Убави мисли за жените

Општи теми за жената, размислувања за жената...

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by mihaela » 13 Apr 2010, 19:18

Дебора,навистина е прекрасно сето ова што го имаш напишано за жената.И не само што е убаво,туку е и вистинито.Од многуте обврски што ги имаме во текот на денот и тоа секој ден,забораваме на нас самите и убаво е кога некој ќе не потсети на нашата вредност.Поздрав!

prvenka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 580
Придружен: 19 Mar 2010, 09:05
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 27 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by prvenka » 14 Apr 2010, 14:15

Prekrasen tekst,samo se potvrduva vaznosta i ljubovta da se stane mami (cry1) se raspalakav

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by ELIANA » 26 Jul 2011, 16:13

Пред некој ден прочитав една многу убава поема. Не знаев под коjа тема да ја ставам, па реков ќе ја ставам овде оти се однесува на жената. Па ако има посоодветна тема преместете ја:

Dust If You Must....
~~ Author Unknown~~

Dust if you must, but wouldn't it be better
To paint a picture, or write a letter,
Bake a cake, or plant a seed;
Ponder the difference between want and need?

Dust if you must, but there's not much time,
With rivers to swim, and mountains to climb;
Music to hear, and books to read;
Friends to cherish, and life to lead.

Dust if you must, but the world's out there
With the sun in your eyes, and the wind in your hair;
A flutter of snow, a shower of rain,
This day will not come around again.

Dust if you must, but bear in mind,
Old age will come and it's not kind.
And when you go (and go you must)
You, yourself, will make more dust.

Remember, a house becomes a home when you can write
"I love you" on the furniture.....

(smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Debora » 26 Jul 2011, 17:05

(bu)

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Milly » 23 Aug 2011, 13:14

Најдов една интересна приказна, па не знаев каде да ја ставам...

Завладеала тишина во царевата судска сала, и сите погледи биле вперени во цар Соломон. Неговите слуги се прашувале као младиот цар ќе го реши овој замрсен случај.

Две самохрани мајки живееле во иста соба, и двете скоро во исто време родиле машко дете. Во текот на ноќта една од нив случајно го налегнала своето дете и тоа се загушило. Кога се разбудила изутрината и забележала дека детето и е студено и неподвижно, збунетата жена го зела бебето на другата мајка а и го оставила своето мртво бебе. Подоцна кога другата жена се разбудила и го видела мртвото бебе, почнала да плаче и жали. Но откако добро го погледнала бебето, набргу сватила дека не е нејзиното. Своето бебе го видела од спротивната страна на собата во прегратките на својата цимерка.

Сега и двете жени се нашле пред царот, борејќи се за тоа кој ќе го има бебето. „Бебето е мое!“, викала едната.

„Не, мртвото бебе беше твое!“, и се спротивставила другата.

Како ќе утврди царот која е вистинската мајка? Соломон ја прекинал нивната расправија и му наредил на стражарот да земе меч и да го подели бебето на две. На почетокот војникот мислел дека царот се шегува, но Соломон со исчекување погледнал кон неодлучниот стражар. Стражарот полека го извадил својот остар, блескав меч и тргнал кон жената што го држела бебето во своите прегратки. Одеднаш вистинската мајка се фрлила пред нозете на царот и почнала да го моли! „Дајте и го детето, но ве молам немојте да го убиете!“ А другата жена рекла: „Поделете го, да не биде ниту мое ниту нејзино.“ На Соломон му било повеќе од јасно која е вистинската мајка.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Debora » 23 Aug 2011, 13:33

Ова е извадок од Библијата, во кој се гледа мудроста која Бог му ја дал на Соломон (која претходно и си ја побарал). Еве ја целата глава: http://www.mkbible.net/biblija/index.php?1%20Carevi%203
Прекрасно е. (bu)

Сега се сетив дека во Библијата има опис на добродетелна жена, еве линк http://www.mkbible.net/biblija/index.php
10 Кој ќе најде добродетелна жена? Таа вреди повеќе од бисери.

11 Мажовото срце се надева во неа, и не ќе му недостига печалба.

12 Таа му прави добро, а не зло, во сите дни на својот век.

13 Набавува волна и лен, и вешто работи со своите раце.

14 Таа е како трговски брод: оддалеку го донесува својот леб.

15 Таа станува уште во ноќта, ги храни своите домашни и им одредува работа на своите прислужнички.

16 Ако забележи нива ја купува; со плодот на своите раце сади лозје.

17 Со сила ги опашува своите бедра, и ги зајакнува своите мишки.

18 Гледа како и напредува работата: ноќе не и гасне светилката.

19 Со рацете посегнува по предилката, и со прстите го држи вретеното.

20 Ја отвора својата дланка на бедниот, ги испружува рацете кон оној кој има потреба.

21 Не се бои од снегот за своите домашни, зашто за сите деца има по две облеки.

22 Сама си шие покривачи, се облекува во лен и во црвено сукно.

23 Мажот и е славен на Вратите, каде што седи со земните старешини.

24 Ткае платно и го продава, и дава појаси на трговецот.

25 Облечена е со сила и достоинство и весело гледа на иднината.

26 Мудро ја отвора својата уста, и побожна наука и е на јазикот.

27 Внимава на поведението на своите домашни, и не го јаде лебот на мрзливоста.

28 Нејзините синови се подигаат и ја наречуваат среќна, и нејзиниот маж ја фали:

29 „Многу жени беа добродетелни, но ти ги надминуваш сите.”

30 Миловидноста е лажлива, убавината е суетна: Жена со страв од Господа, заслужува пофалба.

31 Дајте и од плодот на нејзините раце, и нека нејзините дела ја прославуваат на Вратите.

babygirl
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 08 Sep 2011, 15:18

Re: Убави мисли за жените

Post by babygirl » 12 Sep 2011, 16:10

МАЈКА - Единствена пријателка која не бара корист, која ги чува тајните и секогаш дава искрен совет. :x

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Milly » 11 Oct 2011, 11:51

Во пресрет на месецот на близнаци што се договори на октомвриското списоче на дочекување, еве еден прекрасен текст кој го најдов... (love5)


Веруваш ли во мама?
Едно утро, после добро спиење, се разбудиле близнаците во утробата на мајката. Растегајќи се и судирајќи се во тесната околина почнале да дискутираат дали постои или не постои живот после раѓањето...
Разговараат близнаците во мајчината утроба:
-„Ајде, немој да се шегуваш со мене дека веруваш во живот после раѓање?“
- „Паа... сигурно постои нешто после тоа раѓање. Можеби сега сме овде за да се припремиме за тоа?“
-„Баш си наивен! Живот после раѓање? Тоа нема никаква смисла. Како воопшто тоа би изгледало?“
- „Не знам... би сакал да биде полно со светлина! И пространо - а не вака тесно како тука. Можеби ќе можеме да трчаме? Би било забавно и да јадеш со својата уста.“
- „Ти си лудо! Невозможно е да одиш и да јадеш со својата уста. Да е така, тогаш не би имале папочна врвца. Ама ја имаме. Ти велам, раѓањето е крај.“
- „Не верувам. Сигурно ќе се случи нешто добро. Нешто потполно различно од начинот на којшто живееме сега. Нешто што не можеме ни да замислиме.“
- „Ти навистина си лудо. Никој жив не се вратил оттаму. Тоа значи дека раѓањето е крајот на светот. Освен тоа, што е животот, ако не е лулкањето во топлата, тесна и мрачна околина?“
- „Не знам. Можеби ќе излеземе надвор и ќе ја сретнеме Мама. А таа ќе се грижи за нас. Ќе не лулка, ќе не храни, ќе не гали...“
- „Мама?! Не можам да поверувам! Ти веруваш во Мама? Па добро, според тебе каде би била Мама?“
- „Незнам. Можеби насекаде околу нас? Можеби сме живи благодарејќи на неа? Можеби без неа не би можеле ни да разменуваме мисли? мислам дека воопшто не би ни постоеле без неа...“
- „Дали си ја видел некогаш Мама? Јас не сум ја видел. Затоа е јасно дека не постои.“
- „Да, можно е да не постои. Ама понекогаш, кога сме тотално мирни, ја слушам како пее и како го допира нашиот свет. Знаеш мислам дека после раѓањето започнува вистинската забава...“

Мамо, те сакам!

Star
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Apr 2012, 15:10
Им се допаднал: 2 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by Star » 29 Apr 2012, 08:23

Жените се чудни суштества. Сакаат, мразат, простуваат, забораваат и се многу поинакви од мажите.
Кога те сакаат, нема да те изневерат. Кога те мразат нема да ти се јават. Кога ќе ти простат нема да заборават, а кога ќе заборават - не постоиш за нив. Тврдоглави, интересни, посебни...ете тоа се жените (smile)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Убави мисли за жените

Post by imambebe » 23 Aug 2012, 18:47

Мажот мора да го прави она што човекот мора да го направи. Жената мора да го прави тоа што мажот не може.

Одговори

Return to “Жена - разно”