Алергии

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Saricka
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Feb 2011, 17:43
Location: ohrid

Алергии

Post by Saricka » 03 Mar 2011, 03:30

Saricka prv pat pojavi nekakva alergiska reakcija na 8 meseci, imase crvenilo na lice i telo, poteceni usinja, zglobovi, ocinjata i se zatvorija skroz...strasno bese. Zavrsivme vo bolnica so infuzii. Navodno bese od hrana, (iako e diskutabilno). Povtorno na godina i eden mesec, vo poblaga forma, no pak slicno kako i prviot pat.
Pred otprilika mesec dena povtorno nekoj osip, povtorno otoci, no nekako razlicno crvenilo, kako plikovi so belo na sredina. I sekade kade sto ja iritira nesto (pelenata na stomaceto, patent i sl) mnogu pogolemi plikovi. I pomina povtorno so nekolku urbazoni, no zabelezuvam deka skoro sekoj den ima crvenko nekade, stoi pola saat pa ke go snema. Vo ponedelnik konecno ni zakazaa alergo test (do sega kao mala bese, pa samo vo skopje moza da napravite i slicni prikazni), no eden prijatel (doktor) ni kaza deka e siguren deka se raboti za atopicen dermatit.
Imate li vie nekakvo iskustvo so ova, nekoj sovet da mi dadete, i dali se povlekuva koga deteto ke potporasne? I kako da aj zastitam kolku sto se moze. Navistina me zagrizuva ova.

tanja-pp
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 18 Mar 2011, 10:42

Re: Алергии

Post by tanja-pp » 18 Mar 2011, 10:49

i moeto since veke podolg period veke 2 mesec ima zatnato nose i sekret bez boja,a ne e nastinat ili bolen.primame cetirizen sirup i probiotici i vitamin c,pa ke vidime kako ke se odviva situacijata.inaku e 14 meseci,pa mislam deka se uste e rano dsa se otkrie sto e.

kokice
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 06 Jun 2012, 14:56

Re: Алергии

Post by kokice » 21 Jun 2012, 12:33

i nie imavme zatnato nose ,sekret od noseto i kaslica ponekogas,5 meseci postojano i maticnata ni velese nisto ne mu e,go odnesov vo kozle i po rezultatot od krvta utvrdija visok procent na nekakva alergija,eden doktor mi rece da ne mu pravam alergo test,a da pie loratadin cel mesec po 3 ml,koga go odnesov na kontrola na odmor bese doktorot i go pregleda druga doktorka koja isto kaza deka ima alergija i ni dade 10 dena loratadin po 5 ml i deteto se ubiva os spienje,no i ni dade da napravime alergo test na hrana i nisto ne pokaza,sega treba da go nosam da mu zemat venska krv i da gi napravat drugite ispituvanja za da go otkrijat pricinitelot na alergijata,,,,samo da ne e domasna prasinaaaaaaaaaaa

pepelaska
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 06 May 2012, 14:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Алергии

Post by pepelaska » 21 Jun 2012, 15:16

еве и ние имаме проблем со алергија мартина некаде околу 8 месец најпрвин и излезе огромно мозолче на главцето како гнојарце бесе и многу ја чешаше кога не ке ја запазев и ке фо одкорнесе и помина ајде тоа по 2 3 денасе нафрли по телото цела најмногу по рацете и нозете.ја однесов на болница и ми реце докторката дека е алергија ми препиша авил сируп по2,5мл дневно и да ја мацкам со пудра. и изчезнаа кога ке го прекинам сирупот ете ти се пак и појдов повторно па сама си побарав да си и направам алерго тестови кога добив одговор не нема потреба мала била и сто усте не ми изнаказа и ми преписа лоратадин по 3 мл дневно да и давам и давав некое време па го прекинав да видам го отрув детево со сирупи е сега имаме 2 години и фала богу не се толку зачестени ама еднас во месецот знаат да се појават не во голем број ко порано али излегуваат.ме интересира на која возрас го однесовте васето детенце на алерго тест ве молам за одговор (confus)

kokice
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 06 Jun 2012, 14:56

Re: Алергии

Post by kokice » 23 Jul 2012, 12:37

na 15 meseci mu pravevme alergo test,se zakazuva vo kozle,i nas ni vikaa deka e mal pod tri godini ne pravele,deka ne bile verodostojni rezultatite,no jas insistirav i na hrana ne pokaza,toa e so bockanje po racinjata,a za drugite treba da se zeme venska krv,no so eden uput nemoze dva alergo testa da se pravat vo kozle,svasta,pa sega so drug uput ke odime

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Алергии

Post by melanija » 12 Feb 2014, 00:54

женски дали некој знае има искуство со алергија на глутен кои се првите симптоми.. ве замолувам за одговор..

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Алергии кај деца

Post by mamamama » 04 Apr 2015, 18:06

Ve molam za pomos mojata kerka ima 1god i 9 m od kako pocna v gradinka samo kashla mislma ne celo vreme ama ima kashlica pa pauza nekoe vrema pa pak kashlica i se vo krug na pedijatar bevme vika nema nisto maticnata isto ispitavme bris negativen e a deneska bevme na privatno vo negotino ne znam dali nekoja majka e zapoznata so dr.Blagica koja na privatno ispituva za alergii na nekoj aparat i voopshto ne mi se dopadna izleze na se alergicna mojata lepotica mleko da ne pija meso nikakvo na domashna prasina na site drva alergicna na med a med do sega nema probano na zolta boja vo blizina nejzina nikoj zolto da ne nosi i nemam pojma dali da i veruvam pregled 1500 den i sekoja nedela da odime na nekoj aprat demek taka ke i pomini a toj tretman e 400 den . ne mozam da razberam dali se raboti za pari ili vistina evo toa sto kazuva leb nikakov mi rece zitarici ne portokal kivi ne domati ne mleko i mlecni proizvodi ne i sto i vikam so da jadime idete kaj mene ednas nedelno 4-5 pati i ke pomini. ve molam izvinete na dolgiot post i cekam iskustva i utehi oti cel den go pominav so glavobolka i placenje

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Alergii kaj deca

Post by maried » 04 Apr 2015, 18:14

Мамамама, јас би побарала второ мислење. Плус незнам дали грешам, ама мала е за такви тестови и дека само во Скопје на толку мали деца прават и алерготестови. Нека ти пишат мајки со искуство, ама јас би побарала второ мислење или би ја отпишала од градинка некој период.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Alergii kaj deca

Post by happiness » 04 Apr 2015, 22:31

maried ja podrzuvam posebno za toa da i napravish pauza od gradinka izvesen period.... a i nesto mene mi e cudno ( mozi ne e taka ) na kakov nacin bi ja izlecila taa alergijata eve primer da receme na mleko...? ili na drva , ako tuka se zboruva za polen.. oti do sega ne sum slushnala nekoj da e alergicen na granka od drvo....
jas moe bebe ne bi nosela na takvi tretmani.... :)
i kako ge izveduva tretmanot...? na lambi??? na nekakvi bezpotrebni zdracenja...??
ako veke se somnevash ( a stom ti stavile trn vo oko veruvam deka ne si bash spokojna) odete Sk ispitajte alergo test
so pomin na maloto

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Alergii kaj deca

Post by mamamama » 04 Apr 2015, 22:42

pa i mene mi etuka nesto cudno alergicna na site drva doma se grejme so drva znaci i na tie drva ealergicna? koga ja prasav jas a sega sto treba da pravam da ja cuvam samo doma se da trgnam od stanot i kreva ramenici se ke pomini idete kaj mene na tretman sekoja nedela po ednas nekoj aparat so bese povrzna na struja 2-3 min kako nekoja elektroda drzese v race mojata kerka i od toa da i pomini ne znam navistina mn sum tazna samo razmisluvam sto da pravam

Одговори

Return to “Здравје кај деца”