Како да ја негуваме епизотомијата?

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Како да ја негуваме епизотомијата?

Post by Lejla7 » 25 Dec 2014, 15:38

Hrizantema, a ja stavas li kerkickata na pernica duri ja dois (cisto za da ne te pritiska i boli ranata) - citav deka pri carski vaka se preporacuva da se doi? No, ovaa rana i taa od carski ne se isti, znam. Sepak da probas nekako so pernice, a? (big-hug)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Како да ја негуваме епизотомијата?

Post by Neda_Jovan » 26 Dec 2014, 15:29

Hrizantema i jas imav strasna epizotomija sto poveke sto me secnaa i vrz starata epizotomija koja precese. Bolki golemi i toa bez anastezija. Najmnogu me bolese i se uste boli na delot nakaj g***t i se uste ne sedam. Daniel go dojam lezejki. Mi kazaa za otok acidi borici no jas posle sekoja nuzda se banjav samo so obicen samun i se mackav naizmenicno so hepatrombin masta i so sprej Octeni Sept na cisto. Starive i kantarion me teraa ama so prvata epizotomija mi napravi problem i ne stavav sega. Mi pominuvase pobrzo ako uspeev da legnam i pospijam t.e koga ne bev na noze i ne se triev. Gledam i poveke bez uloska da sum ama se uste malku krvaram ... Pozdravce

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Како да ја негуваме епизотомијата?

Post by hrizantema » 28 Dec 2014, 12:47

Оф леле Неда ЈОван да ти кажам мене со целосна анастезија ме шиеја и ништо не осетив,ама ете сега си направив проблем ми пукнаа неколку конци и ми е отворен еден дел од раната надворешно.Бев до кај матичната пред некој ден и ми даде еден спреј Оксикорт и масло од кантарион да ставан на газа,ако нема подобрување за неколку дена да одам во Чаир пак да ме прешиваат.Леле колку не сакам пак,аууф ќе си пукнам,а и јас не мирувам многу неможам да ја дојам малата легната ич не ми езгодно и затоа си притискам на раната (sad1) .Значи ова било поболно од породувањето

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: Како да ја негуваме епизотомијата?

Post by Mari G » 26 Aug 2016, 07:08

Гледам темава е подзаборавена и дај Боже да е така, да нема никој проблеми со епизотомија. Мојот проблем е вака: Ова ми е втора епизотомија, со првата поминав лесно, нормално со болка но сепак траеше кратко.
Проблемот го забележив откако поминаа 40 дена а сеуште ми се цедеше нешто од вагината и ме печеше. Се погледнав со огледало, видов дека е скинт конец и се гледаше едно парче, како јазиче излезено. Уффф, грозно...
Се јавив кај матичен гинеколог, ми потврди дека е скинат конец тоа јазичето ми го отстрани и рече дека нема потреба од повторно шиење.
Јас сеуште имам проблем со исцедокот, по три пати менувам секојдневна влошка и сеуште на моменти ме пече и како игла да ме боцка.. Со огледало не сакам ни да се погледнам, а кога се мијам имам чувство како раката да ќе ми пропадне внатре..Некој совет ?!

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Како да ја негуваме епизотомијата?

Post by Maceto » 26 Aug 2016, 12:38

Мари најисрено,јас мислам дека за ова треба пак да си отидеш на гинеколог,сепак тие знаат многу подобри совети од нас,и јас имав тешка рана,мачен период ама вака сепак си велам секој е различно и тешко дека некој ќе може без да види да помогне и веднаш на гинеколог,со едно одење ми го реши проблемот (big-hug) Со лесно и убаво да поминеш и да пишеш што си направила (big-hug)

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: Како да ја негуваме епизотомијата?

Post by Mari G » 09 Oct 2016, 08:35

Маченце малку доцнам со одговорот, мојот матичен гинеколог рече дека нема потреба од никаква интервенција.

Одговори

Return to “После породувањето”