Апетитот после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by Ana.I » 13 May 2011, 21:35

јас сум спротивност на скоро сите тазе родилки,ич немам апетит,да не ме потсети маж ми ке заборавам да јадам и знам дека нечини така,ама што да правам,посебно количински јадам многу помалку од порано,ако каснам малку повеќе одма ми се повраќа

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by JasminaJN » 19 May 2011, 14:00

Јас си ја вратив килажата дури одкако престанав да дојам.
По породувањето штом почнав да дојам добив ненормален апетит.После секој подој јас го празнев фрижидерот (laugh1)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by Mamino_srce » 01 Nov 2011, 19:54

Мене ме доење повеќе прави жедна. А што се однесува до храна воопшто не морам да јадам цел ден, ама се терам на сила бидејќи дојам. А немам ни некоја посебна желба да ми се јаде ово или оно. Да не дојам мислам ништо не би ни јела, ама зато во бременоста само нешто ми се јадеше.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by SIMONA » 17 Dec 2012, 22:06

DEKA BEV CARSKI NE MI SE JADESE BAS NISTO SO NEDELI...MI SE LOSESE OD HRANA...SAMO CAEVI BEZ SEKER I VODA PIEV I TAKA BEV DOSTA POPRAVENA TOA MI POMOGNA DA OSLABAM(BESE VO MOJA KORIST)BITNO MLEKCE SI IMAV SUPER(DURI BESE MRSNA KAKUSKATA NA BEBETO)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by Nespretna » 03 Feb 2013, 02:45

Уф... болна тема. Мислам дека можам слон да изедам... А бе волку не ми се јадеше додека бев бремена. Не знам што ќе биде, ама кај и да е ќе почнеме да држиме некоја диета. Ама блакцето ми е болна точка. Леле по едно чоколатце обавезно, а и се што е благо во фрижидерот го снемува во најбрз можен рок. За појадок, обавезно по х лепчиња со кремче... (tongue)

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by Bambina » 03 Feb 2013, 08:50

Lele Nespretna da ne te plasham...ama jas pred nekoj den doziveav shok! Vo bremenosta se zdebeliv okolu 11 kg i dodeka se vrativ od bolnica posle carskiot veke imav izgubeno i poveke od shto imav kacheno. E sega, posle skoro 8 meseci doenje jas imam staveno okolu 10 kg...ne znam shto ke se pravi?!?!?AJ si vikam ushte malku ke prestanam da ja dojam pa ke se stavam na dieta...ama ne mi e jasno od kaj izlegoa tolku mnogu kg?!?!!
AJ samo da ni se zivi i zdravi bebushkite, pa se drugo ke si dojde na svoe mesto...taka se tesham sega:)

Dmax
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 01 Feb 2014, 22:01

Re: Апетитот после породувањето

Post by Dmax » 09 Mar 2014, 13:26

Sakam da prasam dali pominuvaat striite na stomakot nekogas i so sto i so sto moze da sto moze da se namali stomakot stose upotrebuva

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by Crnokosaa » 13 Mar 2014, 15:41

Jas mnogu poveke jadam od ko se porodiv, posebno blago. Porano jadev mnogu malku blago, duri i mi se losese od nego a sega neznam kolku mi e dosta. I zatoa se zdebeliv. Leb si jadam isto.. A jadenjeto mi e ednas ili retko dva pati dnevno poobilno ..

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by imambebe » 14 Mar 2014, 21:43

Леле Црнокоса и јас јадам многу благо од кога се породив еве веќе 7 месеци.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by anabejbi » 15 Mar 2014, 08:30

Исто и јас и се поправам (sad1)

Одговори

Return to “После породувањето”