Книги - предлози

Место за слободни, опуштени муабети

Moderator: Модератори

sani
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Jul 2010, 17:07

Re: Книги - предлози

Post by sani » 12 Nov 2010, 16:34

knigi obozavam da citam. mm non stop me zafrkava mnogu ucena oti sum bila (laugh1) sekoja kniga sto sum ja procitala e kupena i poveke trosam na knigi otkolku na garderoba (smile) najdobrata kniga do sega sto sum ja procitala e gordost i predrasuda a i filmot mi se dopaga. poslednata kniga sto ja procitav bese od paulo koeljo pobednikot e sam i gi imam site knigi od nego barem mislam deka se site.pretezno kupuvam knigi od angliskiot centar i citam na angliski taka sum vo tek so jazikot oti mi treba za mojata profesija. inaku i papata jovana mi se dopadna ne tolku od religiozen aspekt kolku od aspektot na statusot na zenata vo toa vreme

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Книги - предлози

Post by Lady D » 17 Apr 2011, 01:16

„Рајот може да почека“ - Кели Тејлор

Моментално ја читам, интересна е сега за сега.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Книги - предлози

Post by Marina » 17 Apr 2011, 01:55

drugata bolejnova kjerka-ili devojka,neznam kako e mk prevod 'the other boleyn girl' od Philippa Gregory, definitivno najdobra kniga sto sum ja procitala,a i filmot ne e los.papata jovana mi e na vtoro mesto,sakam pak da ja procitam. a momentalno ja citam emma od jane austin,dobra e,ama neznam sto mi stanalo,u princip obozavam da citam,i sekogas citam nekoja kniga,pred spienje,nema den da ne procitam nesto..ama otkako sum bremena ke pocnam nekoja kniga i nema da mi se svigja pa ke ja vratam,nemam trpenie nekako (unsure) do pola gi procitav zlostorstvo i kazna i ljubov vo vreme na kolera,se iznervirav od so odologvlekuvaa pisatelite tolku i gi vrativ. sledna na red e od paulo coelho angel cuvar (barem mislam deka taka e prevodot) mn go sakav coelho,mu gi imam procitano povekjeto knigi,ama pobednikot e sam ne me ubedi mnogu

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Книги - предлози

Post by Milly » 11 May 2011, 19:07

Моментално ја читам Кодот на Да Винчи, на англиски. Многу ми е интересна, кога ќе се зачитам знам да не ја оставам по цел ден.
Од книгите што претходно сум ги прочитала, ги обожавам тие на Спаркс со љубовните тематики, како Порака во шише, Страници за нашата љубов, На прв поглед, Прошетка за паметење...ма сите од Спаркс ми се убави.
А да, и пред да ја читам оваа што ја читам моментално, ја читав “Шехерезада заминува на запад“. Интересно објаснета е тематиката за муслиманската жена, и сфаќањата за неа во западните земји.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Книги - предлози

Post by JasminaJN » 19 May 2011, 13:49

Пред некој ден ја дочитав Девојката што си играше со оган-Стиг Ларсон.За љубителите на оваа тематика книгата е топ. Од срце ја препорачувам
П.С. Ако не сте ја читале и Девојката со тетоважа на змеј -Стиг Ларсон ја препорачувам.

Поздравче (bu) (bu) (bu)

Gugence
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 29 May 2011, 10:52
Location: STIP
Им се допаднал: 1 time

Re: Книги - предлози

Post by Gugence » 05 Jun 2011, 20:28

edna od njubavata knika koja sto sum ja procitala a i voedno e moja najomilena kniga .Stanici za nasata lubov Od nikolas sparks (love5)sto ke ve bez zborovi vredi da ce procita





http://www.ticker.7910.org/as1cHgd-O7-0 ... IHlvdQ.gif

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Книги - предлози

Post by Lady D » 05 Jun 2011, 20:47

Јас моментално ја читам “Пет дена во Париз“ од Даниела Стил, на почеток сум и ми се допаѓа :)

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Книги - предлози

Post by Milly » 06 Jul 2011, 18:32

Сега ја читам Девојката со зелените очи од Мир-Јам. На почеток сум, и интересна ми е.
Претходно ја читав Внимавај што посакуваш, ја прочитав за еден ден од што ми беше интересна :)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Книги - предлози

Post by Lady D » 07 Jul 2011, 00:35

Milly wrote:Сега ја читам Девојката со зелените очи од Мир-Јам. На почеток сум, и интересна ми е.
Претходно ја читав Внимавај што посакуваш, ја прочитав за еден ден од што ми беше интересна :)
Кажи Мили колку е интересна, ја ОБОЖАВАМ Потер (lovet)

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Книги - предлози

Post by Milly » 07 Jul 2011, 18:01

Lady D wrote:
Milly wrote:Сега ја читам Девојката со зелените очи од Мир-Јам. На почеток сум, и интересна ми е.
Претходно ја читав Внимавај што посакуваш, ја прочитав за еден ден од што ми беше интересна :)
Кажи Мили колку е интересна, ја ОБОЖАВАМ Потер (lovet)
Не можев да се одделам од книгата (lovet) А и Девојката со зелените очи синоќа ја завршив, во неа има доста интересни женски приказни (smile) Сега следна на список ми е 1001 ноќ без секс (tongue) ми рекоа дека е доста интересна, со многу смешни (dve) ситуации (tongue)

Одговори

Return to “Опуштено”