Пневмонија

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
ameli
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 13 Jan 2010, 15:09

Пневмонија

Post by ameli » 31 Mar 2010, 12:24

Здраво,се надевам дека оваа неблагодарна тема ќе наиде на отворен разговор и споделување на вашите искуства околу бронхит,бронкопневмонија и пневмонија.Како ја излечивте,исфрлање на шлаемот со кои лекови или можеби уште поубаво да се напишат некои природни сирупчиња за имунитет,исфрлање на шлаемот,разводнување на шлаемот.
Поздравче

lititarova
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 26 Feb 2011, 16:12

Re: Пневмонија

Post by lititarova » 28 Feb 2011, 14:16

da ovaa tema e mnogu korisna.iako ne pozeluvam nekoj da ima problemi so toa.no mojto dete uste ko bese mesec ipol lezevme od bronhopnevmonija u bolnicata u kozle.otogas navamu sekojpat se javuva.pozdrav do site mozebi nekoj znae nesto povece pa pisete.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Пневмонија

Post by Ana.I » 02 Mar 2011, 09:55

jas ke go spodelam moeto licno iskustvo za ovaa tema

Kaj mene pocna da se pojavuva prvo bronhit,potoa bronhit so asmaticni napadi i sekoe naredno razboluvanje bese se poloso i poloso.Prv pat se razbolev nekade 2 ili 3 oddelenie,pa toa traese se do pubertet.Znaci preku den pocnuvase da mi tece nosot so suva kaslica,ke me odnesea moite na doktor,tamu ke ni recat nisto ne i e,nastinka i do vecerta jas veke bev so polna pluka slaim i napadi na epten oteznato disenje.Odma me nosea vo Kozle,kade sto mi stavaa vo raka ventolin inekcija,za da se rasiri plukata i da mozam da disam.terapijata sto mi ja davaa sekogas bese ista-inekcii sabajle geramicin,navecer kombinacija geramicin so penicilin,infuzii,zdracenje so lampa,no nisto ne pomagase.Pravev alergo testovi nekolku pati,ispadna deka sum alergicna na se sto postoi,najveke na kukna prasina i muvla.majka mi po sovet na doktorite ispofrli se sto imavme po doma,od volneni kebinja,pernici so perduvi,zavesi,tepisi,se.Nemase nikakvo podobruvanje.Primav i vakcini protiv alergija 2 god. po ednas vo nedelata vo Zdrastven dom vo Cair,no i tie nisto ne pomognaa.
Posle pubertetot,se se smeni odednas,alergiite isceznaa,jas fala bogu prestanav da se razboluvam.

Moj sovet za site i vozrasni i decinja e samo mnogu tecnosti i premnogu cedeni sokovi od svezo ovosje za da se ojaca imunitetot,drugo nisto ne pomaga(a terapijata sto ke vi ja prepisat normalno mora da ja zimate)

Saricka
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Feb 2011, 17:43
Location: ohrid

Re: Пневмонија

Post by Saricka » 03 Mar 2011, 03:38

Eve i jas da go napisam naseto iskustvo do sega.So Sara dva pati sme lezele so bronhopneumonija, i dvata pati na ist nacin - bez nikakvi simptomi, osven temperatura koja so nisto ne se spustase. Doktorite normalno prvo pravat krvna slika,taa ne pokazuva nisto, pa ne ni davaat antibiotik pretpostavuvajki deka se raboti za virus, no po 3 dena temperatura, so rengen (i dvata pati) se utvrdi deka ima bronhopneumonija.
Znaci bez kaslanje, ni nose zatnato, nisto bukvalno.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Пневмонија

Post by Vesela » 29 Aug 2013, 12:44

Синко го фати оваа мака. Значи пневмонија од батерија која живее во клима уреди (легионерска болест). Многу тешко се докажува присуството на бактеријата( не покажува со обично земање на брис од нос, грло или секрет, туку само преку крв). Инаку многу неспецифично се појави пневмонијава, без температура, без знаци на настинка, без било какави знаци на обична крвна слика само суво кашлање. Дури докториве се сомневааа дека воопшто не е болен, дека сака да прилече внимание со кашлицат. Среќа во несреќа една докторка од Козле вели ај да го сликаме за секој случај да не пропуштиме ништо и веднаш на РТГ снимака покажа пневмонија. Кога ја прашав д-р како е возможно да нема симптоми, и таа ми вели пневмонијата и бронхитисот се многу подмолни можат со недели да не дадат никаков симптом и ако не се лекуваат на време , можат да распламнат преку ноќ и се потешки за лечење , т.е лечењето трае подолго и со појаки антибиотици. Ни дадоа Лекоклар антибиотик на 12 часа, вентолин капки за инхалација ( среќа имаме електричен инхалатор дома, инаку ќе требаше да лежиме во болница), синомарин капки за нос , многу, многу, многу, течности и витамини и да одмара да не се поти и заморува ( ај дете задржиго де).
Утре сме на контрола, се надевам дека лековите почнале да делуваат.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”