Алергии

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Alergii kaj deca

Post by mamamama » 04 Apr 2015, 22:49

a i so ova dali ima nekoj slusnato dete da ealergicno na nekoja boja eve izleze nie sme na zolta kako mozi da mu zabranam na nekoj zolto da ne nosi ko ke idi kaj nas na gosti ili nie da odime nekade na gosti zolto da ne nosi navistina ne znam

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Alergii kaj deca

Post by sunshine_2012 » 04 Apr 2015, 22:49

мамама Ја не би и верувала на таа Др. какотоа со апарат испитува алергии. Па јас мисла за да се испита за алергии треба да се испита прекку крв и тоа се боцка на неколку места. Јас мислам дека малку пауза од градинка добро ке и дојде на малава. па види дали ке има промени. инаку вака испага дека детето нетреба ништо да јаде.
се надевам дека ке биде подобро (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Alergii kaj deca

Post by Радост » 06 Apr 2015, 03:11

Алергии се испитуваат преку крв. Пред да наполни 3 години детето не се веродостојни алерготестовите ( освен за лактоза ) затоа што на се излегуваат позитивни.
Таа докторка е перална на пари и јас би ја пријавила за да не ги стресуба луѓето.
Ако имате финансии оди во Систина, ако не барај упут за Алергологија во Скопје ( има иво битола ) и носи го детето кај вистински доктори.
Дотогаш поголема грижа во домашни услови и внимателно со храната, без шеќери/чоколада, конзерванси, запршки ...

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Alergii kaj deca

Post by mamamama » 06 Apr 2015, 14:43

i vo bitola se ispituva alergo test? ne jadi cokolada ni smoki nisto takvo ne i davam a ne ni saka ni pak suvomesnati raboti samo pilesko domasno i jagnesko

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Alergii kaj deca

Post by Vesela » 06 Apr 2015, 14:59

Sinko strada od alergiski rhinitis. Pred da otkrieme deka se rabotiza toa non stop potkasluvase kako sto kazuvas iI to kaj tvoeto. Napravivme testovi, I se vospostavi deka e alergicen na prasinata sto se natalozuva vo tepisonite vo gradinka. Primase I terapija, Letizen. E sega, najdobro ti e da napravis pauza nekoe vreme da ne odi vo gradinka I kaj asolen doktor da ja odnesete. Kako sto spomna nekoj pogore ako imate finansii mozete privarno da ja onsite, a mozete I na drzavno. Nie konkretno iapituvanajata gi pravaevme del vo bolnica za belodrobni zaboluvanja vo Kozle ( testovite na koza), a del vo 8 September ( voena bolnica) . I na dvete mesta e "drzavno" so upat od maticen.
Inaku Moram da ti kaza ova za zoltava boja, prv pat slusam nekoj da e alergicen na boja!?!?! Malku diletantski mi lici ova od strana na dokrorkata. Pozdrav I pobrzo da vi pomine.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”