Што не сте знаеле за мене

Место за слободни, опуштени муабети

Moderator: Модератори

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Што не сте знаеле за мене

Post by Marina » 14 Oct 2012, 00:04

-се сеќавам на скоро се од мојата 3та година (почнувајќи од поклоните за третиот роденден,кој што ми донел,како бил облечен,што ми кажал).некогаш памтам многу детали,некогаш така бледо,битно ми текнува
-и јас пишував порано многу-раскази,љубовни претежно,исклучиво на англиски и шпански
-сум имала 3 долги врски.сите три завршија на точно година и 8 месеци поради иста причина-моето губење на интерес.последниот ми беше и колега на факс и најдобар другар долго време.единствен другар што сум го имала.
-на отварање на една фирма се запознав со еден милионер и имав шанса да бидам со него.и не бев,беше 10 години постар од мене.
-и покрај тоа што денот ми е исполнет,имам време да мислам на се она што тргнало наопаку во мојот живот и што би можела да сменам
-знам многу убаво да цртам на нокти и криво ми е што немам веќе време за тоа
-кога бев мала постојано правев претстави за деца,за домашните,или во школо,и секогаш глумев со другите.кога бев второ одделение(и натака),воспитувачките од забавиште ме викаа да им правам кореографија на дечињата да играат на школски претстави.и на татко ми маќеата која беше воспитувачка во градинка и она ме ангажираше за нејзини претстави.
-имам пеено во сител бамбини како мала и во женски младински хор кај Запров како поголема
-до ден денес се каам што се немам пријавено за некоја јавна аудиција
-знам да имитирам луѓе и гласови
-откако станав мајка имам грижа на совест за лоши работи што сум ги направила порано.не на други,на себе,ситници,ама многу ме мачеа на почетокот на мајчинството.сега веќе си се имам прифатено
-не знам да се карам.најчесто ќе си преќутам,не дека не знам што да кажам,туку дека ако почнам да се карам ќе почнам да плачам
-кога сум во академијата или на предавања тука,и ако професорот праша некое прашање и јас го знам одговорот,не се јавувам често,бидејќи не секогаш сум сигурна кој член го има зборот што сакам да го употребам во реченицата(германскиот е малце збунувачки со тоа членовите)
-една од најновите вести тука е дека има многу Македонци што бараат азил тука.кога и да ја слушнам таа вест ми е срам-и покрај тоа што знам дека сите тие луѓе се Роми.
-неколку месеци имам страдано од агорафобија и напади на паника,на кои следеше депресија.тоа беше најлошиот период во мојот живот,ама излегов од тоа многу посилна,дека скроз сама се справив со тоа.без лекови,без психијатар.без мм,он не ме разбра.од тогаш некако со него...не знам,онака.од време на време се враќаат нападите ама не им обрнувам внимание.и многу сум горда на тоа,после мајчинството, најголемата работа што сум ја постигнала во животот.
-многу сум приврзана со моите и сестра ми и никогаш нема да се помирам со идејата дека не го гледаат Лука секој ден
-фамилијата на мм(мајка му,дедо му и баба му) се добри луѓе,ме почитуваат и сакаат и јас нив.ама многу се досадни,според мене немаат убав живот и немаат добри меѓусебни односи.
-мојата фамилија со пријатели и се,се највеселите и најдобрите луѓе на светов,без нив којзнае што ќе беше од мене
-моите се заедно 36 години и сеуште се држат за рака кога шетаат и се најубавиот пар што сум го сретнала досега
-од секогаш ми било поубаво излегување во ресторан на вечера,или кино,или седенка кај некој дома,отколку преполни дискотеки и барови.а секогаш одев по дискотеки со другите.зашто-не се знае.
-не сакам да живеам во селцево,колку и да е мирно и пријатно.не сакам да живеам во мало место,сакам во град.

Pcelka
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 18 Sep 2012, 22:56
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Што не сте знаеле за мене

Post by Pcelka » 14 Oct 2012, 12:52

[quote="Marina"]-
-не знам да се карам.најчесто ќе си преќутам,не дека не знам што да кажам,туку дека ако почнам да се карам ќе почнам да плачам
e ova koga go procitav kako samata da se citam i jas sum ista sekogas koga se karam pocnuvam da placam i najcesto ne se karam zaradi taa pricina a i po priroda sum golema placka za se placam bilo loso ili ubavo

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Што не сте знаеле за мене

Post by Hera » 17 Oct 2012, 12:56

Хепикумулус дури сега го читам постот, не знам како сум го пропуштила. Ама лајк, се изнасмеав. (rolll)
И јас го имам помислено истото, посебно за смислата за хумор која ја имаш. Јас сум таква ама во живо, вака со пишанкава мислам дека не ми оди баш, покруто се изразувам. (rolll) Еднаш еден клиент се имаше жалено на директорот дека многу сум се зафркавала со луѓето. (fr) Ами кога се тумруци, јас не можам да им враќам со нивно кога денот ми е убав. И не ги зафркавам туку сама си правам смешки ненавредливи. Па 8 години работам се со едни клиенти и сите се директори на фирми и си имаат суета.
Е сега за учењава мои. (smile) Едно време многу се барав себеси насекаде. Имав проблеми со кои барав начин да се справам па испробував многу работи. Нели прво лекот го бараме надвор и и од друг човек. Ама тоа си е патот, многу созреав така и на крај се пронајдов себеси замислете во себеси. Е сега тоа пронаоѓање прилично скапо ме чинеше. Сакаш духовност од луѓе е ќе си платиш. (rolll) Шала на страна, тоа искуство ми помогна многу и запознав прекрасни луѓе.
Ај со линкови да објаснам, да не ширам многу.
http://www.pranichealing.org
http://www.reiki-macedonia.com/about/about.html

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Што не сте знаеле за мене

Post by Lady D » 16 Nov 2012, 16:24

- Голама плачка сум;
- Многу чувствителна личност;
- Инает тежок;
- Имав дечко кога го запознав мм (читај само запознав, ништо друго (rolll) ), и тој имаше девојка;
- Сакам да читам романи;
- Се плашам од старост;
- Премногу се приврзувам со луѓе што ми значат;
- Секогаш имам лак на ноктите;
- Косата ми е секогаш средена;
- Мразам кога некој ме лаже;
- Имам многу добра меморија;

Кога ќе ми текне друго ќе напишам пак. (laugh1)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Што не сте знаеле за мене

Post by sunshine_2012 » 01 Dec 2012, 07:27

eve i od mene nesto da kazam sto ne ste znaele.
-kako malecka bev mnogu mirna
-koga porasnav malku pocnav da se bunam koga nekoja nepravda e izvrsena, ama taka rasnev kade sto golema nepravda i korupcija nastana vo Mk.
-vo osnovno uciliste trenirav rakomet levo krilo bev brza i vo prv postav sekogas, sakav da sportuvam pa malku i so gimnastika se zanimavav i so moderen balet, mnogu sakav da igram a i se uste znam da se razigram bez maka. i vo diskotekata vo mojot grad so drugarkite mnou igravme :), koga se potsetam bas mi e smesno ama ne ni bese loso.
-isto mnogu ja sakav Majka Teresa i mi bese golem inspirator duri i jas imav zelba da go pravam sto i taa.
-mnogu se nervirav koga drugarkite ke se ismejuvaa na edno devojce koe sto bese mnogu siromasno i na kraj zavrsi vo dom e toa mi smetase i se uste mi smeta koga lugeto si podigravat so deca koi sto pominuvat tezok zivot.
vo sredno skolo se zapisav na Hemisko zasto navistina ja sakav hemijata no i celta mi bese da prodolzam nna fakultet hemiski.
ama zivotot se obrna nekako pocnav da se druzam so luge koi sto slusaa heavy metal i rap, i site imaa dolgi kosi i po nekoja sukanica pa si vikam aj i jas da si napravam sukanici i taka si napraviv nekolku sukanici na kosata ( mnogu mi e zal sega zasto mi se upropasti celata kosa)
-se zapisav na fakultet i super mi idese na pocetokot no posle pocnav da si odam po tehno zurki pa pocnav da zabusavam so fakultetot
- napraviv pauza od Fax i otidov d ziveam so brat mi vo Oh. toj rabotese so luge koj sto imaa fizicki potrebi rabotese i humanitarno so "Agape" pa duri jas bev vklucena celosno vo aktivnostite so nego,
ja posetuvav bolnicata za rehabilitacija za deca vo Oh i ednostavno si igrav so decata, jas odsekogas sum sakala deca i sakam postari luge. vo globala gi sakam lugeto.
togas toj period ja isekov kosata skros kratka i ja ofarbav crvena i sekogas ja pravev na bocki:).Toj period od mojot zivot bese eden od najznacajniot moment, prvo sto poslednite 3 god od zivotot na mojot brat go pominavso nego a i mojot zivot pocna da se transformira. togas pocnav da ja citam Biblijata i go prifativ Hristos kako moj spasitel
- so bratmi cuvavme edno romce sto go najdovme na ulica nekolku meseci ziveese so nas.
togas se sluci i sredbata so mm iako jas neznaev voopsto Angliski, nitu pak i dvajcata sme imale interes eden za drug, no cudni se Bozjite patista.
-pred da pocine brat mi otidov vo Anglija da rabotam kako babysitterbev. 2 god ziveev vo Anglija, mi bese super iskustvo imav prekrasno semejstvo i dendenes se gledame i slusame.
-so mm izleguvavme kako decko i devojka skoro 2 godini pred da se zemame i sega sme vo brak 7 godini i si imame tri prekrasni maski deca.
Bog e centarot vo nasiot zivot,brak, deca, rabota i dr. mm go sakm i mi e najdobriot drugar.
gi sakam lugeto no neznaci deka naivno im veruvam, mnogu luge na kogo sme ja otvorile vratata na nasiot dom ja imaat zloupotrebeno nasata doverba ne im veruvam poveke, i imam prosteno za delata nivni. so rezerva sum kon lugeto mi treba vreme da se doveram. :)
imam mnogu prijateli i od detstvoto i onaka sto sum gi sretnala vo tekot na mojot zivot.
Izvinete me za dolgiot post. :)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Што не сте знаеле за мене

Post by Mimi Bella » 27 Sep 2013, 10:16

-Mnogu cuvstvitelna licnost sum
-Placka sum (placam za nisto)
-Mnogu cesto se prasuvam kako bi bilo koga majka mi bi bila uste so mene (sad1)
-Premnogu se grizam za bratmi nekngas i bezpotrebno
-Mm pred mene veke imal neuspesen brak
-Sakam da citam
-Sakam da go smenam rabotnoto mesto

Sega za sega toa mi teknuva

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Што не сте знаеле за мене

Post by ripcence » 27 Sep 2013, 10:48

-си се нервирам самата со себе колку многу преќутувам, можат да ме вреѓаат а јас да преќутам, потоа бесот го истурам самата на себе-шетам низ куќа и плачам.
-плачка сум
-од мала бев повеќе приврзана со татко ми, кога почина изгубив дел од себе, многу го сонувам и се будам во солзи.
-мм го обожавам, а дечките уште повеќе, секогаш нивните желби се пред моите.
-сакам да пишувам, кога ќе ми дојде некоја мисла ја запишувам на било какво ливче, почна Мила да ми ги лепи на фрижидер (laugh1)
-не ја сакам кујната, сакам да готвам но не и да средувам после тоа.
-многу често имам предвидувачки сонови, ми се случило и кога разговарам со некого да добијам визија за тој човек и секогаш до сега се се' исполнило-тоа ме плаши, мм знае(му докажав неколку пати) и тој е уплашен некогаш ќе ме види замислена гледам во некоја точка и трча веднаш-што е, што виде... можеби е дар со кој незнам да управувам па ме плаши (еве почнав да плачам)

ќе продолжам...

NadicaG

Re: Што не сте знаеле за мене

Post by NadicaG » 27 Sep 2013, 12:55

-понекогаш исто можам да предвидам некој работи,дали преку сон или визијА илк глас,но тоа не ме плаши зошто во Библијата пишувадека во последните времиња ќе излее Свети дух врз нас Господ,ќе можи да пророкуваме,да имаме виденија,да имаме пророчки соништа.
-10години се посветив на активна служба за Господ ,носев пакети со храна на бедни,работев со деца без родители,помагав на болни,беше многу исцрпувачко но бевмногу исполнета и среќна.
-сега се наоѓам исто во еденвид мисија само од друг вид,јас со мојот мм се замавме без да се повнаваме,тоес многу малку се познаваме ,6 месеци контактиравме и тоанајмногу преку смс и телефон,но верував дека е Божја воља за мене,имавме тешки 5 години брак,но многу плодоносни.Растењето и достигнувањето на нови димензии во животот,е многу болен и тежок пат,но многу вреден (smile)
-сакамдаја сменам работата,имам две опции засега или да најдам друга работа со мојата магистратура или да ја сменам државата,мој избор на држава е Канада (smile)
би сакала еден ден да работам во кризни центри со категорија жртви,зошто најдоброја познавам нивната психологија и знам како да им помогнам.
-се надевам еден ден ќе напишам книга со која ќе допрам многу срца (bu)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Што не сте знаеле за мене

Post by Ninushka » 02 Oct 2013, 16:40

Дека сум нова, верувам многу работи не знаете за мене (smile) Све на свему ова се општите работи и карактеристики...

-Работам од својата 18 година како лаборант по ветеринарна медицина
-Како мала сакав да студирам медицина и да бидам хирург, но морав да се задоволам со тоа што сега студирам на медицински вонредно и немам ни х од хирург.
-Веќе еднаш бев мажена, една година, а веќе 2 години и повеќе како сум разведена. Пред 1 год го запознав сегашниот партнер и дефинитивно гледам иднина со него бидејќи имаме исти цели.
-Во нашиот однос (за чудо!) тој е тој што запнува за деца (laugh1)
-Најголема мана ја сметам мојата тврдоглавост. Ах колку знам со глава во ѕид да одам, но најчесто кога сум во право.
-Стравствен пушач сум. Иако 5 години професионално (како втора раб ми беше) боди фитнесот ,сепак некои навики тешко се отстрануваат.
-Ме бива во спремање здрави режими на исхрана и шеми за вежбање. Сум работела на повеќе од 10 луѓе, од кои некои се натпреварувале во боди билдинг.
-Преосетлива сум. Тоа го мразам кај себеси. Се при срце, се на срце. и не се гордеам баш што не знам да речам-баш ми е гајле.

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Што не сте знаеле за мене

Post by merlin » 02 Oct 2013, 20:32

-многу сум искрена и отворена
-имам големо разбирање за луѓето околу мене и не осудувам некој за ништо
-мн лесно се повредувам кога мене некој ќе ме осудува за нешто а знам дека се правам со добра намера и потполно се трудам да се биде најдобро..
- во животот мн се плашев од љубовни разочарувања..може и затоа никогаш не се заљубив вистински
- ги имам само другарките од детство
- имав понуда за манекенка и модел но одбив..не ми се допаѓа тој свет...никогаш не сум сакала да сум во центарот на внимание..
- кога сум во неизвеснот грицкам нокти ама толку мн што со недели не можам да ги опоравам
- 10 год пушам цигари по 1-2 на ден и уште не сум зависник...можам и без цигари..

Одговори

Return to “Опуштено”