Повојница

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Повојница

Post by Peperutka » 10 Apr 2011, 21:10

Кое е вашето искуство на оваа тема?
Колку гости пречекавте,какви подароци добивте,дали имавте определено време за доаѓањето на гостите и сл?

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Повојница

Post by mihaela » 26 Apr 2011, 15:28

Кај нас гостите почнаа да доаѓаат уште првиот ден штом се вративме од болница.Мислам дека првите два три месеци скоро секој ден имавме по некој гостин и секој си доаѓаше кога сака и си одеше кога сака (rolll) Единствено првите четириесет дена се трудеа да си одат порано додека не е зајдено сонцето (laugh1) .А што се однесува за подароците претежно носеа облека за бебето и обавезно торта или колачи и по некоја бонбоњера,и сето тоа го изедовме јас и мм (drool) (jmp) (rolll) Мислам дека и затоа и килажата не ја намалив многу после породувањето (laugh1) (laugh1) Кај нас таков е и обичајот,нема утврдено време за повојница.Евентуално ако одлучат родителите да прават крштевка во првите дватри месеци па така да се соберат сите гости наеднаш.Знаете како е-колку побрзо се посетат бебето и мајката тоа значи дека им се укажува повеќе чест (thumbup)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Повојница

Post by Nadja » 14 Nov 2012, 15:19

Кај нас доаѓаа гости уште пред да направи малиот 40 дена. На сите им реков дека не мора да чекаат да поминат 40 дена.

Одговори

Return to “После породувањето”