Сексот по породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
mama Titi
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 18 Mar 2011, 18:16

Re: Сексот по породувањето

Post by mama Titi » 29 Mar 2011, 19:06

jas i mm imavme odnosi pred da pominat tie famozni 40 dena, normalno prvo se konsultirav so matichniot toj mi kaza koga kje se osekjam spremna togash! ne mi se jasni tie 40 dena (dve) kaj sekoj oporavuvanjeto trae razlichno (smile)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Сексот по породувањето

Post by kikica » 16 May 2011, 00:16

40 dena posle poroduvanjeto imavme seks, iako imav priroden poragaj bez epizotomija, sepak osetiv nelagodnost..nekakva tapa bolka vo tekot na celiot odnos. prviot pat si pomisliv deka e od dolgo vreme sto ne sum imala, no bolkata ja imase i narednite nekolku pati (sad1) probavme i so lubrikant no pak ne bolese (confus) imala li nekoja od vas vakvo iskustvo i kako ste se spravile? mnogu mi e razlicno cuvstvoto sega!

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Сексот по породувањето

Post by ELIANA » 16 May 2011, 00:30

Кикица тоа е веројатно заради сувоста што се јавува после пороѓајот. Не можам да ти дадам некој совет како да се справиш со тоа, но можам да ти кажам дека како што поминува времето ќе си се вратат работите во нормала и пак ќе си уживаш. Не се секирај, само дај си време (thumbup)

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Сексот по породувањето

Post by mihaela » 16 May 2011, 14:39

Првиот сексуален однос после породувањето го имавме после дватри месеци и првите неколку пати и покрај атмосферата и расположението не беше баш најдобро.Имав малку болки,можеби и поради тоа што долго време немавме односи.Во текот на бременоста воопшто не бевме интимни и покрај желбатанаша,имавме забрана од гинекологот (sad1) (sad1) .Но како и да е сето тоа помина и за кратко време све се среди и сега немаме никаков проблем (lovet) (lovet) ,единствено премореноста понекогаш знае да ни пркоси (rolll) (rolll) (rolll) .
Во претходните постови прочитав дека некои од нашите мамички имаат малку проблем околу сексот,т.е.нивната желба за секс,па затоа еве едно охрабрување од мене‘‘НЕ ГРИЖЕТЕ СЕ,СЕТО ТОА Е МИНЛИВО И ЗА КРАТКО ВРЕМЕ ПОВТОРНО ЌЕ БИДЕТЕ ОНИЕ СТАРИТЕ‘‘ а ако сепак не сте стрпливи,можете да се обидете со некои алтернативни решенија кои ни ги нуди мајката природа.
Зелена аптека за либидо кај жените:
Жен шен-иако долго време го сметале за афродизијак за мажите,во последно време се препорачува за побудување на сексуалната желба кај жените.Вообичаена доза е околу половина лажица тинктура жен шен во чаша сок.
Анис-богат е со анетел,соединение кое има дејство слично на естрогенот.Тој има традиција во народот како средство кое гозајакнува лачењето на млеко,предизвикува менструација,го олеснува породувањето и го зајакнува либидото кај жените.
Чоколада-може да го зголеми нивото на хемикалии во организмот кои прават подобро да се чувствувате.Во овие хемикалии спаѓаат неоритрансмитерите серотонин и ендорфин,кои делуваат на попуштање на болки иподобрување на расположението.Сите хемикалии во мозокот достигнуваат оптимални нивоа за позитивно расположение и ја обновуваат енергијата.Затоа малку чоколадо пред секс и вашето расположение ќе се подобри.
Кафето со векови се смета за сексуално стимулативно средство во арапскиот свет.
Анасон-го зголемува либидото кај двата пола.Содржи соединенија кои делуваат како хормонот естроген.
Плискавица,грчко семе-ова им се давало на жените во харемите за да станат појаки,бидејќи плискавицата има дејство налик на естроген.
Ѓумбир-на пазарот во Перу жените го продавале како ‘‘жешко‘‘средство за загревање на ‘‘студените‘‘ жени.
Се надевам дека никој нема да ми се налути за ова што го напишав.Понекогаш навистина ни треба малку повеќе да се опуштиме,на сите нас.Преокупирани сме преку цел ден,а богами и цела ноќ,со грижи околу детето,па обврски околу куќата и едвај чекаме да ја ставиме главата на перница и да спиеме.И понекогаш сексот го ставаме сосема на крај,па и забораваме на него (tongue) (laugh1) (laugh1)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Сексот по породувањето

Post by Mamino_srce » 01 Nov 2011, 19:40

И мене ме интересира кога ќе можеме да си имаме односи со мм, еве поминале се тие 40 дена, јас се осеќам добро, иако сум со епизиотомија, крварење ми е престанато, ама бидејќи ми е матичниот во друг град, планирам да отидам некаде за две недели чисто да видам да ли е се во ред, иако чувствувам дека е се во ред, ама некако ми е страв да се усудам пред да слушнам и од некое стручно лице дека се е во ред. А инаку едвај чекам, последните месеци од бременоста немавме односи бидејќи ни беше многу незгодно и безвезе така да е веќе предолг период на апстиненција.... (ner)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Сексот по породувањето

Post by Happy_Mommy » 19 Dec 2011, 16:43

Nie seuste ne sme imale odnosi. Krevetot mi se gleda samo za spienje i sekoj sloboden barem polovina cas gledam da pospijam malce. Mislam deka sakam sama sebe da se ubedam deka toa e pricinata, a jas nemam zelba voopsto , a ni vreme da mislam na toa ... (unsure)

mimi16
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 14 May 2012, 00:58

Re: Сексот по породувањето

Post by mimi16 » 15 May 2012, 13:53

cvekence go procitav tvojot komentar ne si edinstvena i jas isto pominaa 6meseci i seuste ne sme imale nisto spieme so bebeto no imame idr sobi no nisto i si vikame nema problem za seks a ocigledno ima dvajcata sakame a se uste nisto neznam kako da se vratime vo normala a zelba nemam kako porano samo ponekogas isto i mm. :-(

Jule_Pp
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 05 Aug 2011, 20:02

Re: Сексот по породувањето

Post by Jule_Pp » 24 Aug 2012, 17:21

Blaska wrote:ПОМАГАЈТЕ!!!!!!

Немам баш желба за секс а поминаа 3месеци од породувањето. Прво крварењето околу 50 дена, после ставав вагинални и ништо. Но сега нема никакви пречки,(според него). Јас не само што немам баш некоја желба, плус и не се осеќам комотно,бидејќи живееме во гарсониера т.е соба и кујна и ми е неубаво детето спие а ние на 3 метри да имаме однос. Одморена сум, бебенцето ми е многу мирно навечер спиеме по 10h,значи не е физички проблем туку психички.........
ШТО МИСЛИТЕ ВИЕ? Сопругот е нестрплив веќе (sad1)
I jas go imam toj problem,mozebi ne ist,no mnogu slicen...eve veke skoro 9 meseci,a nie dali sme imale odnosi 2-3 pati posle poroduvanje. Voopsto ne se vozbuduvame, neznam zosto.Dali mozebi e od promenata sto ni ja donese zivotot ili od problemi (finansiski) pa postojani prepiranja i kavgi ne vodat na toa da se oddalecime eden od drug ,neznam sto e. Znam samo deka mnogu mi e krivo sto vaka zavrsuvame, iako Nikola ni e prvo dete.Namesto da sme pobliski sega se oddalecuvame se poveke i poveke.Toj recisi po cel den e na rabota i koga ke si dojde e mnogu umoren,a jas sakam da prosetame,da se druzime i taka nastanuvaat nekoi konflikti.Nemam voopsto zelba za sex,a mislam deka ne mu sum ni privlecna iako posle poroduvanjeto ostana samo malku stomace,znaci sepak sum skoro ista.POMAGAJTE dodeka ne sum se zbudalila...hormonalno mi se pojavi nekoja nepoznata alergija,pa pijam Loratadin a prethodno gi primav site mozni lekovi za alergija (sistemi,inekcii,sirupi,apcinja...) pa potoa otkriv deka vo gradive imam uste mleko (koga ke stisnam kapi mleko) i neznam sto da pravam .I pokraj se mozebi nemozime da se opustime,a posledno vreme sexot trae 10-15 minutki i i dvajcata ne sme zadovolni od toa.ednostavno nemozime da se vozbudime...

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Сексот по породувањето

Post by konstantina 6 » 24 Aug 2012, 18:22

Jule PP da ti kazam deka site go imame pominato istoto, barem jas sum go pominala..prvata godina od ko ke se rodi bebeto e sekogas eden vid sok..posebno za tatkoto..znaes do vcera bil edinstven centar vo tvojot svet, a sega veke nekoj drug e ne prvo mesto..sve ke si se sredi istite problemi i nie gi imavme..kako prvo maz mi pred da se rodi sin mi ostana bez rabota..pa nie moravme kaj moite vo Kocani da pojdime oti se selevme od stanot, taka sto koga prvpat probavme da imame sex mene tolku mnogu me bolese sto se zdrobiv od placenje..mi se cinese deka kozata ke mi pukne...ama se si se sredi so tek na vreme, a znaes maz kako maz samo sex si go interesira, ama toa tie..galete se napravete iskreno muabet za sve sto se slucuva..za stravovite tvoi kazi mu i spodeli kako se custvuvas..ne se obiduvaj da bides silna zena 24/7..i ti imas dusa...kazi mu kako se custvuvas i sto te plasi..se` ke se sredi ...samo trpenie..kisce.. (kup)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Сексот по породувањето

Post by Nespretna » 24 Aug 2012, 18:40

А јас имам друго прашање мамички.

Дали сексот после породување беше ИСТ како и пред? Бидејќи сум слушнала дека после природно породување, мускулите во вагината се растегнувале, олабавувале, па не било истото уживање како и порано. Демек и на мм не било исто задоволството... :ymblushing: :ymblushing:

Ваше мислење?

Одговори

Return to “После породувањето”