Како се оствари вашата желба да имате дете

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Како се оствари вашата желба да имате дете

Post by RedRose30 » 13 Mar 2015, 19:42

Драги мамички. Имав идеја да ја отворам оваа тема. Ако сакате да раскажете за патот кој го поминавте до најубавата средба со вашето најмило. Дали било планирано или не, дали долго се обидувавте или кратко, дали искуството беше тешко? Знам дека секоја на крајот ќе пише - вредеше (smile) Нека биде ова една надеж за сите што очекуваме и се надеваме дека ќе станеме родители еден ден.
Поздравче (big-hug)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Како се оствари вашата желба да имате дете

Post by sweety » 13 Mar 2015, 20:06

Браво Редроуз за темава, супер идеја (thumbsup) се надевам дека за брзо ќе го пишам моето искуство со бебенце во рака (love5)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Како се оствари вашата желба да имате дете

Post by maried » 14 Mar 2015, 00:26

Се омажив во 2009, на 25 години. Сакав да помине свадбата и да почнеме со пробување за бебе. Октомври 2010, добив и ми траеше 10 ден, закажав преглед и докторот ми рече имаш циста, ми даде терапија и ми рече кога ќе ја допиеш ќе добиеш и цистата ќе пукне. Ја испив терапијата и ден потоа добив страшни болки, одма во брза помош, од таму во болница, неможеа да видат што ми е. Завршив во сала на итна операција, со прсната туба и внатрешно крварење. Сум била вонматерично бремена :'( Следуваше долга борба со анксиозноста. Јули 2012, позитивен тест- ТРУДНА :-D!!! Август- мисед :-( Заврши со киретажа. Пак истата песна, тага, депресија.
Јануари 2013, пак позитивен тест, радост помешан со страв и паника. Септември 2013 се роди мојата радост, моето СЕ, мојата душа.
Тоа е мојот пат!!

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Како се оствари вашата желба да имате дете

Post by happiness » 14 Mar 2015, 10:16

oktomvri 2013 pravevme svadba do togash se pazevme, posle 4 meseci aktivni za bebe ostanav bremena januari 2014 (rad)
imav uredna bremenost i septemvri 2014 se rodi nasheto since (love5)
momentot koga doznav deka sum bremena imav mnooogu izmeshani custva... bebe beshe sakano uste pred zacuvanjeto ama zosto se isplashiv nemozam da si objasnam (confus) se do 12 nedela koga go vidov na exo jas bev ni na nebo ni na zemja, a posle toa so saati se zagleduvav vo slikata i nemozev da docekam za da go gushkam (smile)
prvite 3 meseci voopshto ne miruvav posle (ttc) , a koga se zacna bebe miruvav po 2 saati ( ne deka e nekoj lek ova ama ete da pisham, i mene drugarka koga mi kaza za ova i se cudev ama i taa posle nekolku meseci probuvanje bash mesecot koga pocnala ova da go primenuva ostana bremena )

draga^^
Член
Член
Мислења: 119
Придружен: 18 Oct 2014, 14:00
Му се допанале: 29 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Како се оствари вашата желба да имате дете

Post by draga^^ » 14 Mar 2015, 14:37

za prvata kerka se sluci nesakajki.ne se pazevme sekogas i ete toj mesec ne dobiv. dva tri dena mi docnese i vesterkata ja nema a bese tocna sekogas.zemav test za bremenost i sto da vidam.SOK. dve crti. mu kazav na mm i toj veli ne e mozno.otidov po nekolku dena na pregled i veke bev 5 nedeli bremena. imase i srceva akcija.iako ne bevme zemeni so mm togas nikogas ne pomisliv na abortus.potoa se zemavme.i sega ponekogas ja gledame zaedno i mi veli,gledas li sto ke propustevme ako odlucevme da abortiras?
a za vtorata kerkicka jas sakav da si imame dve decinja a toj velese rano e ima vreme ama mene ne mi se cekase.i se dogovorivme samo ednas da probame pa ako bide bide ako ne da pocekame nekoe vreme.ama jas znaev deka mi se plodni denovi i deka ima sansi da se fati.i posle koga gledam ja nema vesterkata znaev deka sum bremena. i taka sega si imame dve soncenca i sme najsrekni na svetot.so nivnata nasmevka zaboravame na sekoj problem i na sekoja griza.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Како се оствари вашата желба да имате дете

Post by imambebe » 14 Mar 2015, 15:41

2008 Октомври се регистриравме, пред тоа се пазевме неколку месеци (толку се знаевме) Одма по регист. дознавме дека мм има хепатит б :( , следуваа заштитени односи 6 месеци (се вакцинирав и ревакцинирав) . Потоа почнавме да работиме, ама секој месец разочарување. Ноември 2011 правев хсг и запушени јајцеводи, неможе лапараскопија оти имам рез голем вертикален (оперирана од израсток на дебело црево на една и пол година) . Единствено решение ин витро. Собравме документи, поднесовме до фондот и ни побараа хистероскопија - ја направив во февруари 2012, пак не ни одобрија- побараа 3 инсеминации, првата во март, 2та во мај, 3та во јули- неуспешни секако. На 11 август одговор од фондот- Позитивен конечно. Отидовме во Систина, др ни побара понови брисеви и оп кламидија, аман веќе, но со една доза антибиотик и миење со сода (препорака од нашата Кока) ја снема. 21 Октомври 2012 првата инекција, почна ин витрото, 15 ноември пункција, 18 ЕТ, 3 декември ПОЗИТИВЕН тест, бременоста уредна, на 13 август 2013 дојде на свет маженцето Давид.
Препреки имало и ќе има, се се заборава. Некој полесно, некој потешко, сите да се радувате набрзо и со ваква среќа.
(bu) (bu) (bu)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Како се оствари вашата желба да имате дете

Post by SMESKO » 14 Mar 2015, 17:32

RedRouse30 Gospod e golem,vi posakuvam za brzo vreme i vie da se raduvate.
Jas i mm imavme 2 god odnosi no so zastita.15 septemvri 2012 si napravivme svadba i od 25 septemvri pocnavme da probuvame za bebco,1 godina razocaruvanje so sekoe doaganje na vesterkata.Vo noemvri 2013 ne dobiv celi 62 dena,mojata maticna mi prepisa dabroston za da dobijam no ne dobiv,posle 1 nedela doznav deka sum trudna.Na brisevite se pojavi eserihija koli, pa dobiv soodvetna terapija.Na 22 januari 2014 imav missed ab vo 15 nedela od bremenosta.Mi napravija kiretaza(bese masko).No jas ne se otkazav ostanav povtorno bremena vo april bez niedna pomisla deka mozi da se sluci nesto loso.Imav uredna bremenost,i sega se guskame so prekrasnata kerka Darija.
Gospod da vi ja ispolni na site zelbata za bebe (grupna-gushka)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Како се оствари вашата желба да имате дете

Post by Neda_Jovan » 14 Mar 2015, 19:47

Epa vaka: se zemavme posle godina ipol odenje. Mesec dena pred svadbata imav spontan vo osma nedela najverojatno poradi stresot so majkami koja bese bolna od rak i koja pocina mesec ipol posle svadbata. 6 meseci po spontaniot ostanav bremena so golemiot sinko i vo septemvri 2010 se rodi za nas najubavoto dete na svetot. Na negovi dve polni godini pocnavme da rabotime na vtoro no i po dve godini i dva spontani se uste ne bev bremena. Po nekolu ispituvanja mi najdoa problem so tiroidnata i mi dadoa terapija. Po osum meseci zabremeniv i vo dekemvri godinava se rodi naseto vtoro since. Sekoj den e iskustvo na sreka i nervozi no decata se za toa. Sekoj den gi sakam se poveke i poveke iako cesto sakam da iskocam od koza hahaha. Pozdravce

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Како се оствари вашата желба да имате дете

Post by sweety » 18 Mar 2016, 10:50

Правевме свадба 2012 година, на почетокот се пазевме може првата година во стил прво да се средиме, да најдеме поголем стан, јас бев запишана на посдипломски студии тоа да завршам, млади сме имаме време, си летна година и пол за час во меѓувреме шетавме, се средивме, нашите пријатели почнаа да имаат деца,само јас и мм од друтвото бевме сами а желбата за бебе стануваше се поголема,почнавме да работиме на случајот, оп несака ајде можи нема да фати од прва, месец по месец си летна и таа година ајде почнавме со испитување, кога видовме дека има проблем не чекавме многу , веднаш најдовме клиника за ИВФ, закажавме документите во рака ги имавме сите потребни испитување уште следниот месец почнавме со постапката. И точно пред една година го правев моето прво ИВФ кое беше успешно.Имав малку комплицирана брменоста и сега ми е страв кога помислам на второ најверојатно дека сеуште е свежо. Во ноември се роди нашата прва среќичка, уживаме заедно секој момент,многу пати во другите теми имам пишано дека пак би поминало низ истото за неа.На сите посакувам да ја осетат оваа радост. (bu)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Како се оствари вашата желба да имате дете

Post by SMESKO » 19 Mar 2016, 12:07

Откако направивме свадба на 15.09.12 10 дена после свадба се чувавме па после решивме да имаме бебе но работите не одат како подмачкано како на сапуниците (rolll) (rolll) (rolll) после 1 година редовно работење на случајот останав (t3) која во 4 месец заврше со киретажа поради немање на срцева акција за да после 1 месец повторно останам (t3) и сега се гушкам со најмилото чудо на мама (lovet) (lovet) (lovet)
Оваа мајчина љубов секој заслужува да ја осети (bu) (bu) (bu)

Одговори

Return to “После породувањето”