glava my davam 1/2 paracetamol, I nekolku Dena my davam B6 I vitamin C. Isto taka celoto (kage sto go boli) go mackam so ice gel. I my pominuva. Citav na internet deka se cesti glavobolki kaj deca ili bolki vo koski Kako posledica na brzo rastenje.Toa mila Kit ket znaci ni rastat decata da se zivi I zdravi.
P.S pozdrav do sinko tvoj. :)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Главоболка кај деца

Post by ripcence » 20 Jul 2014, 01:03

Исто е и со син ми (sad1) , се растревожуваме многу и јас и мм кога ќе рече глава ме боли, гледам како светки на едното око и му се слошува. Кај него се јавува на подолго седење на сонце и неколку пати на тренинг. Тој не повраќа, легнува и едвај заспива, ама кога ќе стане ја нема главоболката.
На лекар ни рекоа од наглото растење, пубертет, не советуваа освен Парацетамол ништо повеќе, и бидејќи тренира витамини обавезно и пред секој тренинг да јаде плочка житарки.
Фала богу пак кај М нема ништо такво, а и таа расте и таа е во време пубертет.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Главоболка кај деца

Post by Радост » 20 Jul 2014, 01:30

Изгледа секое дете различно го манифестира растењето. Барем знаете дека е фаза што мора помине. И да убав совет на Весела, тие ментол мастите олеснуваат баајги.

Само нека се живи и здрави и нека растат. (kup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Re: Главоболка кај деца

Post by kit-kat » 30 Jul 2014, 08:26

Ја откривме причината бактерија во носот која ги предизвикува потенцијалните синуси (sneeky)
Пишав во соодвена тема.
Инаку и мене ми рекоа дека од растењето е главоболката посебно кај машки се јавувала. Дај боже да е до тоа. (smile)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1150
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 547 пати
Им се допаднал: 733 пати

Re: Главоболка кај деца

Post by sunshine_2012 » 16 Aug 2014, 07:50

кит кат како е убавецот твој.? му помина ли бактеријата.
инаку да Даниел му тече малку почесто крв, Др. рече дека неговите капилари му се тенки и поради тоа му тече крв, инаку крвната слика покажа дека е здраво дете, а и носот му тече често, земавме бриз и резултатите покажаа дека нема никаква бактерија, а нос му тече можеби 2 месеци. Ке им помине се кит кат ама ете ние како родители мора да ги чуваме и да се грижиме за нив.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Re: Главоболка кај деца

Post by kit-kat » 18 Aug 2014, 10:22

Саншајн мила фала што не мислиш (big-hug)
Вчера бевме пак на очен доктор со синко во Пп и ни вика очите мусе 100% здрави.
А покрај бактеријата ( што веќе ја немаме (rad) )тој се сомнева дека синко влегува во ран пубертет (w1) и тоа што хормоните збеснуваат даваат главоболка
А и крварењето од носот е честа појава кај децата.
Пробај да му ставаш АД капки во носето. Јас со нив се спасив од крварење. Ми течеше носот по 2 пати во денот сега воопшто не.
Пздрав (racinja)

Одговори

Return to “Здравје кај деца”