Косата после породување

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Косата после породување

Post by Simonova » 01 Feb 2010, 11:59

Сакам да разменам искуства околу оваа тема.
Се породив пред 4 месеци и пред повеќе од еден месец приметив дека косата ми опаѓа. Кога се чешлам вадам многу коса и верувале или не дома насекаде мои влакна. (scared)
Разговарав со пријателки кои ме убедуваат дека мајката додека го дои своето бебе е нормална појава да се случи опаѓање на косата. Дали и вие кои доите сте приметиле несто вакво?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Косата после породување

Post by Debora » 01 Feb 2010, 12:09

Oпаѓањето на косата по породувањето е најнормална појава. Еве од сајтов нешто во врска со тоа:

За време на бременоста хормоните го спречуваат нормалното опаѓање на косата. Затоа пак обично неколку месеци по породувањето, кога доењето ќе престане или ќе се намали, косата почнува интезивно да опаѓа.
Ова многу жени ги доведува до ужас, но немојте да се грижите. Косата која ја губите во овој период е онаа што не опаднала за време на бременоста, затоа што била спречена од хормоните. Ова опаѓање е само привремено и вашата коса повторно ќе се врати на претходниот волумен.

Сигурно и другите ќе споделат такво искуство. Уживај си со бебушот. (a2)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Косата после породување

Post by Annabel » 01 Feb 2010, 14:01

Мене и за првата и за втората бременост косата ми стана побујна и по сјајна. Кога се породив со Ива мм само ми викаше дека каде и да згазне дома, со него собира влакна (laugh1) . Не знам дали има некој метод да се спречи опаѓањето на косата. Јас пробував со некои препарати, ама додека доев ништо не ми помогна....

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Косата после породување

Post by Petra » 01 Feb 2010, 15:33

После породувањето многу ми опаѓаше косата и беше видливо. Купував разни препарати и некои беа прилично скапи, а ефект немаше. За кратко време време го добив истиот волумен што го имав претходно.

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Косата после породување

Post by Trena » 11 Nov 2010, 22:44

Ne se sekavam dali mi padjase ili ne ,mislam deka da ,ama mi stana uzas!
Pocna da mi stanuva mrsna ....a jas imav suva kosa -barut!
Duri i smeniv sampon.
Od togas mi se mrsi kosata,nesto sto 29 godini ne mi se slucuvase.I liceto mi stana pomrsno .Za liceto mi e milo posto na mrsno lice pokasno izleguvaat brcki (thumbup) ,ama za kosava mi e krivo (banging)

dona
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 21 Dec 2010, 17:40

Re: Косата после породување

Post by dona » 27 Jan 2011, 17:15

zdravo!!!Jas se porodiv pred 5 meseci i od odma pocna kosata da mi padga i mi stana suva sve probav i nisto ne mi pomaga i si ja nosam samo vrzana vo repce zosto mi e nikakva....

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Косата после породување

Post by Ana.I » 13 May 2011, 21:30

и јас приметив дека ми паѓа многу косата,уствари не многу,но порановоопшто немав таков проблем,само кога ја чешлав косата можев да забележам некое влакно на четката,а сега приметувам насекаде влакна од мојава коса и тоа цело време ја носам собрана

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Косата после породување

Post by Mamino_srce » 06 Dec 2011, 13:51

Во бременоста ми беше толку убава коса, воопшто не ми опаѓаше, а имам долга кога, ама сега почна толку да ми паѓа да морам да ја скратам инаку купатило после мене останува лом.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Косата после породување

Post by Happy_Mommy » 19 Dec 2011, 16:33

I jas go imam ovoj problem. Si ja peglam samo koga izleguvame nakde. Doma sum totalno nesredena bidejki se nerviram koga si ja drzam kerka mi i koga ja ostgavam zabelezam eden kup vlakna na nea (unsure) najmnogu vnumavam koga ja oblekuvam da mi e sobrana kosata bidejki mi se slucuvalo da place, ja presoblecam i vidam deka imalo nekoe vlakno pa najverojatno i smetalo (unsure)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Косата после породување

Post by Peperutka » 11 Sep 2012, 11:29

И кај мене се појави овој проблем.На миење,вадам топки од влакна од косава што ужасно ме нервира,секаде има мои влакна (ner) Но се надевам ќе се среди овој проблем.

Одговори

Return to “После породувањето”