Книги - предлози

Место за слободни, опуштени муабети

Moderator: Модератори

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Книги - предлози

Post by Filigran » 05 Jun 2014, 17:17

"Девојката на командантот" ја препорачувам топлооооо (thumbsup)
Следна е "Сопругата на дипломатот", од истата авторка на претходната книга. Нешто како продолжение на "Девојката....." ама за животот на една од личностите во таа книга. Ми се допадна стилот на Пам Џеноф, не замара со непотребни детали, дејствието се случува не многу бавно и најважно те окупира да видиш што е следно.
Во меѓувреме ја почнав " Мајката на оризот" од Рани Маника, ми ја препорача библиотекарката, па ќе ви кажам и за неа впечаток.
(joy)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Книги - предлози

Post by Filigran » 17 Jun 2014, 17:10

"Сопругата на дипломатот" и " Мајката на оризот" прочитани. Првата поинтересна.
Вчера ја почнав "Девојката од хартија" - Гијом Мисо. Писателов е закон, а и оваа книга се чини интересна. (cl)

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Книги - предлози

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 00:55

Ooo gijom go obozavam. Maxa sega me potsekja na ivf No.2. Vlevov u toper i site 8 knigi gi kupiv. Zakon...

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Книги - предлози

Post by happiness » 18 Jun 2014, 01:59

onie koi sakaat triler knigi mozat da zemat bilo koja kniga od sindi sheldon eve primer ke ja izdvojam
-pekolni planovi mnogu dobra kniga
-drugata strana na nokta
-ako ne go docekam utroto -ja citav megu poslednite ima itrina ,krazbi,odmazda (thumbup)
imav uste nekolku od nego ama momentalno ne mi teknuvaat naslovite (unsure)

kako pisatel isto go imam robert laldlam i toj pisuva trileri , glavo i jas najmnogu sakam trileri (pipi)
-nasletstvoto na skarlati - vo kratki crti 3 sinovi koi imaat se za udoben zivot no edniot od niv svoetop igo go hrani so mokj za na kraj majkata da treba da go upotrebi celo bogatstvo za da se zastiti od negovite postapki

ja sakam daniela stil za opustanje imam placeno na nejzina kniga
-prsten (cry1)
-izguben - e i ovaa e zakon majka se bori so tatkoto koj e ugleden covek a sepak krie golemo zlodelo kidnapiranje na sopstvenoto dete ja preporacvam

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Книги - предлози

Post by happiness » 18 Jun 2014, 02:07

-5 dena vo pariz ne znam koj e avtor ocena 4 od 5 lesna kniga :grin:
-kerkata na mojata najdobra prijatelka od Doroti kumson i na ovaa kniga (cry1)
ama stram ne stram jas sum bila bas emotivec (rolll) (rolll) (rolll)

ima edno romance ke go narecam zs mene licno na kniga ne mi lici mal format e i mislam deka pomlaku od 100 strani ama ima interesna poraka se vika "Шоља чај"

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Книги - предлози

Post by hrizantema » 18 Jun 2014, 08:36

Хепинес значи се најдовме јас и ти со трилерите (smile) ,и ја обожавам,за Шелдон во право си ,ако не си ја читала од него "Раскажи ми ги соништата",а исто и Ладлам.имам доста книги и од него дома
Сега почнав да читам еден италијански трилер "Ловец на души" од Донато Каризи,па ќе ви кажам впечатоци

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Книги - предлози

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 12:21

EEE koga sme kaj Sheldon, Gopodar na igrata i Gospodarica na igrata se moi omileni i Stanec vo ogledalo. Gospodarica na igrata e napisana posle negovata smrt mislam od ...zaboraviv kako se vika, no definitivno e zapazen negoviot stil i primesi i nacin na raskazuvanje, odlicna kniga, no mora prrvo Gospodarot da se cita zasto e prv del a ova e vtor.
Isto i Frederiko Mocha go sakam ima dobri knigi, 3 metri nad neboti, zelim te...za ovie dvete gi pisav filmovite vo soodvetnata tema i mora da se procitaat i izgledaat filmovite.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Книги - предлози

Post by Filigran » 18 Jun 2014, 14:36

Хепинес, значи отприлика вкусот ни е ист за книги. Како Сидни Шелдон, нема друг мајстор на сплетки, добра приказна и ликови. Сите негови книги се (thumbup) Даниела Стил ја читав кога бев помлада, поразводнети се , нема таква возбуда. А од Роберт Ладлам имам прочитано мислам само една книга, ама пошто во библиотека често наидувам на негови книги следни се тие.
Федерико Мока мислам пишува на малку полесен стил и тинејџерски теми, така што баш не се најдувам таму.

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Книги - предлози

Post by marioli2014 » 18 Jun 2014, 14:44

Ftederiko moka taka me vrakja nazad i nazad niz godinite, nekogas mi prija hahaha

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Книги - предлози

Post by Filigran » 20 Jun 2014, 23:48

Во моментов ја читам "Да можеш да ме видиш сега" - Сесилија Ахерн. Од оваа писателка ја имам прчитано "ПС Те сакам" и ептен ми се допадна.
Насловот на книгава прво го доживеав сосема погрешно од она што се случува во книгава. Ме изненадува , а јас сакам да бидам SURPRISED (ner)
Топло препорачувам, а ако некоја ја има читано нека пиши............ (laugh1)

Одговори

Return to “Опуштено”