Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by ripcence » 12 Jun 2014, 21:34

Денес бев со резултатите, рече високото ЦРП е резултат од ниското железо (unsure) па ми даде Haemovit plus да пијам еден месец, потоа пак да направам крвна слика со црп, и кажав дека добив и дека потоа сакам да направиме пак ПАП (ќе си го платам приватно за да биде одма) и потоа типизација ако пак побара пап-от, се договоривме(со негодување) сето тоа во Јули после одмор.

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by Ariela » 02 Apr 2015, 15:46

Zdravo mamicki, jas navistina imam problem,
Bev na ginekolog 3 ipol meseci posle poroduvanje- jas seuste imam iscedok zolt znaci seuste ne mi e pominato krvarenjeto otkako se porodiv.. mi napravi eho - matkata e vo red, no vaginalno mi zabeleza eden granulom na pocetokot na vaginalniot otvor i me prati na klinika za revizija na epizotomijata. mi rece deka nema drug nacin da pomine deka mora toa da se napravi deka jas od toa krvaram a ne od matkata. deka vaka nikogas nema da mi pomine krvarenjeto deka ke nema da mozam da imam odnosi i neznaete kolku me isplasi, da napomenam deka koga mokram me pece,
koga otidov na klinika mi rekoa deka ne gledaat so moze tuka da se napravi deka krvarenjeto mi e od matkata i deka toa sto go imam ke mi pominelo samo so izmivanje so solena voda i deka maticnata mozela da mi gi gori tie so srebren nitrat,a oni na klinika nisto ne sakaat da mi pravat. mi preporacaa da zemam brisevi da ne slucajno imam nesto sto ne dava da pomine granulomot.
potoa otidov i na privaten ginekolog i d-rot mi vika deka se mi e ok deka mozam da si imam odnosi najnormalno i deka krvarenjeto e od matkata deka dojdam. zamislete 3 meseci li deka dojam. isto taka mi rece deka imam kozicka koja sto ne bi trebalo da mi smeta i koja sto mozel da ja secne ama nemalo potreba . zatoa sto me pece mi rece deka ne bilo od granulomot
I jas navistina sum zbuneta neznam kade da odam sto da prezemam???????
Imala li nekoja od vas vakov ili slicen problem
VE MOLAM PISETE SEKOE MISLENJE ILI ISKUSTVO KE MI ZNACI, ZBUNETA SUM TOTALNO I MISLAM DEKA PSIHICKI KE SE SEKNAM
fala vi odnapred
pozdrav mamicki

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by Ariela » 02 Apr 2015, 15:49

se izvinuvam za dolgiot post.
uste ova da dodadam deka pocnav pak da krvaram od pregledite
i sega ne znam od kade doaga toa dali od matkata ili od granulomot??

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by sunshine_2012 » 03 Apr 2015, 13:37

Ариела, јас немам такво искуство, но навистина нетреба да имаш крварење ниту малку.
Јас со првото имав подолго крварење после порагајот и кога отидов на контрола имав оставено малку кожичка од плацентата се скинало најверојатно, Др. ме исчисти и ми даде едни капки да пијам за да го исфрлам остатокот од кожичката. и после тоа се се среди. Незнам што да ти кажам. Се надевам дека ке се среди.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by Bube » 03 Apr 2015, 13:44

i jas nemozam da ti pomognam ariela . jas krvavev okolu eden mesec posle imav nekoj iscedok zolt sto vikas bas mi bese cuden ama i toj prekina za da eve dva i pol meseci po poroduvanje dobiv.n
nekade na dva meseci po poroduvanjeto bev na prviot ginekoloski pregled i dokttorot mi rece jajnicite se vo red, matkata seuste e obratno postavena no nisto strasno ke se namesti i tolku. e sega koga ke mi zavrsi ke odam pak za da prasam za pap testkoga da napravam.
ah zeni :)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by happiness » 03 Apr 2015, 14:09

ariela rasprashajse vo tvojot grad za nekoj iskusen ginikolog i odi na dvtoro mislenje nemora da bide na klinika jas sum bila i sum platila 500 denari na ginikolog a i maliot koga go nosev na privatno kaj drug doktor a ne kaj maticnata isto plakav po 500 den i za nego :)
deka ne treba da imash krvarenje ne treba... jas ne znam ni sto e toa granulom :)

jas otkako se porodiv prviot mesec cel odev na kontroli ranata ne se zatvorashe i posle 40 dena mu javiv na maticniot rece da odam otkako ke dobijam oti veke me znaeja (laugh1)
i jas eve posle 4 ciklusi dobieni seushte ne sum stignala da odam :ymblushing: sum zaboravila... ama problemi nemam barem ubavo se custvuvam dance

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by Ariela » 03 Apr 2015, 19:13

Fala vi na odgovorite mamicki (smile)
Mi preostanuva da odam i na drugo cetvrto mislenje, pa ke vdime sto ke napravam...
Edno samata sfativ - definitivno krvaram od granulomite sto mi se formirale radi neubavo sosieno, a ne mi e od matkata.
Kako i da e moram da najdam resenie za ovoj problem...
(grupna-gushka)

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by only44you » 03 Apr 2015, 19:19

Ariela wrote:Fala vi na odgovorite mamicki (smile)
Mi preostanuva da odam i na drugo cetvrto mislenje, pa ke vdime sto ke napravam...
Edno samata sfativ - definitivno krvaram od granulomite sto mi se formirale radi neubavo sosieno, a ne mi e od matkata.
Kako i da e moram da najdam resenie za ovoj problem...
(grupna-gushka)
Moras mila i toa sto poskoro.... Samo hrabro...
Veruvam deka e neprijatno, a i dosadno i stvara nervoza, umot samo tuka ti e .... Ako treba i 10 doktori smeni, eden visitinski ke se najde ....

So srekja (l2)

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by Ariela » 04 Apr 2015, 18:46

Imambebe znam deka pomina mnogu vreme, no go citam tvojot post od noemvri 2013 i mislam deka imam problem kako tvojot, Dali pamtis kolku pari te cinese toa struganje na granulomite kaj Ivanovski, zatoa sto i jas planiram da odam kaj nego, stanuva zbor za Dr Mitko Ivanovski od Sistina taka?
Te molam stom si vo moznost da mi odgovoris pozz

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Првиот гинеколошки преглед по породувањето

Post by happiness » 04 Apr 2015, 22:17

ariela mozesh da i pratish privatna poraka na imambebe na meil :)
imambebe e so obvrski okolu maloto i ne e bash mnogu aktivna na forumov( kolku sto jas pratam a mozebi i gresham )
so leesno ariela

Одговори

Return to “После породувањето”