Испитување Д-Димери после породување со царски рез

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Испитување Д-Димери после породување со царски рез

Post by Peperutka » 08 Apr 2014, 14:28

Постот на Рипченце ме потикна да ја отворам темава.
После породувањето со царски рез,5 дена се примаат Клексан инекции а на 5-тиот ден (после последната примена инекција) треба на родилката да и земат крв за Д-Димери,всушност се испитува можноста од појава на тромбоза бидејќи се работи за операција.
Јас испитав во приватан болница ФИЛИП 2 ,каде платив некаде околу 2.500 денари (stomp) ,зошто на Трансфузиологија кога се јавив да закажам следниот ден кога се вратив од болница,ми рекоа дека има место дури за 1 месец (stomp) или да дојдам па ако некој сака да ме пушти преку ред асо оглед на тоа дека се паѓаше ден-Петок-пензионерски ден не се нафатив туку со мм отидовме во Филип 2,каде резултатите беа готови за 2 часа.Со тие резултати отидов кај мат.гин. кој ми рече дека се добри и нема ризик од тромбоза.
Рипченце се надевам дека ти помогна постов,уште да ти кажам,земањето крв за Димери МОРА да биде 5-тиот ден од примањето на Клексанот и тоа истиот ден по примањето на последната инекција.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Испитување Д-Димери после породување со царски рез

Post by ripcence » 08 Apr 2014, 17:00

Еве сум, денес бев на трансфузиологија за димерите, сега сум збунка бидејќи вчера ми беше петтиот клексан а денес испитував димери, матич. гинеколог знае-вчера бев за упат. (confus)
Ми даде приоритетен упат, и денес јас се мислев бидејќи е пензионерски ден ама среќа немаше гужва, димерите се 2789,9 (ner) и заработив уште 7 клексани. (ner)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Испитување Д-Димери после породување со царски рез

Post by Радост » 08 Apr 2014, 17:33

(big-hug) Сега да идеш на матичната и бокс да и удриш. Да ти дадеше навреме клексани можеби немаше сега да треба да се влечеш по болници.

Може не сум во право ама недела после царски и низ Клиника ...мачење е.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Испитување Д-Димери после породување со царски рез

Post by maried » 08 Apr 2014, 21:52

A mene nikoj ne mi rece da ispitam d dimeri, pominaa 6 ipol meseca I od tuka doznav deka trebalo. E toa e naseto zdravstvo :@ :@

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Испитување Д-Димери после породување со царски рез

Post by Peperutka » 20 Aug 2014, 19:16

Ја видов сега темава и ми текна за уште една информација-На отпусното писмо од болница треба да стои напомена дека треба ова да се испита и на кој датум.
Мерид чудно што тебе никој ништо не ти кажал (confus)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Испитување Д-Димери после породување со царски рез

Post by maried » 23 Aug 2014, 22:40

А замислете од три породени со царски во собата само јас примав клексани после царскиот. Кога ми ја пуштија првата во стомак незнаев што е и нормално прашав, а сестрата ме погледна само и ми вика не прашувај многу другите да не разберат. Дури отпосле дознав дека се клексани, примив 4 или 5, секое сабајле ми земаа крв, а кога ми ја пуштија последната ми земаа крв од вена. Може за д.димери било :-/

Одговори

Return to “После породувањето”