Како ве промени мајчинството?

Теми за мајчинството и мајките

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5852 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Како ве промени мајчинството?

Post by Debora » 18 Nov 2010, 10:07

Станавте мајка, го гушнавте вашето најмило... (love5)
Како ве промени мајчинството? Станавте позрели, поемотивни, позагрижени...по.. ? Понавте да гледате на животот со други очи?
Мајчинството е една од најголемите промени во животот на една жена, па мора да донесе некој нов квалитет. Што донесе кај вас?

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by Lady D » 18 Nov 2010, 13:43

Се наежив (a2)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by Peperutka » 19 Nov 2010, 14:03

Ајде мамички (lovet) (lovet) (lovet)

tanja.m
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 04 Nov 2010, 11:00
Им се допаднал: 1 time

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by tanja.m » 26 Nov 2010, 12:36

jas koga stanav majka mislam deka stanav po emotivna . koga go gysnav moeto najmilo my rekov spijaj si angelce moe mama e tuka da te cuva i brani . mislam deka toa custvo na majka e nezamenlivo so nisto na svetot i mislam deka sekoja majka ja custvuva grizata za svoetodete i e spremna da go zastiti svoeto dete po sekoja cena. jas posakuvam site da stanat majki zatoa sto samo taka ce doznaat zosto nasite roditeli bile tolku zagrizeni i zosto ne gi odobruvale nekoi nasi postapki koga sme bile deca .i sega znam zosto sekogas vikale ee koga ce stanis majka ce ja pocustvuvas zagrizenosta kon svoeto dete i ce pocustvuvas so znaci da se bidi roditel . (smile)

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by Trena » 23 Dec 2010, 00:27

Kaj mene donese edno cuvstvo ke se vika -nikogas nema da se predadam!
I koga ,pritisnata od problemite ,ke sakam da isceznam se "iskaruvam " samata sebe i si velam ...a Jakov so ke pravi bez majcinska ljubov,kako ke bide siguren deka e dostoen za ljubov ako toa ne mu go pokazam jas???

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by Petra » 23 Dec 2010, 11:23

Уште во моментот кога го земав во прегратка своето најмило (love5) (love5) (love5) настанаа промени кај мене кои и денес не запираат. И денес мајчинството ме изградува и ме прави комплетна. Љубов, ако љубов немам ништо не сум...Само преку мајчинството можам да ја вкусувам таа безусловна љубов што не го бара своето, долго трпи, е милостива, не држи сметка за зло, на се премолчува, на се верува, на се се надева и не престанува. Мајчинството ме учи без оглед дали ми е возвратено, дали сум повредена и навредена, без оглед дали ги добивам најубавите моменти во мојот живот, без оглед на се, моето дете да го гледам како вистинска скапоценост, што и е и да го давам само најдоброто. Преку мајчинството ми се одржани многу значајни лекцииво животот. Ме прави трпелива, истрајна. упорна и борец и кога немам сила за понатаму да продолжам смело. Ме учи да простувам и најмногу од се да љубам.
Му благодарам на Бог во сето ова што не ме остава сама, во секој миг е со мене, верен мој Пријател. (bu) (bu) (bu)

luna
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 07 Dec 2010, 15:41
Им се допаднал: 1 time

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by luna » 22 Jan 2011, 13:20

од мои 8 години останав без мајка ми (cry1) почина многу млада и цел живот како што растев празнината во моето срце стануваше се поголема ми фалеа мајчината прегратка мајчината нежност и топлина..кога станав мајка животот ми се промени и тоа многууу не само што разбирам како им е било на родителите кога се не растеле и жртвувале за нас, туку знам и што треба да му пружам и дадам на моето дете, едноставно станав поемотивна поразбирлива потрпелива..секојдневно се трудам да не му фали ништо да не осети дека има само мајка од збор туку дека има вистинска мајка која е тука и ке биде тука секогаш за него безусловно да се грижи и да го опсипува секојдневно со многу многууу љубов..знам и многу често да му се заблагодарам на бога што ми го подари тоа прекрасно анѓелче што ми го исполни животот со срека и радост и му се молам никогаш да не му ја скрати радоста да ужива во мајчината безусловна љубов (bu)

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by mosa » 15 Feb 2011, 18:39

Uste pred da stanam majka znaev deka kako i sekoj roditel ke se boram na moeto dete da mu bide najdobro.i sega tokmu i toa go pravam sekogas se boram da mu bide najdobro i da ima se sto mu e potrebno.Najsrekna sum koga ke ja vidam taa detska bezgrizna nasmevka na moeto soncence.Toa so nisto ne moze da se zameni i baknezot i pregratkata sto ja dobivam od toa iskreno srcence.

Bonita
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Apr 2011, 16:54
Им се допаднал: 1 time

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by Bonita » 03 Apr 2011, 18:33

Ме направи многу поиздржлива !!!

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by Happy_Mommy » 11 Jan 2012, 14:25

Поемотивна и посилна. Дефитинивно знам дека има некој за кого би направила баш се. И некако сега децата ги гледам со други очи. За секое дете си помислам дека на некоја мајка тоа детенце е цел свет и се грижи за него.

Одговори

Return to “Мајчинство”