Косата после породување

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Доење и паѓање на косата

Post by carina » 25 Mar 2014, 10:07

не знам дали е за тука темава ,а и не знаев каде да ја пишам.кажувајте лек ,очајна сум (ner)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: доење и паѓање на косата

Post by Vesela » 25 Mar 2014, 10:09

Јас ја имав таа мака. Ми помоган многу шампон и ампули против опаѓање на коса од Виши. Ги купував од Еурофарм Малку се поскапи , ама многу помагаат.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: доење и паѓање на косата

Post by Радост » 25 Mar 2014, 10:44

И јас го купив тој на Виши, 820 цо Зегин е. Не е дека нема ефект ама уште кога ќе ја фатам раката ми се полни со влакна и паркетот е лом.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: доење и паѓање на косата

Post by Peperutka » 25 Mar 2014, 11:26

Имаме ваква тема
topic218.html?hilit=%D0%BA%D0%BE%D1%81% ... 0%BE#p2195

Ќе ве замолам,кога сакате да отворите нова тема прво со пребарувачот проверете дали постои таква тема,за да отворите нова (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Косата после породување

Post by kit-kat » 25 Mar 2014, 18:59

Еве ве споив на едно место ;-)
Карина пиј повеќе В витамини.Ако не можеш природно земај преку лекови. Не штетат при доењето (smile)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Косата после породување

Post by carina » 25 Mar 2014, 20:12

ке го земам шампонот,колку и да кошта ако ми помогне,вреди (thumbup)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Косата после породување

Post by stela » 26 Mar 2014, 23:48

Carina мила украдов малку време на брзина да ти пишам,иако редовно ве следам немам многу време за пишување,ова беше мојата ноќна мора.Насекаде влакна,по цела куќа,ми се случуваше и кога и менував пелена да има мои влакна (ner) (ner) (ner)
Мене ми помогна Рицинусово масло,пантенол раствор и шампон кој сама си го направив по рецепт од интернет.Знаци,скалпот го масирав скоро секој ден со рицинусово масло и оставав да отстои околу 2 часа и потоа ја миев косата.Исто така го масирав скалпот и со пантенол раствор (го има во аптеките и не е ни скап,околу 80ден),тој не се одмива,може,но не мора.
А шампонот се состои од:
обичен шампон од коприва (има од афродита со пантенол во него)
пантенол половина шишенце
2 лажици рицинусово масло
2-3 бевиплекс ампули
јас си додавав и тинктура од коприва,не беше во рецептот ама мислам дека е +
може да се додадат и неколку истолчени таблетки пивски квасец,но не мора,ако се додадат мора на секое користење убаво да се протресе зашто они тешко се раствораат,и се секогаш на дното.
Убаво би било да стои во стаклено шише така пишува на пантенолот.
После од прилика месец дена престана да ми паѓа косата,и почна нова да ми расне.
Се надевам дека ќе ти помогне
Инаку и Виши шампонот е одличен,ама мислам дека од премногу користење ми се засити косата и више не ми реагираше

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Косата после породување

Post by ani4ka » 27 Mar 2014, 10:02

опаѓањето на косата после породуваењето е најнормална работа. не е поврзано со доење туку станува збор за хормоните. ако забележавте додека бевте бремени дека косата ви е поубава погуста, е тогаш воопшто или многу малку ви опаѓаше, па затоа сега опаѓа и тој дел оттогаш. процесот почнува некаде после 2-3 месец и трае месец,2 најмногу 3. ако после овој период продолжи исто тогаш превземајте нешто ако не како ништо да не било. и мене така ми беше само се нервирав, но сето тоа помина сега најнормално ми е. во секој случај тие маски и третмани на природна база воопшто не штетат ако имате време и ви е ќејф нема причина зошто да не ги правите.

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Косата после породување

Post by mamigabi » 27 Mar 2014, 10:40

Косата сега ми е сува, безживотна и многу ми опаѓа, и претходно многу ми опаѓаше, но сега тоа што ме нервира е што ми е многу сува и покрај тоа што користам регенаратори и маски, од Гарниер и Елсев, маска од маслиново масло, ставам мед некогаш пред миење па некој ако има совет нека пише

Одговори

Return to “После породувањето”