Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by kikica » 16 Mar 2011, 09:00

Mamicki kakvo e vaseto iskustvo so koristenje na mideri i prsluci za doenje posle poragajot?? KOristevte li mider, posle kolku vreme od poragajot go oblekovte i dali vi pomogna vo vrakanjeto na stomaceto? i dali se prakticni specijalnite prsluci za doenje ili i obicnite vrsat rabota? Jas kaj i da e treba da se porodam pa bi sakala da gi slusnam vasite mislenja na ovaa tema (kup)

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by zizel » 16 Mar 2011, 09:42

Za prsluci za doenje vredi da se dade pari. Moe iskustvo e deka dadov 1000(po 500 den) den za dva prsluci koi sto me stegaaa go zedov najgolemiot broj. Jas imam golemi gradi i plus koga se polni so mleko treba da imas udoben prsluk koj sto nema da te zatega. Inaku se preeee prakticni. Barem mene mi se. Samo kreni bluzata i otkopcaj go kaj ramoto i posle pak zakopcaj go i voila (rolll) . E sea da se vratam. Znaci sedov od tie turskite sto gi ima po ovie prodavnici za trudnicka obleka. Ama posle prvoto dete i maki nevideni za vtoroto bev vo Liska da prasam dali imaat. I imaa i bese mislam okolu 1600 eden ama vredese za parite. Plus bese mek i udoben i imav mesto za koga ke mi se napolena gradite so mleko. Ete takvo e moeto iskustvo. Zemi poskapo i ke ti trae i ke ti bide udobno.
A za mider, nosev mider otkako prestana da me boli ranata. Sto znaci so prvoto cekav podolgo vreme a so vtoroto i ne me ni secea pa taka da mnogu porano. Ne znam kolku mi pomognalo okolu stomakot posto mi e kako zele (rolll) seuste. Dobro sea pak mi se zaobluva (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) . Ama miderot mi pomogna da se osekam postegnato i polagodno koga izleguvam nadvor, a za doma sepak mi bese poudobno bez nego.

Ete toa e moeto iskustvo "nakratko" (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by ELIANA » 16 Mar 2011, 11:28

Јас имам прслук за доење, но го зедов ефтин, 350 ден. Прво зедов од пазарче, една пријателка ми рече дека оттаму купила, но тој, за ништо не го биваше, воопшто не ми ги ни собираше градите, ниту ми ги држеше убаво, а имам релативно големи гради, а сега ми се ептен големи. Така што го вратив тој. Потоа го најдов овој што го имам кај чешмиче во Кисела Вода. Удобен ми е, практичен, се откопчува кај рамото. Можеби е турски, пишува Clara Patra. Така што јас сум задоволна, но исто да нагласам јас не го носам цело време кога сум дома. А за мидер, не сум ни помислила да носам, затоа што ми нема логика како би помогнал. Матката се враќа во првобитна состојба со цицање на бебето, а мидерот мислам дека нема врска.

mama Titi
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 18 Mar 2011, 18:16

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by mama Titi » 18 Mar 2011, 18:44

Prslucite za doenje(imam lisca, probav i od NBB ama ne mi se bendisaa) mislam deka se prakticna rabota plus i vloski za gradite (thumbsup) , a miderot si stoeshe vo fioka i stomakot mi e ushte kako vo osmi mesec (scared) , ama moze ne e do miderot si imam apetit si jadam (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by Petra » 17 Apr 2011, 13:57

Не носев прслук за доење, тогаш не ни знаев дека постојат такви. Си земав големо бројче да ми биде удобен. И за мидер немав поим дека носеле некои после породувањето. Мене ми дадоа мидер корсет, само за стомакот. Ама за ефект мислам дека немаше никаков, јас секако после породувањето во тие први 40 ослабев многу. Отприлика 15 кг.

Anabanana
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 30 Mar 2011, 14:12
Им се допаднал: 2 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by Anabanana » 04 May 2011, 16:16

Попрактична работа од прслукот за доење нема. Баш убаво ми се најдоа дури го доев Марко. После тоа од кога снемав млеко се вратив на најмал број на прслуци (laugh1) (laugh1) А мидер, си земав, ама дали го ставив на мене 2-3 пати се на се. мене стомакот одма ми се повлече, не ми се ни познаваше дека сум родила. А сум слушнала дека несмееш да пиеш многу вода првите денови од кога ќе се породиш за да не ти остане стомакот голем. колку има вистина во тоа незнам, но мојот си се собра одма.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by JasminaJN » 20 May 2011, 10:24

Мене стомакот ми спласна одма на боксот, само ми беше многу лабав како пивтииче (laugh1)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by Mamino_srce » 06 Jun 2011, 19:33

[quote="Anabanana". А сум слушнала дека несмееш да пиеш многу вода првите денови од кога ќе се породиш за да не ти остане стомакот голем. колку има вистина во тоа незнам, но мојот си се собра одма.[/quote]

А нели треба да се пие доста течности поради доењето? (confus)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by kikica » 07 Jun 2011, 11:45

Mamino_srce, treba da se pijat tecnosti posle poroduvanjeto, e sega ne premnogu no celo vreme treba da si hidratirana znaci cesto i po malku taka znam deka e najpravilno, zatoa sto pa ako pies premnogu ne znam za stomakot no gradite ke ti napravat problem, mozno e da ti nadojde mnogu mleko a toa e malecko da go iscica celoto, taka mene mi se sluci, a i sega ako se prepijam mi se prepolnuvaat. Inace mojot stomak se sobra nekolku dena posle poroduvanjeto, mider staviv 3 ili 4 den negde i gi nosev edna nedela od prilika i ne znam dali od nego ili od doenjeto no mi se sobra meseto i bev skoro kako pred da zabremenam (smile) NO, po nekoe vreme pak mi se pusti malku i sega si imam taka malo stomace kako vo 4 mesec bremenost (confus) dali deka ne go nosev dovolno miderot, ili deka pocnav mnogu poveke da jadam zaradi doenjeto, ne znam, no taka mi se sluci, se sobra pa pak se pusti (sad1) kuzne dali ke mi se sobere pak. a gradite epten mi se smenija, mi obvisnaa malce i imam crveni strii okolu (sad1) ehh, toa e, teloto nema da e isto nikogas veke, no neka, samo da ni se zdravi i zivi decinjata (smile)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Прслуци за доење и мидери за после породувањето

Post by Hera » 08 Sep 2012, 15:38

Само што си дојдов дома по породувањето го пратив мм во Стружанка да ми купи прслук за доење. Јас и онака имам многу големи гради па со надоаѓањето на млекот ми станаа оогромни и тие што ги имав ме стегаа и не ми беа воопшто удобни. Од Стружанка прслукот чинеше околу 500 денари, ама и најголемиот број ми беше мал и за среќа ни го вратија. Си реков кога веќе не ми врши работа како што треба ќе си купам од пазарче за 180 денари и сега таков си носам. Искрено кажано не забележувам никаква разлика со другиот. Удобен ми е и практичен.
Мидер облеков неколку дена после породувањето ама многу ме болеше матката и го баталив. Стомакот ми е се уште голем како да сум во 6 месец и млитав и се нервирам поради тоа. Сигурно таков ќе ми остане оти си имав качено убава килажа. (sad1) Сега кога излегувам го облекувам мидерот, така ми е поудобно, да не се концентрирам нон стоп на големината на стомакот, вака си мислам дека помалку ми се познава.

Одговори

Return to “После породувањето”