Нега и убавина по породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Нега и убавина по породувањето

Post by Petra » 22 Apr 2013, 18:14

Оваа тема нека ги опфаќа сите теми поврзани за нега на косата, телото и лицето по породувањето. Совети што би било добро да се користи или избегне од хемикалиите за време на доењето. (bu)
Мамички, ајде да споделиме збор два за негата по породувањето. (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Нега и убавина по породувањето

Post by Petra » 22 Apr 2013, 18:35

Фарбање и доење: Мислам дека не се документирани ефекти врз доенчето поврзани со боите за коса. Не се познати случаи кои покажуваат несакани ефекти брз бебето од употребата на фарби за коса. Хемикалиите кои се користат во боите, кадрење, исправање, се користат само врз кожата, а повеќето супстанции навлегуваат во кожата во многу ниски концетрации. А уште е помало количеството на она што се инфилтрирало во кожата, кое доаѓа до бебето. Некои сметаат дека хемикалиите од боите скоро не достигаат до мајчиното млеко.
Меѓутоа, ако мајката сака да е вонредно внимателна, може бебето да не се дои во наредните 4 часа по бојадисувањето и мајката да се измолзува. Да се измолзува по 3 часа од фарбањето.
Ако кожата на главата е здрава и неоштетена, апсорпцијата ќе биде помала одколку ако кожата е изгребена и оштетена. Ова е тоа што најдов.

По породувањето јас не се фарбав, зошто не се фарбав и пред тоа. Тогаш немав никакви информации дека фарбањето може да биде штетно за време на доење. Сега, моето мислење е дека јас гледам да ги избегнам за мене лично максимално сите хемикалии. А уште повеќе за бебето. Речиси и да не нанесувам никаква козметика. Така да ако во овој период доев, немаше да се фарбам. Ако пак белите влакна се многу забележителни и сакам да ги покријам, ќе се шатирав, нијансирав, тоа не допира кожата или пак к’на. (smile)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Нега и убавина по породувањето

Post by stela » 20 May 2013, 14:25

Сакав да прашам дали знае некој,или има користено гелови против целилит после породувањето,дали е штетно за млекото или слично?

Одговори

Return to “После породувањето”