Мојот породилен ден...

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
sanjicka
Нов член
Нов член
Мислења: 72
Придружен: 06 Dec 2010, 00:15

Re: Мојот породилен ден...

Post by sanjicka » 03 Apr 2011, 00:12

Dodeka mojot princ slatko spie jas izdvoiv malku vreme da vi pisam za mojot porodilen den. Ke zapocnam od 10.03.2011 rodenden na mojot soprug. Stanavme rano za da spremime nekoi raboti za proslavata na rodendenot na soprugot, cel den imavme gosti. Vecerta otkako gi isprativme site mojot soprug pocna da mu zboruva na bebusot koj seuste bese vo mojot stomak deka edvaj cekame da go vidime i deka go sakame najmnogu na cel svet. I toa kako da go slusna i naredniot den na 11.03.2011 se rodi :) Jas okolu 00.00h si legnav da spijam bez nikakvi bolki i nekade okolu 01.00h se razbudiv da odam do toalet i mu vikam na soprugot jas se custvuvam mnogu mokra dole. Otidov do toalet i vidov deka vodenjakot mi e puknat. Vednas se javivme vo bolnica i zaminavme da me pregledaat. Jas nemav nikakvi bolki smeejki otidovme do bolnica. Me pregledaa i mi rekoa deka procesot e pocnat i deka pola vodenjak mi istekol i deka mozam da se vratam doma, pa koga ke dobijam bolki da se vratam pak vo bolnica. Taka i napravivme se vrativme doma i po nekolku casa pocnav da imam bolki na sekoi 10 minuti, ama bea izdrzlivi. Do 07.00h sabajle gi izdrzav i veke rekov ajde da odime vo bolnica tolku mozev doma da sedam. Otidovme povtorno vo bolnica me pregledaa i bev otvorena samo 2 prsta. Doktorkata mi rece deka do 17.00h bi trebalo da se porodam. Jas mu vikam na mojot soprug lele toa neli se uste mnogu casovi? Ama za sreka procenkata na doktorkata bese pogresna :) Celo vreme doktorkata me kontrolirase do kaj sum i vo 12.00h veke pocnav da se poragam. Nemav nikakov strav, gi sledev site instrukcii i toa ne go znam najdobro jazikot doktorkata se trudese da mi zboruva nesto na makedonski sto nauci dodeka bev vo bolnica i plus soprugot mi preveduvase celo vreme. Vo 13.07h na gradi mi go stavija mojot princ,najubavoto bebe na cel svet, se zaljubiv na pv pogled vo nego. Bidejki moraa i malku da me secat, taka da dodeka me siea jas vo racete go drzev sonceto moe najsakano i ne ni pocustvuvav nikakva bolka. Site trojca bevme gusnati, jas i mojot soprug so solzi radosnici go gledavme Emanuel i se voshituvavme na negovata ubavina. Se rodi 3412 grama. Otkako zavrsi doktorkata so mene se svrte nakaj mojot soprug i mu rece '''tvojata zena e stvorena za da ragja''. Tuka ni za mig ne te delat od bebeto se se slucuva vo sobata kaj sto se poragav. Tamu i spievme edna nok, bebeto do mene vo krevetce od edna strana, a soprugot na krevet od druga strana. Utre denta vo 10.00h ne pustija doma i se pomina kako sto ocekuvav.

Sakam na site trudnici da im kazam da ne panicat za vreme na poragaj, da ne vikaat za da ne izgubat sila potoa za davanje napon, da disat pravilno i da gi sledat sekogas instrukciite na doktorot. Ako se spravat so ovie raboti ke pominat mnogu lesno na poragaj kako sto pominav i jas.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Мојот породилен ден...

Post by Peperutka » 23 Jun 2012, 19:38

Мојот породилен ден започна вака:
Терминот ми беше на 31Мај но јас ни абер од контракции а скоро секој ден одев на ЦТГ.6 дена пред да се породам ми падна чепот,на ЦТГ покажа мн.слаба контракција и само 1прст отворена и така 6 дена си бев отворена 1прст,но...На 11 Јуни околу 18 часот почнував да добивам издржливи болки ниско во стомакот како за пред добивање.Ништо страшно си велам,но почнаа да се засилуваат и да се појавуваат на секои 5-10 минути.Му кажав на мм и свекрвата,малку се успаничија и се јавив на золва ми и она дојде со нас во болница.Знаевме дека дошол денот Д.Почекавме малку,ме приклучија на ЦТГ каде си се покажаа убаво контракциите.Ме прегледа доктор кој ми рече дека сум 2 прста отворена и рече ќе ме задржат зошто терминот ми е поминат.Ми дадоа спавача,се поздравив со мм и золва ми и ме качија на Породилно а беше 21 часот.После сите подготовки(мерење тежина и обем на стомак,ставање клизма и др.) си фатив кревет и си лежев.Болките стануваа се посилни и се јавуваа на секои 5 минути.Ме приклучуваа на ЦТГ повеќе пати,кое покажуваше јаки болки.На последното ЦТГ приметив дека ми истекува нешто,ја викнав сестрата,и кажувам а таа ми рече дека водењакот ми истекува,викна доктор,ме прегледа и вика ти си 7 прста отворена ќе одиш на бокс.Отидов со сестрата,легнав на боксот каде почнаа уште посилни болки а беше 5.30 часот по полноќ,јас поспана,гладна и жедна (unsure) Постојано уклучена на ЦТГ,д-рите приметија дека е заматена плодовата вода и дека бебето е високо поставено.За малку ќе ме направеа царски но видоа дека сум цели 10 прсти отворена ,спремна за породување.Дојдоа сите доктори и сестри и ми рекоа на напнам,една д-рка вели ајде еве го главчето,ајде а јас напнувам силно-и излезе главчето.Д-рот вели,ќе ти ставам инакција која брзо делува,ќе добиеш јака болка,ќе напнеш и ќе излезе бебето.Ми ја стави инекцијата,добив силна болка,силно напнав а истовремено д-рот ми го притисна стомакот,д-рата ме сецна и бебуш мој излезе.Неможев да му се изнагледам!Одма ми рекоа дека се напил од плодовата вода и ќе биде на антибиотик и веднаш го однесоа, но не претпоставував дека работата толку ќе се искомплицира.Уште еднаш напнав за да излезе постелката која беше цела и ми направија епизотомија која болеше многу!На бокс лежев уште 2 часа каде сум задремала но добро ми дојде тој одмор,после ме префрлија на одделение.
Моето сонце се роди на 12 Јуни во 07 часот наутро,тежок 3700 гр,долг 52 цм (a1)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Мојот породилен ден...

Post by Nespretna » 23 Jun 2012, 20:20

Пеперутка, супер што ја ажурираше темава. Нека го следат твојот пример и другите мајки, да видиме искуства.

А се изнасмеав од Кикица и муабетот како лубеница да и излегла меѓу нозете (rolll) (rolll) (rolll)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Мојот породилен ден...

Post by Marina » 23 Jun 2012, 22:14

Неспретна има и други породилни приказни во темата породување (thumbup)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Мојот породилен ден...

Post by Nespretna » 25 Jun 2012, 19:54

(w1) ја открив Америка (rad)

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Мојот породилен ден...

Post by DemetraD » 27 Nov 2012, 15:25

Еве го и мојот породилен ден
Дента влегов во 38 недела и прв ден останав дома и имав закажано на контрола
Бидејки прв ден бев дома решив да исчистам па си средив се по дома изрибав теписи избричав прозори прашина средив се за бебето за мене се среди јас и го чекав мм за да појдеме на контрола а мегувреме осекав по некоја болка ама мислев дека сум се уморила дента (rolll)
Кога отидовме на лекар негде околу 4 докторот ми вика главчево на ехо не се гледа ај да те прегледа јас вагинално се качив на стол и ми вика ти си 6 прста отворена дирекно на ГАК ке се порагаш до 9 и30 ке имате бебе (rolll)
отидовме дома по работите и право во ГАК дур ми направија цтг пе прегледаа пак бев 6-7 прста ме качија во предпородилно и пак на цтг ме измерија се прочистив и на бокс и почнаа болките да се зголемуваат и се почести да стануваат болеше ама не беше екстремно страшно ме фати промена на смена па малце појше отседов на бокс и мојата кукличка после 5-6 напони се роди во 22 и 10, 3050 г и 50см долга на 5.11.2012

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Мојот породилен ден...

Post by ninag » 06 Mar 2013, 19:45

aj i jas da napisam ;-)
mamicki jas uste od pocetokot si velev deka nema da mi e strav od poroduvanje taka i bese pa za sreka se porodiv za 5 min.
znaci tocno bilo ona deka ne treba predvreme da se plasis
mi go puknaa vodenjakot se kaciv na boksot i tadaaaammmm gotovo bebeceto izleze
soved do idnite majki raduvajde se na vasata bremenost i samo bez strav a posle poroduvanjeto..... e toa e sosema druga prikazna hahahahah e od toa plasetese (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll)
posebno ako se porodite letno vreme e toa e MAKAAAAAAAAAAAAAAA GOLEMA
ama se pominuva i recisi zaboraviv na se :grin: :grin: :grin:
sega samo koga ke se setram kako mi pretkase vo meseto i mi pravese vibraciiii eheeeeeeee aj zdravje i na vtoro poz i cao

Одговори

Return to “После породувањето”