Кашлица

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Кашлица

Post by Annabel » 23 Jan 2010, 11:11

Ајде овде да споделиме некои бабини рецепти за кашлица, искуства и слично.

Ако видам дека причина е растечено носе, давам ударна доза Оперли капки.


Инаку, ја практикувам старата добра карамела - прегорен шеќер со маргарин и млеко.


Исто така следниов рецепт доста ми помогнал:


1 тегла мед

½ црно вино (не е задолжително).

25 грама прополис (од пазар - сиров)

100 ml 90% алкохол

Прво прополисот се става во алкохолот и се раствара долго време - неколку саати, а потоа се додава медот и убаво се меша.


Кога ништо од ова не помага, за жал, преминуваме на антибиотици (sad1)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кашлица

Post by Petra » 25 Jan 2010, 21:35

При кашлица давам мед,густин,бронхогал чај,чај од ленено семе,сирупи...Ако е растечено носето капки. Гледам да помине без антибиотици.

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Кашлица

Post by MAMA_M » 27 Jan 2010, 22:05

Petra wrote:При кашлица давам мед,густин,бронхогал чај,чај од ленено семе,сирупи...Ако е растечено носето капки. Гледам да помине без антибиотици.

gustin? nemam slusnato....kako se podgotvuva?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кашлица

Post by Petra » 29 Jan 2010, 16:00

Густин или нишесте го приготвувам како пудинг. Нишестето са раствора во ладно млеко настрана и се додава во врелото млеко. Се меша додека да згусне малку за да може да се пие. Додека е жешко се става малку маргарин. Може наместо шеќр да се стави мед. Рецепт на баба ми. (smile)

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Кашлица

Post by Simonova » 07 Mar 2010, 19:02

При кашлица давам чај од бел слез и чај од јаглика. Се мачкаме со Мукоплант маст на градите. И најмногу ми помага да ја смирам кашлицата кај децата чајче од прегорен шеќер.

martina_boss
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 02 Mar 2011, 14:57

Re: Кашлица

Post by martina_boss » 01 Apr 2011, 14:31

jas kaslicite i kaj mene i kaj maloto gi lecam taka sto na gradite stavam ili volnena kapa ili sal, ili stavam na gradite od prozirnata folija za u kujna sto si ja koristime.pred da ja stavam folijata moze da se namacka so masta sto e od mucoplant. taka moze da si e po cel den i na vecer so folija.samata toplina sto si e od teloto ne se propusta i si zatoluva. a noseto samo so kapki ili inhalacija koja ja pravam taka sto dobro ke go naparam kupatiloto pred da se banja deteto.
i se razbira toplo mlekce. (smile)

pozdrav

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Кашлица

Post by Debora » 25 Oct 2013, 17:18

Домашен сируп против кашлица, за деца над една година, а и за возасни може. http://tvoebebe.com/ZDRAJVJE/domasen-si ... iv-kaslica

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Кашлица

Post by kit-kat » 25 Oct 2013, 17:44

Фала Дебора баш ми треба деновиве за синко.Некако смируваме со замената на Бронхогалот(она со лелено семе и бел слез),ама кашла сеуште.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”