Косата после породување

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Косата после породување

Post by Mamino_srce » 11 Sep 2012, 11:41

Пеперутка, ќе се среди. Не знам точно после колку време се среди овој проблем кај мене, ама се среди. (smile) Мене сега пак почна да ми паѓа коса, ама тоа поврзувам со промена на време. Секогаш во ово доба ми паѓа коса.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Косата после породување

Post by Nadja » 12 Nov 2012, 00:50

Na mene kosata mi bese mnogu ostetena. Mi pagaa mnogu vlakna i edvaj se ceslav.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Косата после породување

Post by sunshine_2012 » 17 Dec 2012, 15:41

za vreme na bremenosta kosata mnogu mi bese ubava bujna i sjajna, ama posle poragajot mislam deka kelava ke ostanam, epten mi pagase kosata, sega se sredi no i pocna nova kosa da mi rasne pa sega mi strcat kratki vlakna nasekade, no sega e mnogu podobro, kosata se uste mi paga ama toa e umereno. ke se srede i kaj vas :)

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Косата после породување

Post by kukli4ka » 17 Dec 2012, 17:59

mene na pocetokot prvite tri meseci mi pagase ,sega pa nova mi rasti cudo edno i bebeski mi izlegoa :)

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Косата после породување

Post by ninag » 06 Mar 2013, 19:48

aj so pagase pagase prestana emi sega noktite mi se katastrofa niv ne mozam da gi opraam mi se zadebelija i mi se kako iscukani odozgora a sto mi se svitkuvaat leleeeee
mi kazaa deka ne e gabicna infekcija ako ima nekoj iskustvo neka mi kaze koi apcinja gi piel za nokti jas momentalno pijam merc ama so znam????????

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Косата после породување

Post by davidkjara » 11 May 2013, 22:43

Mene fala mu na gospod ni vo bremenost ni posle poragaj vlakno ne mi padna ama petite lele celi mi se raspukani (ner) (ner) sto ne mackam neznam kako da gi opravam

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Косата после породување

Post by Debora » 11 May 2013, 22:52

Давидкјара провери во оваа тема за нега на пети topic179.html , се надевам ќе најдеш нешто што ќе помогне. И патем... да те поканам во Новата соба на кафе муабет. ;-) Се разбира дека сите се добродојдени (kup) , ама денес ти го правевме муабетот. (thumbup)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Косата после породување

Post by stela » 06 Nov 2013, 14:29

Kosata mi pagase uste vo bremenosta,no po malku i koristev sampon protiv opaganje na vichy. Sega pocna pak pred mesec ipol da mi paga i toa mnogu,nasekade ima moi vlakna i epten mi se izretci. Mislam deka e od doenje a i celo vreme mi e soberena vo rep,pa ima udel i steganjeto. Pocnav da pletam pletenka taka e polabava a pak soberena,ama pak si paga. Deneska bev da proveram krv,pa cekam rezultati. Inaku pocnav da pravam prirodni maski,sampon i da go masiram skalpot,pa ke vidam dali ima rezultati. Inaku se nerviram za nikade sum, ne smeam ni da se farbam. Sovet i iskustvo?

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Косата после породување

Post by kit-kat » 06 Nov 2013, 20:17

Стела и мене истото ми се деси со синко.
Имав долга природно виткана коса која само ја миев и сама се сушеше.
Но уште во бременоста почна да ми паѓа и да ми се прави а со доењето дојде на неколку влакна (cold)
Но со тек на време ми се ојача и сега имам скрои права како пеглаа но не така бујна како девојка.И ставав инекции В6 и В комплекс во шампон од бреза и долго време се миев.

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Косата после породување

Post by mamigabi » 06 Nov 2013, 20:42

јас имам природно густа коса и дебело влакно и премногу миопаѓа, сега во бременоста приметив не ми опаѓа толку и затоа се чудев, ама изгледа ќе ми се наплати кога ќе се породам (laugh1)

Одговори

Return to “После породувањето”