Менструален циклус после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by ani4ka » 28 Feb 2014, 15:24

на овулација мислам- исцедок и пецкање во јајници

Dmax
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 01 Feb 2014, 22:01

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Dmax » 12 Apr 2014, 00:43

Ve molam kazete mi kakvi se sptomite ,bolkite kakvi se pre dobivanjeto menstruacija mene me boli stomakot okolu popogot neznm se plas da ne sum bremena nekako kako i da mi se povraka a bolkite se silni a veke sme vo tret mesec i nemam dobieno se uste

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by imambebe » 12 Apr 2014, 09:41

Давид утре полни 8 месеци, јас сеуште немам добиено, а и не ми треба.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by ani4ka » 12 Apr 2014, 09:44

jas dobiv ednas na 8mi mart i nemam dobieno povtorno. sigurno i treba vreme da se stabilizira. a za bolki nemav ic koga dobiv. ootidov vo wc i vidov deka sum dobila, nisto ne osetiv.taka bese celo vreme dodeka traese. ako se mislis deka moze da si bremena i ima sansi napravi si test i bidi na sigurno.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by maried » 12 Apr 2014, 10:39

I nie polnime 7 meseca, jas seuste nemam dobieno,ama pa I raat sum I znam deka e normalno :-)

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by ani4ka » 25 Apr 2014, 22:51

jas pocnav da se zagrizuvam. znaci od koga se porodiv duri posle 8 meseci dobiv i toa na 8mi mart i eve seuste nemam dobieno. napraviv test za da ne sum bremena povtorno iako se cuvame, no e negativen. dali ima na nekoja i se sluceno istoto ednas da dobie pa 2 meseci da nema nisto? ke pocekam uste malku i ke odam na dr, no dobro bi mi doslo nekoe iskustvo i mislenje od vas.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by ripcence » 12 Jun 2014, 21:29

Јас добив, уште пред 5 дена имав два дена само по малку црна и густа крв, па потоа нормално накај обилно крварење, еве денес е трет ден и нема абер да престане, а денес бев кај гинекологот со резултатите од крвната слика и и кажав, рече нормално е првиот пат да биде подолго и пообилно. (unsure)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by Радост » 13 Jun 2014, 01:54

Јас само еднаш имам добиено за жал не знам како ќе биде наредниот пат. Мене ми беше многу болен циклусот после породувањето и се согласувам дека првиот пат е премногу обилен и ми траеше седум дена. (ner)

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by srculence » 27 Jun 2014, 17:32

I jas nemam se uste dobieno a napravivme 4 mesecimnekogas me boli stomakot ko da ke dobijam ama nisto i mi se slusilo dva do tri pati koga ke se izbrisam da imam bledo roze krv,,,
Se nadevam se e normalno

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Менструален циклус после породувањето

Post by imambebe » 09 Aug 2014, 19:06

Во среда Д полни годинка, а јас вчера добив за првпат по породувањето. Имав мала болка, денес еве повеќе крварам, а болка немам. Ќе видиме како ќе е деновиве.

Одговори

Return to “После породувањето”