Мајчинството и другарките

Теми за мајчинството и мајките

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
cicama
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 10 May 2013, 10:15
Им се допаднал: 5 пати

Мајчинството и другарките

Post by cicama » 28 May 2013, 09:03

Zdravo,
jas samo sto napolniv 24 god i imam 4 mesecno bebce, koe mi pokaza sto e najubavoto nesto vo zivotot.Nema poubavo nesto od vakvo malo nevino sustestvo koe samo bara ljubov <3 i da bide do tebe toj sto go sakas i te saka :) (ttc)
Sakav da ve prasam kakov e vasiot odnos so drugarkite?Jas prva se omaziv i dobiv bebce (b4) .Moite drugarki se nemazeni,a duri nemam nite edna poznanicka so koja mozam da komuniciram sto e mazena i novopecena majka so prvo bebce :) Mi fali nekoja majka so koja ke mozam da spodelam iskustvo , da gi setame bebcinjata i da uzivame.Se osekam osameno.A so drugarkive poretko se gledam,bidejki mng vnimanie bara bebceto,mi falat i ponekogas me faka nostalgija kon niv i kako sme se druzele i kolku sum bila bezgrizna :S dali vie ste se cuvstvuvale vaka?
Da potenciram mazot i bebeto se najvaznoto nesto vo mojot zivot bez somnenie,presreka sum,imam se sto sakam i imam prekrasen brak (joy)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Majcinstvoto i drugarkite

Post by Lejla7 » 28 May 2013, 09:25

Цицама (dobr)

Јас ќе ти одговорам но од другата страна, од онаа на другарките. Моите другарки се омажија по мене, и веќе имаат дечиња, јас се уште немам. Јас потполно ги разбирам и сфаќам дека нивните приоритети се променети, но ме иритира фактот што тие настојуваат нивните приоритети да станат мои и гледаат на мене како јас ништо да не знам и не разбирам затоа што немам деца се уште. Најпрост пример - секогаш мора да се зброува само за децата, за ништо друго, значи воопшто не е важно кои се моите приоритети, а во моментот тоа ми е сопругот и работата (нормално, свесна сум дека тоа ќе се промени кога ќе дојдат деца). Исто така, јас морам секогаш да им бидам достапна на нив, во секое време, затоа што тие имаат обврски околу децата, а јас немам. Чекајте бре луѓе, па и јас имам обврски, ако немам деца

Да не должам, сакав само да ти кажам да се обидеш со другарките да си го надградуваш односот и да не ги занемаруваш работите кои им се на нив битни (исто како што и тие не треба да ги занемаруваат работите кои тебе ти се битни). И нормално дека за тебе највредното нешто во моментот е бебенцето што го имаш, но немој никогаш да се однесуваш како твоите другарки да не знаат што е највредното во животот затоа што не го искусиле се уште тоа што ти го имаш. Вредностите се менуваат во текот на животот, а ништо не боли повеќе од тоа кога некој те омаловажува заради нешто што го немаш, без разлика дали е од материјална или од нематеријална природа

Се надевам не ме сфати погрешно. Сакав само низ моите очи да видиш како е од другата страна. Поздрав и секое добро

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Majcinstvoto i drugarkite

Post by Vesela » 28 May 2013, 09:28

Цицама, што се однесува до другарки овде на форумов имаш многу пријателки со кои можеш да разменуваш мислења, ама само виртуелно. За шетање неможеме да ти помогнеме. (laugh1) (laugh1) (laugh1)
Јас имав среќа да некако се погоди повеќето друграки да имаме истовремено бебиња ( кога се роди синко). Ама искрено да ти кажам нешто не комуницарвме многу во тој период. Секоја си беше зафатена со детето, ретко шетавме заедно. Инаку немав некое чувство дека ми недостасуваат или дека ми недостасува стариот начин на живот ( излегување, кафе, дружби). Можеби е до годините, ти си 24 години, а јас кога го родив синко имав 33 години. Кога потпораснаа децава некаде оклку 2-3 години почнавме повтроно да се дружиме, ама не со интензитет како порано. Зошто секоја со своите обрски, деца, куќа, работа. Тешко е да се усоглсиме 7 другрки во исто време да сме слободни. Сега се трудиме барем еднаш месечно да одиме на кафе.
Впрочем секое време си носи свои убавини.

cicama
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 10 May 2013, 10:15
Им се допаднал: 5 пати

Re: Majcinstvoto i drugarkite

Post by cicama » 28 May 2013, 10:14

Lejla te razbiram, vo sprotivna situacija sme.
Bas toa vikam, sakam da gi vidam,da se druzam,ne deka ne se gledam,se gledame,koga mozam gi vikam,idam do kaj niv na kratko,ama mng poretko i duri zabelezav deka nekoi koi mi bile podobri ,gi nema edna poraka da pisat kako sme sto pravime.Toa me boli.Mnogu pati mi kazale tebe ti e najubavo,imas maz koj te saka i bebe,a nie ne mozeme da se razbereme so deckovcite nasi i gi razbiram.Ama do vcera sme se druzele,da dojdat da im e merak da sedat so bebcevo..jas na site im posakuvam da si ja najdat svojata sreka.Krugot se vrti,utre tie ke bidam na moe mesto i ke vidat kako mi e mene.
Ne znama sto d akazam, ednas vo zivotot si vo edna situacija,a posle si bas vo sprotivnata.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Мајчинството и другарките

Post by Lejla7 » 28 May 2013, 11:14

И ти си во право...точно, можеби твоите другарки треба да покажат малку повеќе интерес ако навистина ти биле другарки...сосема те разбирам и се надевам не ми се налути што ти пишав од моја гледна точка. Па секогаш кога ќе се почувствуваш осамено пиши ни тука, ние ќе те разбереме и ќе си помуабетиме.Поздрав

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Мајчинството и другарките

Post by kit-kat » 28 May 2013, 11:19

Потполно ве разбирам и двете.
И јас имам син 8 години.А од друга страна имав спонтан и сакам бебе,а сите мои другарки се бремени или со бебиња.И само за тоа зборуваат.Но не им замерувам,бидејки секоја ситуација си го носи и однесувањето.
И двете сте во право.Зависи од која гледна точка се гледа
А Лејла зошто да има лутење.И ти си во право.Имаш обврски,приортети и имаш право истите да ги зборуваш и потенцираш (a2)
Набрзо ќе дојде време кога и ти ќе зборуваш за твоите приоритети.Двете бебиња.И тоа мноооооогу набрзо (kup)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Мајчинството и другарките

Post by Nadja » 28 May 2013, 11:25

Син ми има година и 7 месеци. Јас имам 3 другарки. Една од нив наредната недела треба да се породи. Со неа најмногу комуницирам за мајчинството. Комуницирам и со другите две, ама таа најмногу може да ме разбере.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Мајчинството и другарките

Post by Petra » 10 Jun 2013, 01:14

Cicama kako sto kazaa drugite forumdziki pred mene, ovde na forumot mozes da pisuvas za se sto te interesira i imas potreba. Ke te razberem i se druzime, samo sto nemozem da se stame. Dobredojdena si edna gushka za tebe. :)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Мајчинството и другарките

Post by Petra » 10 Jun 2013, 01:20

Koga se rodi kerka mi, znaev majki cii decinja se vrsnici so kerka mi. Iskreno mene mi bea naporni takvite muabeti od ova napraviv za jadenjena bebto, so ova go banjam, vakov omeknuvac...Togash imav 22 gd. Vo red nesto da se kaze ama celo vreme takvi muabeti, kako nekoj natprevar koj e podobar.

novamama
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 22 Aug 2013, 23:48
Им се допаднал: 3 пати

Re: Мајчинството и другарките

Post by novamama » 01 Sep 2013, 00:17

Petra mislam deka si vo pravo ne moze pred drugarki koi nemaat deca da se zboruva celo vreme za bebeto sto jadelo kako se smeelo I slicno..Od moite drugarki 3 imaat deca a ostanatite 4 nemaat I so niv poretko se gledam a koga ke se vidime jas sum so bebenceto zasto e malo a I pokraj toa sto e so mene zboruvame za sve I svasta,a so drugarkite koi imaat decinja razmenuvame mislenje..Ne moze da barame od nashite drugarki koi nemaat bebenca da bidat slobodni celo vreme za nas,normalno niv I'm e zabavno da iskacaat kako sto I mene mi bilo do pred edna godina :) koga I'm zboruvav na drugarkite koi imaat bebinja deka se dosadni :)) ..Cicama jas koga shetam sama vo park sekogas si naogam po nekoja mamicka I onaka slucajno ke si pocneme muabet za nasite malecki..

Одговори

Return to “Мајчинство”