Постпородилна депресија

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Постпородилна депресија

Post by SIMONA » 24 Apr 2013, 13:17

Ne si edinstvena majataan I jas kaj I da e ili mm ke go ubijam ili jas ke se ubijam
Se me nervira (mg) (mg) se ke potepam sum stanala (rw1)
Navecer stanuvam placam za moite idiotski postapki vo tekot na denot sto sun gi pravela,se kaam I sledniot den pak sum ista NEPOPRAVLIVA (ner) (rp) (comp)

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Постпородилна депресија

Post by majaatan » 24 Apr 2013, 19:20

абе глупости...денес бев помирна...сега мм вика дека ќе идел негде незнам што и јас ете се накострешив (ner) . не за друго на малиот полека му поминеува жолтицата и станува поактивен и по кенкав да некажам, така да и јас си плачев вечерта...ама видов невидов тоа е. ќе си земам пеглата во раце и си ќутам и си пеглам...само да не изустам нешто (cry1)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Постпородилна депресија

Post by Nadja » 10 May 2013, 11:40

Јас немав постпородилна депресија. Се однесував кон сите како што треба.

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Постпородилна депресија

Post by davidkjara » 11 May 2013, 09:57

Majaatan se potpisuvam na tvojot post kako ja da sum go pisala a mislev samo jas sum (ner) plus moeto trudnicko teloooo (ner) pa se staviv na dieta rigorozna pa zemav (ner) i slim line ke se onesvestev strasnoo pa pocnav da placam se mislam ke umram samo me bocka levata strana pa deka ne ja dojam pak pocnav cigari da pusam pa zabite gi mijam po pola saat od dimot da ne ostanelo da i disam lele lele ke se seknam a maz mi teska mu dusa (ner) (comp)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Re: Постпородилна депресија

Post by kit-kat » 11 May 2013, 10:20

Мислам дека ова што го кажувате Мајатан Симона и Давидкјара се симптоми на ненаспаност,нервоза од изгледот после пороѓај,од ненавикнатост на новата ситуација.
За постпородилна депресија се работи кога после пороѓај мајката не си го сака детето,мисли дека нешто ќе му се случи,индиферентна е према секого.Си го нејке мажот и мисли дека сите ја мразат.Често е пропратено со опстипација по неколку дена па и недели.
Се смета дека е психичко растројство кое на среќа брзо поминува,но сака упорност и смиреност.
Јас имав другарка со оваа дијагноза која беше во застрашувачка ситуација.Но после 2-3 недели се дојде на свое место,а таа не можеше да си опрости.Но не сака никој.
Затоа мамички вие сте супер,најнормални тазе родилки.Уживајте на благодетите дадени од БОГ.И дај боже и на наша глава,па после нека ја мислат мажите со нас (ner)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Постпородилна депресија

Post by davidkjara » 11 May 2013, 11:02

KIt kat fala mila i daj boze site da si guskate srcinja malecki zosto momentot koga ke me pogledne so ocinjata i mi se nasmee i aguu lele zaboravam na se a mazite ako ne sakaat ke izdrazat mojov fala mu na boga e mnoogu trpeliv ja da sum maz ke se seknam (ner) (laugh1) on d (laugh1) gabe me gleda so ocinjata na momenti ke go izedam (rolll) (rolll)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Постпородилна депресија

Post by davidkjara » 11 May 2013, 11:08

I bay the way Cadlovski psihijatarot ni e prijatel i mu rekov ja ke se seknam nema da mozam deteto da si go gledam i on mi rece dodeka mislis ke poludis ic da ne se plasis lugeto sto poluduvaat neznaat deka toa ke im se sluci (sad1) znaci hormonite do 6 meseci se smiruvaat ama miloto moe me obnovuva sekoj moment koga mislam deka ke poludam samo so pogled (cl) (a2)

Одговори

Return to “После породувањето”