Majka 365/24/7

Теми за мајчинството и мајките

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Majka 365/24/7

Post by lavanda » 12 Aug 2012, 20:48

Zdravo forumki moi (smile)
kako vi vrvi vremeto so zeskovo?
Mislam deka ovaa tema e aktuelan za site majki. Jas sum majka na eden batko od 6 god koj od septemvri ke odi vo skolo. Inaku batkovo emnogu temperamenten, a sega vo leto deka ne odi vo gradinak cel den sme doma zaedno. Me interesira dragi majki, dali vi se slucilo da "fatite magla" od doma od site, od soprug, dete, svekor......... (ner)
pocnuva da me grize sovest dali e normalno, a sakam samo malku vreme i mir za mene.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Majka 365/24/7

Post by happy cumulus » 10 Oct 2012, 19:44

Lavanda, docnam so postov gledam mnogu, ama go nemav primeteno. Ama mislam deka ne e docna da ti kazam kako stojat rabotite so mene (smile). Eve prvo odgovor na tvoeto prasanje: DA, NORMALNO E!
Jas ne sum doma non-stop. Odam i na rabota i obvrskite i uzivanciite vo vrska so sin mi gi delime so mm 50%/50%. I pak ima momenti koga posakuvam da sum daleku od se, bukvalno. Ete taka eden den da se razbudam sama, da ne me cekaat nikakvi obvrski, spontano da si go pominam cel den... Mislam deka ovie cuvstva se najprirodni, najnormalni, najzdravi. Sekako deka ne bi menuvala toa sto go imam za nisto na svetot, ama ete taka mali sporedni patcinja od vreme na vreme ubavo bi mi dosle za mojot zdrav razum (smile).

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Majka 365/24/7

Post by Vesela » 23 Apr 2013, 10:35

Нема жена што не сака барем на еден ден да е сама. Нормално е покрај сите обврски и стресови што ги имаме.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Majka 365/24/7

Post by kit-kat » 12 Jun 2013, 15:16

Мене вака ми е супер.Дај Боже сите да бидеме 365/24/7 мајки .
Само еден ден кога не е синко со мене јас сум(tumbdown) и желбата да сум и еден час сама пропаѓа (smile)

NadicaG

Re: Majka 365/24/7

Post by NadicaG » 12 Jun 2013, 16:50

Toa e vistinska majka,nikogas ne sumgi razbirala onie majki koi po nekolku dena ,duri i meseci gi ostavaat svojte deca kaj babi.Jas ne mozam isto 24 h da gi ostavam mojte kucinja,sekade po odmori gi vleckam so mene,ednas samo otidovme na krf 7dena i gi ostajme,po 2 pati se javuvav da prasam kako se i rekov nikad vise,a baska sto smetkata za telefon mi dojde kako za uste tri odmora na krf na odev (ner) .Pa mozete da me zamislete kakva majka ke bidam (bu)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Majka 365/24/7

Post by Debora » 12 Jun 2013, 16:56

Јас не се согласувам дека не треба детето да се остави неколку дена кај баба, јас од мала си бев самостална и си одев кај тетка, баба... и сум благодарна за тоа и многу сакав да одам кај нив. (love5) Можеби мајка ми не се чувстувала најлагодно во тие денови, ама ми давала простор за да растам.
И ич не мислам дека вистинска мајка е таа што е таква, а другите не се. Некој може и да се навреди од овакви изјави.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Majka 365/24/7

Post by kit-kat » 12 Jun 2013, 17:20

Потполно се согласувам со тебе Дебора.А Надица и јас пред да станам мајка мислев дека никогаш нема да оставам дете кај баба.
Но не било така.Да се здрави и повечни бабите што постојат и градинките исто така.
Ние со работава често го оставивме на неколку дена кај мајка ми или свекрва ми.и сеуште.
Исто и за шетање.Кога бевме Америка на 28 дена го имав оставено.Го мислев ама подобро му беше дома него да се малтретира.Што би разбрало дете од три год.кое не памети ништо од Америка.
Сега е поголем и го носиме со нас.Но на свадба,визита,гости,честитања,на кафе со пријатели-во никој случај.
А тоа што ќе го оставиш не значи дека не си повеќе мајка.Го мислиш и обврска е тоа што си го оставил.Но и тоа е супер и кога не е со тебе ти сеуште си 365/24/7 мајка и супер е (rad)
Дај Боже сите да го сетите тоа (bu)

NadicaG

Re: Majka 365/24/7

Post by NadicaG » 12 Jun 2013, 17:22

se izvinuvam sto napraviv zabuna so izjavata,no mislev za deca mali nakoi osobeno majkataim i e potrebna,do 5 god se mnogu znacajni godini za deteto i toa selakanje na domot samo mu pravi konfuzija sto seodrazuva na negoviot podocezen razvojm,a osven toa koga babata ja zemaat ulogata na majka ili tatko,posle neka ne se cudat roditelite zostoimaatproblem so avtoritet vrz deteto...vo taa smislami bese postot (bu)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Majka 365/24/7

Post by kit-kat » 12 Jun 2013, 17:27

Нема за што да се извинуваш Надица.
Тука секој може да си го каже своето мислење и да реплицира (smile)
Ајде Дајбоже до година кога ќе не бараш да ти ги земем твоите бебуши за ти да здивнеш (rad)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Majka 365/24/7

Post by Debora » 12 Jun 2013, 17:30

Епа јас си одев на гости многу порано од 5 години и немав никаква конфузија, си знаев кај ми е дома, си знаев и кај ми е кај баба или кај тета. (love5) Ниту пак некој ја земал улогата на мајка ми оти ќе сум отишла на гости... (smile)
Никој не вика дека не е потребна мајката, ама ако се одвои детето некој ден од неа и отиде кај баба не е ништо страшно, напротив, учи дека не поврзано со папочна врвца сеуште.
Ете си имаме различни мислења и се додека се прифаќаме и со различни мислења добро е. (kup)

Одговори

Return to “Мајчинство”