Како ве промени мајчинството?

Теми за мајчинството и мајките

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Leandra
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 07 Feb 2012, 22:15
Им се допаднал: 3 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by Leandra » 12 May 2013, 16:07

Zdravo na site!
Jas sum majka na predvremeno rodeno bebe...Skoro 1 mesec nemav nikakva bliskost so moeto since, bevme oddeleni (takvi se pravilata na GAK), nezamislivo tesko bese......
Sega si sme doma....I jas ne sum JAS, pretopena sum vo nego, disham so nego...Izgubiv interes za SE porano sto me reokupirase....Sega e samo TOJ TOJ TOJ.......
Toj mi e BOZJI DAR,najgolem dar vo zivotot i ke sum sekogas tuka za nego, DO POSLEDEN ZDIV!

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by kit-kat » 12 May 2013, 17:35

Леандра (dobr) и да ти е здраво и живо синчето.
Без разлика дали е недоносено и одделено од мајката,или веднаш после пороѓајот е со мама,чувството е исто.
Најмоќното,најубавото и најнежното чувство што може само да се доживее.
Животот се менува не за 360 туку за 3600 степени.Се прашував како било и дали имало време без нашето чедо?
Еднаш мајка цел живот мајка.Тоа ќе те следи и понатака.
Јас имам син од скоро 8 год но сеуште грижата ми е како првиот ден(станувам и по 3-4 пати во ноќта да го видам (love5) (love5) )

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by kit-kat » 10 Nov 2013, 20:39

http://tvoebebe.com/VOSPITUVANJE/detece ... e-posrekni
Значи затоа сум најсреќна на свет (love5) (love5) (love5) (love5)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by Vesela » 25 Nov 2013, 13:26

Од кога е роден синко, секој ден се менувам и јас и мојот живот. Од една страна станав посилна ( планина би поместила за него), а од друга страна сум поранлива ( една солза негова може да ме срози).
И уште една работа, почнав да ги разбирам постапките на мајка ми кои претходно ми се чинеа бесмилени, непортебни......

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by SIMONA » 11 Jan 2014, 19:40

Предизвика позитивни промени (brows)
Почуствителна,грижлива,потолерантна (thumbup)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by melanija » 28 Jan 2014, 01:12

Мајчинството..пред се ме направи по трпелива и поборбена похрабра...едноставно ми го смени животот на многу поразлично.. мн подобро.. сега пред се се чуствувам одново вљубена во моите мали ангели и секако Најсакана од нив (love5) (love5) (love5)

keke
Член
Член
Мислења: 120
Придружен: 14 Nov 2012, 12:46
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by keke » 16 Jun 2015, 12:38

И еве, додека ги читам сите овие статуси плачам. Порано не бев таква, знаев за самоконтрола на солзите, а сега????? Не мозам да си се препознаам, така ме промени мајчинството.
Јас, по долга борба за дете(седум години) се запознав со првото чуство од мајчинството-бременоста. Уфффф првите четири месеци наместо сопругот си ја гускав шољата (smile) [bible][/bible].
Отидовме да провериме BetaHCG и оп 885 леле докторот ХаџиЛега вика абе многу висока ама за две недели ехо па ќе видиме. За две недели на ехо се гледа едно оп еве уште едно. Стануваме да си одиме и од возбуда не знам од кај да излезам среќна пресреќна.
Бременоста помина без никакво потешкотии освен зештините.
Бев со комшиката си пиевме кафе три саата. Абе само што си отиде, одам во WC и водењакот, а сама дома. ВО 36 недела и 6 дена во Чаир се родија Стефан и Марија.
Леле кога ми ги донесоа ги гледам ги гледам и си плачам од среќа. Од тој ден секој ден му благодарам на Господ Бог и Мајка Богородица за прекрасната дарба мајчинство.
Секогаш кога ќе сакам да си купам нешто за мене купувам за нив, до розбата моја не бев свесна дека чове мозе да сака толку. (joy)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Како ве промени мајчинството?

Post by Lejla7 » 16 Jun 2015, 16:12

Ne mozam da se nacudam kolku sum trpeliva...verojatno taka mi deluva majcinstvoto...za srekna, posrekna i ponasmeana vo zivotot ne sum bila (smile) za ubav den dovolna e samo edna nasmevka od moeto malecko, a gi deli vo izobilstvo (love5) Kakva neizmerna sreka (love5)

A za kupuvanjeto, ne mozam da kazam deka veke ne sakam da si kupuvam nesta za mene. Samo onie poskapite nesta prvo gi pretvaram vo kutii AD mleko (laugh1)

Одговори

Return to “Мајчинство”