Убави мисли, изреки, цитати и слично

Место за слободни, опуштени муабети

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Убави мисли, изреки, цитати и слично

Post by Petra » 01 Feb 2013, 23:57

Денес над Македонија се раѓа,
ново сонце на слободата!
Старо младо, машко и женско,
на нозе се кренало!
Старо младо, машко и женско,
на нозе се кренало!

Горите Македонски шумно пеат,
нови песни, нови весници!
Македонците се борат,
за своите правдини!

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Убави мисли, изреки, цитати и слично

Post by kit-kat » 12 Feb 2013, 15:34

Сега го прочитав и се наежив.Дебора ако не сум на соодветно место преместувај
Љубовната приказна доаѓа од Хјустон. На Твитер ја објави Сју Џонстон - пренесе Блиц.

- Мојот драг сопруг Џон и јас бевме во брак 46 години. Секоја година на Денот на вљубените тој ми праќаше букет со најубаво цвеќе и порака со пет едноставни зборово„Мојата њубов кон тебе расте“. Четири деца, 46 букети и живот преполн со љубов беа неговата оставштина кога пред две години почина - пишува Сју.

Но, приказната не завршува тука.

- Првиот Ден на вљубените кој го поминав сама, десет месеци по смртта на Џон, бев шокирана кога добив прекрасен букет од Џон! Лута и со скршено срце се јавив во цвеќарницата да им објаснам дека направиле грешка. Тие ми објаснија: Не госпоѓо, не е направена грешка. пред да почине вашиот сопруг плати доста години однапред, и бараше да му гарантираме дека Вие ќе добивате цвеќе на Денот на вљубените. Со срцето во грлото ја затворив слушалката и ја прочитав пораката која беше закачена на букетот.На неа пишуваше:

- Мојата љубов за тебе е вечна! [Љубовната приказна доаѓа од Хјустон. На Твитер ја објави Сју Џонстон - пренесе Блиц.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Убави мисли, изреки, цитати и слично

Post by imambebe » 13 Feb 2013, 11:45

,,Насмевката го пали светлото, таму каде што тагата го има изгаснато.,,
,,Човек што мисли дека некаде згрешил, секогаш е во право.,,
,,Вчера е само сон, а утре е само копнеж.... но добро проживеаното денес го претвара секое вчера во убав сон, а секое утре во визија за поубаво нешто, затоа искористи го добро денешниот ден.,,
,, Не мораш да бидеш голем за да започнеш нешто, но мораш да започнеш нешто за да станеш голем.,,
,,Зборовите се како луѓето, не е неопходно да ги знаеш сите, треба само да ги избереш само оние вистинските.,,

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Убави мисли, изреки, цитати и слично

Post by Petra » 10 May 2013, 16:48

Еднаш еден учител ги прашал своите ученици:
,,Зошто луѓето викаат кога се караат?''
Учениците размислувале некое време, па одговориле:
,,Затоа што го губат трпението - затоа викаат" - рекол еден од учениците.
,,Ама зошто да викаш ако личноста е покрај тебе?'' - прашал учителот - ,,Зар не е можно да се зборува тивко и смирено?
Учениците давале уште неколку одговори, ама ниту еден одговор не го задоволил учителот.
Накрај објаснил:
,,Кога две личности се во кавга и се налутат, нивните срца се оддалечуваат многу и затоа мораат да викаат еден на друг, за нивниот крик да се чуе и во далечината. Колку повеќе се караат, погласно викаат, бидејќи оддалеченоста меѓу нив е се поголема.
Потоа учителот рекол:
,,Што се случува кога две личности ќе се заљубат? Не викаат еден на друг, туку говорат тивко и нежно. Зошто? Нивните срца се многу блиску, и оддалеченоста меѓу нив е многу мала. А што ќе се случи кога ќе се заљубат уште повеќе? Не говорат, само шепотат и уште повеќе се зближуваат во својата љубов. Конечно, не треба ни да шепотат, само се гледаат и тоа е се. Такви се две личности кои се сакаат''
Потоа рекол:
,,Немојте да дозволите вашите срца да се оддалечат, не изговарајте зборови кои ќе ве оддалечат еден од друг, бидејќи ќе дојде ден кога оддалеченоста ќе биде толку голема што ќе нема да има пат за назад...
(bu) (bu) (bu)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Убави мисли, изреки, цитати и слично

Post by Debora » 15 Jun 2013, 23:19

И ако не умрам дома
туку кај што стии пиштат
в борба искри кај што л'штат
блазе, речи на душата -
има зошто душа да е!

Кочо Рацин

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Убави мисли, изреки, цитати и слично

Post by Debora » 05 Aug 2013, 13:27


Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Убави мисли, изреки, цитати и слично

Post by Winit » 05 Aug 2013, 13:52

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Убави мисли, изреки, цитати и слично

Post by Debora » 21 Aug 2013, 19:03

Ова е еден убав говор, само на англиски е. Девојката како мала се разболела и нејзиното тело станало неспособно да акумулира масти. Еден ден случајно видела видео, кое ги изгледале 4 милиони луѓе, а на него таа била прогласена за најгрда жена на планетата. Еве што вели

R0OV92Yyl20

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Убави мисли, изреки, цитати и слично

Post by ripcence » 21 Aug 2013, 20:21

многу се израдував на темава (smile)

„Јас не сум тело во кое се засолнила душа, јас сум душа која има свој видлив дел наречен „тело“. Во текот на овие дни, спротивно на она што го мислев, оваа душа постојано беше присутна. Таа ништо не ми велеше, не ме критикуваше, не покажуваше сожалување спрема мене: едноставно, ме набљудуваше.“

и

"Највредни во твојот живот се оние за кои,
кога ќе помислиш на нив,
се насмевнуваш без никаква причина...."

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Убави мисли, изреки, цитати и слично

Post by carina » 21 Aug 2013, 23:18

Debora wrote:Ова е еден убав говор, само на англиски е. Девојката како мала се разболела и нејзиното тело станало неспособно да акумулира масти. Еден ден случајно видела видео, кое ги изгледале 4 милиони луѓе, а на него таа била прогласена за најгрда жена на планетата. Еве што вели

R0OV92Yyl20
многу жално,женава е болна а лугето ја исмејувале (sad1) .ама зборува искрено,од срце...заради тоа ми е поубава од најубавата жена на светот

Одговори

Return to “Опуштено”