Убави мисли за жените

Општи теми за жената, размислувања за жената...

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Убави мисли за жените

Post by Debora » 27 Mar 2010, 15:51

Ајде тука да споделиме убави мисли и охрабрувања за жените. Навистина со право рекол некој (во моментов не се сеќавам кој) дека без жените светот ќе заприлегаше на пустина. Ајде малку да си се испофалиме самите. (laugh1)

Ова го најдов на ФБ и многу ми се допадна, а кога нешто ќе ми се допадне одма сакам да го ставам на форумов. (laugh1)
На српски е, ама ќе разбереме.

Kada je Bog napravio zenu, dosao je do sestog dana, radeci prekovremena. Jedan andjeo je dosao i pitao ga: "Zasto koristis tako puno vremena na nju?" I Bog odgovara: "Jesili ti video sve specifikacije, sto sam joj dao da je formiram?" "Ona mora znati prati, ali ne sme da bude od plastike, imati vise od 200 pokretnih zglobova, svi moraju imati mogucnost za promenu, i usput da svaka dijeta funkcionise, i jos da ima krilo za najmanje cetvero djece... ali u isto vrijeme da ima poljubac, da moze izleciti od jednog povredjenog kolena do slomljenog srca, i sve ce ovo da radi sa samo dve ruke." Andjeo se zacudio svim tim vestinama. "Sa samo dve ruke... Nemoguce!" "I ovo je samo standardni model?!" "To je puno posla za jedan dan... sacekaj sutra pa je dovrsi." "Ne zelim to, protivio see Bog. Tako sam blizu da zavrsim ovo bice, sto je meni srcu drago. Kad se razboli, sama se izbori da ozdravi, i moze da radi 18 sati dnevno." Andjeo se priblizio i dotaknuo zenu. "Boze, kako si je napravio tako meku." "Jeste, mekana je", kaze Bog, ali napravio sam je da ima i snagu. "Neces verovati sta sve moze da uradi i da izdrzi." "Moze li misliti?" pita Andjeo. Bog odgovara: "Nije samo da moze misliti, ali moze da saradjuje i da pravi dogovore." Andjeo nesto vidi, sto mu je privuklo paznju, i dotakne zenino lice... "Boze, izgleda da ovaj model ima jednu propust. Jesam ti rekao da puno stvari stavljas na nju." "Nije to nikakav propust... to je jedna suza". ispravi ga Bog. "Zasto je to?", upita Andjeo. I Bog kaze: "Suza je njen nacin da se izrazi, njena tuga, njena ljubav, njena samoca, njen bol i njen ponos." Ovo je ostavilo jak utisak na Andjela; "Ti si genije, Boze. Na sve si mislio. Zena je sjajno bice!!" To je istina! Zena ima snagu, sto joj se covek divi. One podnose teskocu, da nose tugu, ali znaju za srecu, ljubav i svoje misljenje. One se smeju, kad zele da vrisnu. Zene pevaju, kada zele da placu. Placu kad su srecne i smeskaju se kad su nervozne. Bore se za ono u sta veruju. One su protiv nepravde. Ne uzimaju "ne" za odgovor, ako ima drugi i bolji nacin za resenje. Sve od sebe daju za svoju porodicu. One prate jednu prijateljicu kod doktora, zato sto se boji doktora. I zena voli bez granice... One placu kad im deca nesto novo u zivotu dozive, i raduju se dobroti svojih prijatelja. One se raduju kada cuju za neko rodjenje ili vencanje. Srce njihovo se slomi kad cuju za smrt neke drage osobe. One tuguju za izgubljenim voljenim osobama, ali jake su i kada nema vise nista za sta da se bore. Zene znaju da jedan poljubac i zagrljaj moze da zaleci jedno slomljeno srce. Ali, nalazi se jedna greska kod zene: Ona zaboravlja koliko vredi.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Annabel » 27 Mar 2010, 17:31

,, Мажот може да се заљуби гледајќи жена, а жената најчесто се заљубува слушајќи го мажот ,,
,, Жената останува без зборови само кога се бакнува ,,
,, Препуштете им ги убавите жени на луѓе без фантазија ,,
,, Жените во спортот трчаат побавно од мажите само затоа што сакаат да бидат подолго гледани ,,
,, Жените немаат потреба да мислат, тие знаат ,,

,, На жената и е потребен само еден мал знак, еден миг, невидлив детал, мала причина, а потоа све прават сами: љубат, патат, се надеваат, сонуваат и плачат,,

,, Единствен начин жената да биде верна е или да биди заљубена или грда ,,
,, Жената во рајот забранетиот плод го загризала 10 мин пред мажот, и од тогаш ги сочувала тие 10 мин предност ,,
,, Било да ве одбие или прифати, жената е секогаш среќна што ја посакувате ,,
,, Жената и супата не треба да се оставаат да чекаат ќе се изладат ,,
,, Со жените е исто како и со оружјето - опасни се во рацете на почетник ,,

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Debora » 27 Mar 2010, 20:24

Првата жена беше создадена од реброто на мажот. Не беше создадена од главата, па да владее со него; ниту од неговите стопала, па да ја гази; беше создадена од неговото ребро за да ја заштитува под мишката и да биде близу до неговото срце за да ја љуби. (непознат автор)

Кој нашол добра жена, ја нашол среќата и добил милост од Господа. (Библијата)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Debora » 27 Mar 2010, 22:52

Си беше едно дете кое се припремаше да дојде на свет.

Еден ден тоа го запраша Бога:

-,, Господе ми рече дека утре ќе ме испратиш на светот, но јас сум толку ситен и немоќен, како ќе живеам таму?´´

Бог му одговори:

,, Од сите ангели ти избрав еден само за тебе. Тој ќе те чека и чува. Секој ден ќе ти пее и ќе ти се смее. Така што ќе ја осетиш неговата љубов и ќе бидеш среќен´´

,, Добро, а како ќе ги разберам кога нешто ќе ми кажат кога не го знам нивниот јазик?`` запраша детето.

,, Ангелот ќе ти ги кажува најубавите и најслатките зборови кои ќе можеш да ги чуеш во светот и така што внимателно и со љубов ќе те научи да зборуваш´´

,,Слушнав дека на земјата има и многу лоши луѓе,кој ќе ме штити од нив?´´

загрижено продолжи детето.

Бог се насмевна и рече:

,, Твојот ангел ќе те штити за било што, па макар и по цена на неговиот живот.´´

Детето го погледна Бога и со расплакано гласче рече:

,, Но јас сум многу тажен што никогаш повеќе нема да те видам.´´

На тоа Бог му одговори:

,, Твојот ангел секогаш ќе ти зборува за мене и ќе те научи на патиштата кои водат до мене.´´

Тогаш во рајот се прекина тишината и гласовите од земјата допреа до него. Детето сфати дека мора да оди и го постави последното прашање:

,, Господе кога веќе морам да одам, кажи ми како се вика мојот ангел? ´´

Господ му одговори со голема насмевка:

,, - Не е важно како се вика, ти ќе го викаш МАМА ´´

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Kjara » 27 Mar 2010, 23:08

Ова е најубавото нешто што сум го прочитала до сега (smile) Фала Дебора што го сподели со нас (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Debora » 27 Mar 2010, 23:15

Welcome Кјаричка (a2)
Се сетив дека некогаш го прочитав некаде, па успеав да го најдам.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Annabel » 28 Mar 2010, 11:56

like (thumbup)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Petra » 28 Mar 2010, 12:49

Прекрасен текст Дебора. (a2)
Like like like

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Debora » 29 Mar 2010, 16:12

За мајката:
"Се што сум или се надевам дека ќе бидам, и го должам на мојата ангел - мајка." -- Abraham Lincoln (1809-1865)

"Од сите права на жената, најголемото е да биде мајка." -- Lin Yutang

"Срцето на мајката е длабока бездна, на чие дно секогаш ќе најдете прошка." -- Honore' de Balzac (1799-1850)

"Срцето на мајката е училница за нејзиното дете." -- Henry Ward Beecher (1813-1887)

"Се сеќавам на молитвите на мојата мајка и тие секогаш ме следеа. Тие беа прилепени за мене, целиот мој живот." -- Abraham Lincoln (1809-1865)

"Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка." --Непознат автор

"Една добра мајка вреди колку стотина учители." ~George Herbert

"Нема ништо како прегратката на мајката." ~Terri Guillemets

"Мајчината љубов е мир. Нема потреба да се стекне, нема потреба да се заработи." ~Erich Fromm

"Едно мало девојче кога го прашале каде е неговиот дом одговорило, "каде што е мајката." ~Keith L. Brooks

bibusoh
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 26 Mar 2010, 22:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Убави мисли за жените

Post by bibusoh » 08 Apr 2010, 20:13

Prekrasen tekst Debora, me rasplaka (cry1)

Одговори

Return to “Жена - разно”