Апетитот после породувањето

Се што е поврзано со периодот после породувањето, закрепнување, совети за постпородилниот период итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Апетитот после породувањето

Post by Simonova » 20 Nov 2009, 22:50

Јас се породив пред два месеци и мислев дека ке ја вратам линијата што ја имав пред забременувањето ама тоа е невозможно од причина сто апетитот ми е огромен. Значи јадам обилно и тоа ноке кога дојам обавезно после јадам исто и ден ужинките ми се многу чести а оброците количински зголемени.

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Апетитот после породувањето

Post by anjuska » 20 Nov 2009, 23:16

pa nesto slikcno kako tebe i jas:)) ali sekoj den se nadevam deka utre ke soberam sili za da gi skratam obrocive..

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Апетитот после породувањето

Post by Simonova » 20 Nov 2009, 23:21

Јас толку многу се зареков дека ке ја намалам килажата по породуванјето ама не успеав. Навистина ми е непријатно и се чувствувам исто како за време на бременоста-огромна, како балон.
Изгледа потребата за храна ми е поврзана со нервозата. :eek:

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by Annabel » 20 Nov 2009, 23:49

Јас кога се породив, се убив од јадење чоколади. И си се поправив, нормално. И после тоа држев диета пред да тргнам на работа, па си ослабев 8 кила...

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Апетитот после породувањето

Post by taci83 » 23 Nov 2009, 23:32

jas ostanav bremena so 63 kg posle 40 dena od poroduvanjeto bev isto 63 sofija se rodi vo oktomvri celo vreme doma jadev ne se popraviv mnogu ama stomakot nikako da go snema dali sto piev mnogu tesnosti po poroduvanjeto a toa ne e preporacano

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by Petra » 24 Nov 2009, 13:36

Јас немав проблем со апетититот после породувањето.Останав бремена со 50кгр се поправив 21 кгр за време на бременоста и за 40 дена пак се вратив на килажата сто ја имав претходно.

Mici
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 28 Nov 2009, 07:20
Им се допаднал: 1 time

Re: Апетитот после породувањето

Post by Mici » 28 Nov 2009, 07:30

Им честитам на сите тазе мајки за бебенцата. Сакам да ве утешам со своето искуство. Јас во бременоста многу се здебелив (25-26кг), а шест месеци потоа веќе имав помалку килограми од пред забременувањето БЕЗ ДИЕТА. Ми рекоа дека е тоа поради доењето и дека тоа го знаеле и нашите баби, а ние младите сме се парвеле многу модерни и без потреба сме се секирале ;-) . Стомачето останува, ама и тоа за една година ќе биде многу поприфатливо.
Јас гордо носам бикини на плажа, заедно со стриите на стомакот. Сепак јас сум Мици, а не Хајди Клам :grin:

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Апетитот после породувањето

Post by Mechevska » 28 Nov 2009, 13:59

Јас немав проблем со апетититот после породувањето.имав мн кила пред да останав бремена :oops: од спонтан.абортус.Останав бремена со 65кг се поправив 10 кг за време на бременоста и за 1недела дур бев во болницата пак се вратив на килажата сто ја имав претходно.Сега сум 60кг,а сакам да сум 50кг.Има време на пролет диета (unsure)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Апетитот после породувањето

Post by Annabel » 25 Mar 2010, 19:23

Среќна сум што не сум стрвна како што бев додека бев бремена...повеќе сум ориентирана кон течности.

Се надевам дека ќе издржам до крај :grin:

babysweet
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 11 Feb 2011, 19:26

Re: Апетитот после породувањето

Post by babysweet » 26 Feb 2011, 18:30

Ostanav bremena imav 64 si staviv 18 kila i sega koga si dojdov od bolnica da ne se podrecam nemam golem apetit i se pripazuvam sto veceram sto pojaduvam , plus postojano so bebushot sum nataka navaka stani sedni pa setkame niz doma valjda ke namalam :(

Одговори

Return to “После породувањето”