Менструален циклус после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by ivvi<3 » 21 Jun 2015, 13:50

Лејла, исто и јас добив на една година од последна менструација, беше пообилно, ама немав болки како претходно. Е сега болките се вратија и сѐ е како порано.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Peperutka » 22 Jun 2015, 00:46

Da Lejla,prvata mens. po poroduvanjeto e mnogu obilna,da ne te plasi toa.Nabavi si cel paket vloski. :ymblushing:

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by sweety » 07 Feb 2016, 22:36

Јас крварев сигурно 50 дена од породувањето не беше обилно ама пак знаеше два три дена кафеаво после еден ден розевко , кога бев на првиот преглед гинекологот ми кажа дека уште максимум две недели ќе крварам и навистина беше така, само што ср вратив ми дојде менструација си крварев нормално уште десетина дена еве помина месеџ од тогаш немам добиено, а осеќам понекогаш како да ме наболува стомакот и да ме фаќа нервоза, Прочитав дека доењето има врска со циклусот ќе видиме како ќе бидр кај мене оти се измолзувам дали ќе си доаѓа рееовно или неколку месеци ќе ја нема вештерката.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by sunshine_2012 » 07 Feb 2016, 23:10

јас крварев 3 недели и за прв пат менструација после порагајот ми дојде по 3 месеци, ми траеше 6 дена, обично ми трае по 4 дена.сега чекам пакда ми дојде но ке видиме кога (unsure)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Lena_nela » 07 Feb 2016, 23:25

Јас крварев некои две недели по породување,од тогаш до денес немам ништо,кога бев на контрола гинек.ми рече дека матката е чиста а ендометриумот танок,така да ќе причекам за мензис. А ако до крај на Април не ми дојде да отидам пак кај него .

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Lena_nela » 17 Mar 2016, 23:05

Lena_nela wrote:Јас крварев некои две недели по породување,од тогаш до денес немам ништо,кога бев на контрола гинек.ми рече дека матката е чиста а ендометриумот танок,така да ќе причекам за мензис. А ако до крај на Април не ми дојде да отидам пак кај него .
Еве ме повторно тука,постов сум го напишав пред месец и некој ден, и викам ке видиме кога ке добијам и на Три месеци по пораѓај јас највероватно добив, викам највероватно зш ми многу оскудна,имам по малку а трае веќе шест дена,бојата е нормална,а некогаш знае да биде и потемна. А тука читкам скоро на сите првата менз.им е по обилна. Но колку што памтам и со С ми беше така,добив ппсле 40 дена сосема по малку,па потоа уште два месеца немав,па после почна редовно да доаѓа.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by sweety » 18 Mar 2016, 10:27

Јас сеуште не сум добила, значи крварев 40дена, не обилно исто како последните денови од циклус по малку, кога бев на гинеколог нели после пораѓајот ми рече ќе крвариш уште десетина дена и точно кога се вратив како да си добив најнормално ми траше околу две недлеи и отогаш ништо.Мислам дека доењето има улога,ќе видеме кога ќе добијам.

Одговори

Return to “После породувањето”