Килажата после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Saricka
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Feb 2011, 17:43
Location: ohrid

Килажата после породувањето

Post by Saricka » 01 Mar 2011, 05:02

Ne najdov vakva tema ako veke ima neka me koregira admin.
Jas imam golem problem so kilazata posle poroduvanjeto. Imeno, vo bremenost se popraviv 12 kg, imav 64 prethodno a na porogjaj otidov so 76kg. Koga si dojdov doma so bebceto, imav 67, znaci samo 3 plus za vrakanje vo normala. No... Nameso da ja zadrzam barem taa kilaza, jas od mesec na mesec samo si nakacuvav po edno kilo, i sega imam 75. Neznam dali e vo prasanje neaktivnosta, ama mene kilazata konstantno mi se kacuva. Imam problem so tiroidnata zlezda, verojatno i toa vlijae, no doktorkata veli deka se e vo red i deka ne bi trebalo toa da e pricinata. Se obiduvam so dieti , ama bez rezultat. Najmnogu sto uspeav da oslabam e 4 kg. no gi vrativ posle 2 nedeli. Porano so dietata na zan mitrev sum simnuvala po 7 kg, i po godina dena sum si ja zadrzuvala kilazata.
Kakvo e vaseto iskustvo, imate li nekoj sovet ? :))\

mama Titi
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 18 Mar 2011, 18:16

Re: Kilazata posle poroduvanjeto

Post by mama Titi » 18 Mar 2011, 18:50

I jas posle poroduvanjeto se zdebeliv, mislev deka sum edinstven takov slucaj ama ti me uteshi (smile)

Anabanana
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 30 Mar 2011, 14:12
Им се допаднал: 2 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Anabanana » 04 May 2011, 16:30

А зошто не почнеш со пешачење? Јас не се здебелив многу во бременоста, но ми останаа 10 кила вишок цела година. Никако не можев да ги симнам. Диети не сум држела никогаш во живот зошто не сум успевала да се придржувам кон менито ( стално ке ми се пријаде нешто друго) Но после година дена почнав да работам, а работата ми беше цело време во движење и верувала или не јас ги симнав тие 10 кила за два месеци отприлика. Сега пак зависи од организам до организам, но мислам дека тоа е најздравиот начин и да се ослабе и да се биде во кондиција.
И ќе заборавев! многу салати и овошје. Зошто сум гурман за разни салати, јас скоро секој ден јадам сама по еден овал. Овошјето кога како, него дома маж ми и син ми го јадат дури да трепнеш. (laugh1) (laugh1) (laugh1)

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by mihaela » 05 May 2011, 14:51

Пред забременување имав 70,пред породување 85.Неколку месеци по породување 73 и бев среќна но за кратко,затоашто килажата повторно ми се зголеми (hair) (hair) (hair) околу две три кила.Но не ме мачи толку килажата колку што ме мачи обемот на струкот (scared) (scared) За два конфекциски броја ми е зголемен обемот на половината и што е најстрашно тоа поправање ми се случи во последните неколку месеци.Сум помислила на диета,но не ми оди,два три дена и после почнувам да јадам повеке и од претходно,затоа што сум прегладнета во претходните два три дена.Факт е дека само со вежбање може да се намали килажата.Повеќе стомачни вежби и аеробик и се разбира умерена исхрана.Не лишување од оброци и слатко,но сето тоа да е во помали количини.Јас дефинитивно почнувам со тоа,е сега дали ќе има ефекти незнам,ама мора да се обидам. (thumbsup)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Ana.I » 13 May 2011, 21:27

ех колку сакам да се измерам да видам колку кила имам сега после еден месец од породувањето,ама немам вага.Кога ке одам кај свекрвами обавезно ке се мерам и ке ви пишам.Сега за сега добро се држам,во бременоста се здебелив 13 кила,а после пораѓајот имав не многу голем стомак,но полека ми се повлекува.А некако по облеката,мислам дека и килажата ми се намалува,со моево бебе имам по најмалку 16 саати бесплатен аеробик-цел ден се нишаме во раце и се шетаме,пошто нејке на едно место да стоиш.

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by kikica » 16 Jun 2011, 18:55

Pred da zabremenam imav 54 kg, pred poragaj 69, posl poragaj edna nedela odma padnav na 58. No apetitot mi se zgolemi mnooogu posebno za blago, mozebi deka dojam, i sega po 3 meseci se nemam izmereno no sigurno sum popravena pak, gledam po oblekata, nisto ne me sobira od prethodno, se nanovo treba da kupuvam (smile) samo vezbi mamicki, em poubavo za grbot i polovinata em za izgledot (thumbup) ene go Orbit trekot faka prasina i sluzi za zakacalka (tongue) no kaj i da e ke go instaliram vo moeto sekojdnevie, pa ke vi kazam kolku namaliv(kup)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Mamino_srce » 16 Jun 2011, 21:41

Јас уште сега размислувам за мојта килажа после породувањето. (scared)
Мислам дека единствениот начин е вежбањето. Пред да останам бремена имав неколку килограми вишок, одев на фитнес и пилатес 3 пати неделно година дена, јадев се живо (сакам да јадам разновидно и можам количински многу да изедем) и бев задоволна со мојата фигура. Сега пошто се нешто многу здебелувам во бременоста размислувам и речиси сум убедена дека кај мене само тој начин ќе функционира.- вежбањето!
Диети нема шанси - мислам уште повеќе ќе ми се јаде (laugh1)
Значи само вежбањето, и тоа не дома, бидејќи имам пробано, месец дена највише и се откажам, туку во некое фитнес студио, платиш, имаш обврска и си ја ставиш во распоредот. Е сега единствен проблем е како да ставам тоа во распоред после породувањето, со бебето? (tongue) Малку да потпорасне, па маж ќе го чува за тоа време (thumbsup)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Ana.I » 22 Jun 2011, 00:00

lele luge jas se debeleam (sad1) .Posle poragaj mi ostanaa uste 5 kg. za da se vratam na starata tezina,no ovoj mesec pocnav da se debeleam,a ne jadam mnogu obroci ili mnogu kolicinski-strasno.E do pred da se porodam mnogu pesacev,pa nemav problemi so kilaza,a sega cel den sum na noze,ama toa e stoenje vo mesto i mi se nakacuva kilazata.Treba da pocnam da vezbam,ama nekako seuste nemam sila za toa,premorena sum od bebusov.Se nadevam deka vo bliska idnina ke si najdam i vreme i sila za vezbanje

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by JasminaJN » 23 Jun 2011, 12:57

Ana.I wrote:lele luge jas se debeleam (sad1) .Posle poragaj mi ostanaa uste 5 kg. za da se vratam na starata tezina,no ovoj mesec pocnav da se debeleam,a ne jadam mnogu obroci ili mnogu kolicinski-strasno.E do pred da se porodam mnogu pesacev,pa nemav problemi so kilaza,a sega cel den sum na noze,ama toa e stoenje vo mesto i mi se nakacuva kilazata.Treba da pocnam da vezbam,ama nekako seuste nemam sila za toa,premorena sum od bebusov.Se nadevam deka vo bliska idnina ke si najdam i vreme i sila za vezbanje
АнаИ и јас по породувањето мн. повеќе се поправив него додека бев трудна. После доење јас го празнев фрижидерот (laugh1) .По околу 2-3 месеца од како престанав да дојам си ја вратив старата тежина. Уживај во мајчинството, све ќе си дојде на свое место (a2) .

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by happy cumulus » 15 Oct 2011, 22:05

Jas pred da zabremenam bev 65 kg, a na poragaj otidov so 79 kg. 2 nedeli posle poroduvanjeto tezev 72 kg i ja drzev ta kilaza do pred eden mesec. Ni nagore ni nadole. Dojam, i mi rekoa da jadam za eden a da pijam za dvajca. Taka i pravev. Pred tri nedeli otprilika na sin mi mu se pojavi krvce malku vo stolicata (Strasno!). rekoa deka toa e najcest simptom koga ima nepodnoslivost na protein od kravjo mleko ili na nekoj drug zivotinski protein. Od togas sum na dieta. Nikakvi mlecni proizvodi ne jadam, nitu soja nitu jajca. Kolicinski pak jadam isto. I fala bogu bebusot e dobar. E od togas sum simnala uste 3 kg. Mislam deka najgolemo vlijanie imase sto se otkazav od mlecni cokolatca, sto jadev mnogu. Neznam koga da ocekuvam da se vratam vo normala. I godinite doduse si go pravat svoeto. Jas sum 37 god, i hormonite rabotat poinaku...
I da dodadam deka sum vratena pak na yogata uste od pred mesec i pol.
Kako ke se odvivaat rabotite od sega nataka, ke vidime.
Srekno neka ni na site so gubenje kilaza!

Одговори

Return to “После породувањето”