Супер жена?

Општи теми за жената, размислувања за жената...

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Супер жена?

Post by Debora » 30 Nov 2009, 18:49

Се наметнува некој шаблон дека жената мора да биде успешна во кариерата, воедно добра мајка, сопруга, , негувана, домаќинка - супер жена.
Дали се стремите кон тоа и како размислувате вие?
Дали имате време и за самите себе?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Супер жена?

Post by Debora » 01 Dec 2009, 08:13

Еве ќе кажам за мене, имам голема одбивност кон исте шаблони и калапи, во кои модерното потрошувачко општество се обидува да ја стави жената.
Сметам дека се наметнуваат невозможни барања, кои прават таа да се чувствува помалку вредна ако не успее да ги задоволи. Се ствара притисок и незадоволство.
Значи се пропагира кариера, супер домаќинка, добра мајка (со ова и се согласувам), да изгледа како барбика (на природата може да и се помогне нели со хирургија или изгладнување). Многу ми е одбивно.
Јас не се обидувам да исполнам никакви критериуми и шаблони, го правам тоа што сметам дека треба да го направам и доволно ми е. Се прифаќам со сите слабости и ограничувања и не сметам дека треба да ми биде испран мозокот, за да купувам се што ќе ми се понуди (без разлика дали се работи за материјално или некакви идеали), што не значи дека понекогаш не сум подлегнала на искушението (laugh1) .
Не дека нема шаблони и за мажите, ама темава ми е за жените. Баш ме интересира како размислувате вие?

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Супер жена?

Post by Annabel » 01 Dec 2009, 10:00

Јас мислам дека самата ситуација не прави да бидеме супер жени.

За да преживееме мора да одиме на работа (мора да се плати градинка, сметки, кредити - ужас). Јас работам во банка, останувавме до покасно кога се мора (сега сум на боледување),ретко која жена има помало работно време од 5 часот. Наутро треба да се однесе детето во градинка, после работа да се земе. Дома да се среди и да се спреми јадење. Тоа е нешто што мора да се направи. На работа ги забораваме домашните проблеми, дома ги забораваме проблемите од работа.

Среќа што со мм многу си помагаме, а и сакаме да шетаме, па се случува домашните обврски да останат за утре (на пр.пеглање (smile) ). А и многу не се секираме за тоа.

Јас всушност, се трудам да ескивирам, т.е. да не бидам супер жена...колку што можам, се разбира.

riki
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 20 Nov 2009, 00:39

Re: Супер жена?

Post by riki » 01 Dec 2009, 14:36

sakale ili ne site sme super \eni
морам да одам на работа за да обезбедам средства за егзистенција, да ги носам и земам децата од градинкас, да ги завршам домашните најнужни обврски (а не се малку) и на крај -време за себе немам ни секунда

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Супер жена?

Post by Petra » 02 Dec 2009, 15:44

Сите шаблони ми се одбивни.Самата жена си е супер жена.Силна,способна и да не набројувам :grin: Шаблонот супер жена ми одбивен заради тоа што сака да ја намали вредноста на жената.Кога нема да се исполнат критериумите на тој шаблон постои опасност жената да не се прифаќа себе си и да се разочара.Целта на тој шаблон е да им го пере мозокот на жените и да прави карикатури од нив,за жал.Сведоци сме на тоа само колку жени веќе се имаат изложено на болен и ризичен третман за да го “подобрат“својот изглед.Прават естетскахирургија,липосукција,се полнат со силикони итн.Но пвеќе не се они туку некои барбики.Мене сето ова ми е одвратно.
Ќе напоменам дека и јас сум дозволила да бидам заведена од тоа,но арно се отрезнив.Јас не сум размислувала на оперативен зафат оти не сакам болка да трпам.Ама сакав да бидам слаба и убаво ми изгледаа слаби жени.Фала Богу денес не размислувам така и немам повеќе анораксичен изглед,болникав.
Last edited by Petra on 07 Dec 2009, 15:42, edited 1 time in total.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Супер жена?

Post by Debora » 02 Dec 2009, 18:05

Која ревност (rolll) , ама не е чудно со оглед на тоа дека на своја кожа си со почувствувала тоа.

siberija
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 09 Jan 2012, 13:35

Re: Супер жена?

Post by siberija » 05 Mar 2012, 12:12

kolku i da se obiduvame da bideme "super zeni " e mnogu tesko vo denesno vreme. Stanuvam sabajle rano, sin mi seuste spie, se spremam odam na rabota, se vrakam okolu 17:30 stavam rucek za sl.den ( aj za nas ne e zadolzitelno,ama sin mi mora da se hrani kako sto treba neli ), igrame so sinot eden cas i toj treba povtorno da spie. Site ostanati obvrski gi zavrsuvam vo toj eden sloboden den vo nedelata, vo koj se trudam i da se posvetam na deteto. Super zena imalo vo vremeto na SFRJ, koga se rabotelo od 7 do 15h, bez praznici, saboti i nedeli. nie sme zrtvi na denesnicata, premoreni si legnuvame navecer i ponekogas so neprijatno cuvstvo bidejki dteteto nabrzina raste pred nasite oci, i ponekogas nenamerno ispustame momenti od negovoto rastenje za koi nema vrakanje. Site sme super zeni sto i pokraj site obvrski odvojuvame vreme za decata, partnerot i malku za samite sebe, sepak denot trae 12 h, tolku se moze za toa vreme ;))

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Супер жена?

Post by Vesela » 03 Dec 2013, 12:58

За жал еманципацијата и борбата за женски права се сврте против нас самите. Наместо придобивка, ние само си ги зголемивме обврските, да бидеме успешни во кариерата, да заработуваме, да гледаме деца, да бидеме домаќинки, да бидеме секогаш средени и привлечни. А мажите? Што со нив? Искрено гледам се поголем број мажи кои станаа трутови, паразити, се влечат покрај жените, а жената стана глава на семејството ( но, за жал мажите тоа се уште не го признаваат). Во еден мој пост во друга тема напишав дека сум по малку љубоморна на супер жени кои се постигнуваат. Но, реалноста не е таква. Нешто мора да трпи. Ако ја избереме кариера трпи домот, ако избереме дом, трпи кариерата. Всушност среќни се оние жени кои имаат помош ( дали од родители, сопруг, или жена која им работи).
Во секој случај ги одбегнувам стереотипите, живеам онака како ми одговара или со други зборови сум НЕсовршена НЕсупер жена (smile) (smile) (smile)

NadicaG

Re: Супер жена?

Post by NadicaG » 07 Dec 2013, 01:21

јас имам отпор кон тој шаблон ,,супер жена,,зошто толку ми е вештачок и толку тие жени ми се вештачки не природни.Во суштина јас сакам природност,зошто се што е вештачко е многу класи под природното,видете вештачки заби и природни заби,видете вештачки трепки и природни трепки,видете вештачки луѓе и природни луѓе........а кога сум природна,тогаш сум и слаба и недостојна,но тогаш само сфаќам дека само Бог е достоен,тогаш сум и силна и мека,тогаш сум и средена и несредена,но исто така тогаш сум и прекрасна (smile)

Ама тоа важи истото и за мажите,видете маж кој толку внимава на себе и на своето однесување,на својата облека,а видете маж кој слободно ги покажува својте солзи,кој слободно признава дека е недостоен,кој можеби не е мачо,но е природен и таков каков што е е прекрасен.

NadicaG

Re: Супер жена?

Post by NadicaG » 13 Dec 2013, 12:49

Во контекс на предходното штого напишав еве еднамисла што најдов што го подржува напишаното

,,Never fake yourself just to look perfect,because perfection is never real,and reality is never perfect,,

Одговори

Return to “Жена - разно”