Килажата после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
iva-iva
Нов член
Нов член
Мислења: 94
Придружен: 03 Dec 2013, 17:59
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by iva-iva » 27 Mar 2014, 23:09

Мами еден месец кај што сум породена и за жал сум поправена 2 кг после породување (scared) (scared) не смеам диета бидејки ја доам малата, носам мидер ама и убаво се хранам и пијам многу течнности за да имам млеко .. уффф кажувајте чаре да намалам наместо да качувам килажа???? (confus)

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Mau » 13 Aug 2014, 13:06

Пред породување имав 84, од болница кога излегов 77, и еве после 2 недели сум на 71 кг. ... Не држам диета си јадам спрема апетитот, и ми останува уште 4 кг до мојата тежина да се вратам (rad)

Bebushko
Нов член
Нов член
Мислења: 52
Придружен: 21 May 2013, 07:45
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Bebushko » 13 Nov 2014, 23:44

mami znaci vaka imam golem problem so kilazata od kako se porodiv pa navamu mnogu oslabev se probav barem da si ja vratam mojata kilaza no ne biva pre da zabremenam ivam 59kg a sega od kako se porodiv 47kg preterano oslabev dajte nekoj sovet i dali ima nekoj so vakvo iskustvo

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Filigran » 14 Nov 2014, 10:13

Бебушко, сите се дебелиме а ти слабееш. Јадеш ли? Имаш апетит? Да провериш крв??? А лошо се чувствуваш?
Јас почнав со 64, качив 15 кг. После породување симнав 10 , Тазе не сум се мерела, ама сите пантолони не ми се точни во бутчињата (ner) (ner) (ner) Се надевам да се вратам на претходна килажа , ако не и уште повеќе да ослабам, оти и претходно со инвитрото си се поправив.

Bebushko
Нов член
Нов член
Мислења: 52
Придружен: 21 May 2013, 07:45
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Bebushko » 14 Nov 2014, 14:50

Filigran imam apetit normalno jadam krv mi e vo red no ete i ponatamu namesto da rsne kilazata taa se nasmaluva se probav pa sakav da znam dali ima nekoj caj ili nesto slicno za kacuvanje na kilazata.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by happiness » 14 Nov 2014, 15:12

Bebushko jas od mama vit ili oligovitite koi gi piev bo tek na bremenosta i dodeka S go doev za zal toa bese samo dva meseci se poraviv mnogu (ner) mislam deka deluvaat na kilaza vitamini od grupata B e sega mozebi gresam neka me popravi nekoj prijatelka piese vitamini pivski kvasec bidejki i padna kilazata posle nastinka ;-)
A mojot slucaj so kilaza e uzasen
Zabremeniv so 67 pred poroduvanje bev 94 (piggy)
Posle poroduvanje simnav 10 kg no deka mlekce imav mn malku od strav da ne go izgubam jadev piev mnogu i ete sega sum so nesto pomalku od 90 kg
Se osekam grdo duri i kapilari mi se pojavija a vo bremenosta nemav
Treba da pocnam so dieta bas vcera ve citav vo tema dieti ako nekoja ima efikasna dieta ja molam da spodeli (pipi)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by imambebe » 14 Nov 2014, 21:36

Бебушко и јас сум како тебе. Откако се породив по три месеци веќе бев послаба од пред да останам бремена и се си намалувам. Почнав на работа и верувај само теснам пантолони и некои постари од пред 5 години (кога си бев послабичка) ми се точни сега. Инаку јадам пијам се, ама уште го дојам Д. Крвна слика неколку пати имам испитано и супер ми е, ама ете, само се молам да е од тоа што малиов уште цица, посебно навечер, а не од нешто лошо.
Поздрав.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by Bube » 03 Apr 2015, 14:00

ja pocnav bremenosta so 68 kg. sega dva i pol meseci po poroduvanje imam 70 kg. ajde kilazata mi e tuka nekade ama teloto ne mi e isto. sto vika filigran i mene farmerkite od pred bremenost ne me kopcaat , si ostana malku meshence i troa povekje butcinja (rolll) ama poleka poleka

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by happiness » 03 Apr 2015, 14:14

citam farmerki ne ve kopcaat a ? (brows)
jas po 7 meseci od poroduvanje uspeav vo trenerki da vlezam od pred bremenosta (laugh1)

dream4baby
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 21 Jan 2015, 00:59
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 24 пати

Re: Килажата после породувањето

Post by dream4baby » 25 Sep 2015, 22:40

Се поправив 20 кг во бременоста кога се вратив од болница имав 10 помалку и сега се качив на вага пак уште 2 кила имам скинато dance ајде уште 8 (rolll)

Одговори

Return to “После породувањето”