Majka 365/24/7

Теми за мајчинството и мајките

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Majka 365/24/7

Post by Petra » 12 Jun 2013, 23:40

Не гледам на тоа како вистинска мајка е онаа мајка што не го одделува дететето од себе на неколку дена или на ден пред 5 год, и обратно. Мое мислење е дека може да се одвои и порано, а и мислам дека не е возможно да не се двои пред тоа, заради тоа што мајката има обврски како работа, или пак ќе испадне некоја потреба, па некој баба или градинка треба да го згрижи тоа дете. Мене ме чувала баба ми (love5) , заради тоа што моите биле во смени на работа, па кога биле иста морало нека да ме остават. (smile) Не сум имала конфузија каде ми е домата или баба ми сум ја гледала како мајка. (smile)
(kup)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Majka 365/24/7

Post by Bobe » 12 Jun 2013, 23:44

Se sto napisa Petra se soglasuvam,i jas sum rastena poveke so baba mi,zaradi obvrskite na moite....I Fala mu na Boga za toa,a veruvam deka cuvanjeto I bilo od golema pomos na majka mi kako sto I samata kazuva....ako ne bese baba ti...... (smile)

NadicaG

Re: Majka 365/24/7

Post by NadicaG » 13 Jun 2013, 08:05

Devojki se slozuvam so vas,svaka cast na babite i tetkite,jas sum tetka,majkami e baba iznam kolku sme im posveteni ,duri nekogas poveke od roditelite,a da ne zboruvam,tuka sme mnogu secto i da nadopolnime nekoi prpopusti od roditelite (lovet)
ovde zboruvam kolku e neophodna toj zdrav spoj megu roditelite i deteto,osobeno na majkata vo tie rani godini,ti mozis celo vremedeteto da e pokraj tebe,ne mora da e nekade,a da ne si so nego,da nemas povrzanost so svoeto dete,a uste poloso da go otfrlas,duri i nesvesnoto otfrlanje toa ke bide mnogu razorno za toa dete.Znaci pod vistinska majka podrazbiram majka koja bezuslovno go ljubi svoeto dete i mu e posvetena duri i koga toa dete ne e pokraj nea.Kako sto kaza kit-ket i koga e na skolo i koga e kaj baba mu jas sum 365/7/24 majka,znaci vo mislite i e ivo srceto a toa dete koga e nekade ,znae vo srceto deka majka mu go saka ako ne e so nego vo momentot.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Majka 365/24/7

Post by Vesela » 13 Jun 2013, 12:27

Мислам дека не е грев, ако мајката посака еден-два дена да си посвети себе си. Тоа не ја прави помалку вредна мајка. Напротив сметам дека релаксирана мајка е подобро, отклку исфрустрирана мајка. Ден или два ако детето се остави кај баба,или ако татко ја превземе целата грижа за детето, сигурно нема да има негативно влијание на односот мајка-дете (нормало ов во улови кога детето е малку потпорасното, и мајка не го дои).

Одговори

Return to “Мајчинство”