Прво жена , потоа мајка?!

Општи теми за жената, размислувања за жената...

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Прво жена , потоа мајка?!

Post by Kjara » 30 Mar 2010, 18:42

Темава ја отворив затоа што штотуку прочитав еден текст на наш сајт . За да не го промовирам сајтот го копирав текстот.

Прво жена потоа мајка

Елизабет Бадинтер, контроверзен француски филозоф и водечка феминистка тврди дека мајките прво треба да бидат жени, а на второ место да го стават мајчинството. Според неа напорот кој што го вложуваат жените со текот на времето ги направил робови на нивните деца.
Во новата книга „Конфликот, жена или мајка“, Бадинтер советува жените да ги заборават сите преокупации со децата и повторно да станат вистински жени.

Елизабет советува жените да го следат примерот на традиционалните Французинки кои не чувствуваат никаква вина кога користат млеко во прав, вештачка храна за бебиња и ги оставаат своите деца со бебиситерки.

-Ние секогаш сме биле просечни мајки. Но, живееме далеку подобар живот, истакнува таа.
Затоа Бадинтер дава пет совети за сите мајки:

1.Бидете прво жени, а потоа мајки

2.Не бидете робови на своите деца

3.Не се чувствувајте виновно затоа што користите млеко во прав или некој го чува вашето дете наместо вас

4. Вратете се на работа

5.Понекогаш седнете и за своја душа напијте се чаша две црвено вино

Јас лично не се сложувам со Госпоѓата Филозоф , што мислите вие?

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Прво жена , потоа мајка?!

Post by Annabel » 30 Mar 2010, 19:44

Одма ќе кажам дека не се сложувам со ова:

3.Не се чувствувајте виновно затоа што користите млеко во прав - освен ако мајката нема навистина млеко.

Се сложувам со тоа дека не треба да се биде роб на децата, дека треба да се одвои време и за себе, да не заборавиме, дека по природа сме прво жени, а потоа мајки..да останеме привлечни до крај.

Одењето на работа е важно, како за социјализацијата на мајката, така и за финансиската поддршка на семејството. Со самото тоа, го оправдувам чувањето на децата од страна на трети лица.

И се разбира...да се излезе или да се испие две чаши вино не е грев...на здравје (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Прво жена , потоа мајка?!

Post by Debora » 30 Mar 2010, 21:56

Јас уште на почеток не се согласувам со неа, затоа што жената ја спротивставува на мајката. Јас не гледам никаков конфликт меѓу жена и мајка. Напротив, само жена може да биде мајка. Како тоа што е мајка да ќе и одземе од тоа што е жена и личност. (scared)
Верувам дека мајчинството само ќе ја збогати како жена и личност, а не да и одземе нешто.
Ова се пропаганди со кои всушност се оди против природата на жената. Во име на "феминизам" баш се присилуваат жените да не бидат жени.
Не треба да им биде роб на децата, туку МАЈКА и да им го даде најдоброто што може. Тука спаѓа и доењето, да не навлегувам понатаму. Па во самата природа на мајката е тоа.
А на вино ќе одиме сите заедно, зошто да не. (ga) Трудниците ќе пијат сокче. (laugh1)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Прво жена , потоа мајка?!

Post by Annabel » 31 Mar 2010, 00:12

Debora wrote: А на вино ќе одиме сите заедно, зошто да не. (ga) Трудниците ќе пијат сокче. (laugh1)
Ова и баш не ти е лоша идеја....или ќе дојдеш ти во Скопје, или ние идеме кај тебе на пастрмајлија.

Може да се јавиш ако си во Скопје, ќе пиеме едно кафенце (wc)

Треба да си направиме една Твоебебе средба

Извини за офтоппик-от (w1)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прво жена , потоа мајка?!

Post by Petra » 01 Apr 2010, 16:03

Не се согласувам со овие филозофиранја. Ова не води кон усовршување на жената туку до упропастувње. Само жената може да биде мајка и мајчинството ништо не и краде туку ја разубавува уште повеќе. Не мислам дека мајката треба да биде роб на своите деца. Но во нејзината природа е со љубов да им го дава нјдоброто.

Raphaella
Член
Член
Мислења: 172
Придружен: 03 May 2011, 14:54
Им се допаднал: 6 пати

Re: Прво жена , потоа мајка?!

Post by Raphaella » 01 Jun 2011, 17:49

Мислам дека секоја нормална и разумна жена не би се согласила со ваков поглед. И јас како и сите вие не се согласувам со гледиштата на дотичната г-ѓа филозоф. Во никој случај не треба жената да биде роб на децата, но да се биде мајка не значи да си роб на своите деца. Себичноста и омразата кон спротивниот пол на некои жени (феминистки) е прерасната во преголеми мери во светов. Ако не се центар на светот сметаат дека е нападната нивната личност.
Од друга страна искрено темава ме замисли во една друга насока. Има жени кои откако ќе станат мајки на прво место ги ставаат децата, а нивните мажи се само „терет“ и „гњаважа“ и не знам што се друго. Центарот на нивниот свет стануваат децата. Јас и со ова не се согласувам. Децата треба да растат во семејство каде што мажот и жената се комплетно предадени и посветени еден на друг. Едноставно да се добредојден член на семејството, да се сакани, почитувани, а не да се третирани како цареви. Тоа не е добро најпрво за самите нив затоа што во светот нема да биде како во нивното потесно семејство и едноставно никогаш нема да бидат како такви прифатени. Исто така не треба да се создаде нездрава врска помеѓу детето и мајката (или таткото сеедно) затоа што тоа дете еден ден треба да биде способно да излезе од тој дом и самото да оформи семејство. И на крај тоа не е добро и за жената затоа што ако го отфрли мажот заради децата и ја уништи таа врска она што ќе и остане откако нејзиното дете ќе излезе (ќе оформи семејство) ќе биде таа уништена врска со сопругот.
Извинете за долгиов пост и за скршнувањето од темата. (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Прво жена , потоа мајка?!

Post by Lejla7 » 02 Mar 2012, 22:07

Потполно се сложувам Михаела и ќе додадам уште нешто - од такт ме вадат оние „пресни“ мајки кои поради тоа што имале среќа и благослов да родат дете мислат дека имаат право да ми попуваат и да прават да се чувствувам како јас ништо не знам за животот поради тоа што не можам да родам. Прво жена (со сочувство за другите), а потоа мајка

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Прво жена , потоа мајка?!

Post by happy cumulus » 05 Mar 2012, 02:14

Kjara wrote:
1.Бидете прво жени, а потоа мајки

2.Не бидете робови на своите деца

3.Не се чувствувајте виновно затоа што користите млеко во прав или некој го чува вашето дете наместо вас

4. Вратете се на работа

5.Понекогаш седнете и за своја душа напијте се чаша две црвено вино

Јас лично не се сложувам со Госпоѓата Филозоф , што мислите вие?
1. Go delam mislenjeto so Debora. Zena i majka odat paralelno. Samo vo prvite nekolku meseci od zivotot na deteto majkata preovladuva, no toa neli e del od zenata?!

2. Se soglasuvam! I da se razbereme, zrtva i rob se razlicni raboti. Zrtva ke sum za moeto dete da bide srekno i namireno, no nema da mu bidam rob. Kako sto rece Raphaella, toa ne e vo interes nitu na semejstvoto, nitu na deteto, nitu na opstestvoto.

3. Ne se slozuvam. Osven ako od bilo kakvi pricini doenjeto e onevozmozeno.

4. Potpolno se slozuvam.

5. Dajte kaj e toa vinoto? (smile)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Прво жена , потоа мајка?!

Post by mamigabi » 26 Aug 2013, 16:27

stavot na filozofijata vo vrska so zenata i majkata zavisi od naseto preceptivno gledanje na toa, odnosno e individualno. Vsusnost, mislam i deka malku pogresno e razbran ovoj kontekst, jas razbrav deka celta e na g-gata filozof e da dokaze deka modernata zena treba da posveti vnimanie na sebe, da raboti, da se opusti itn sto normalno i site nie toa i go pravime, ne so cel da gi zanemarime decata i opsto semejstvoto, tuku vlozuvas vo nego,so toa sto
se neguvas, znaci decata i soprugot ke imaat zdrava majka/zena,sposobna, smirena
rabota, finansiski vlozuva, se e ubavo, ama i bez pari deca ne se gledaat, so toa sto mn parovi ziveat sami
pominuvas vreme so prijateli pa ete i na forumov se druzime,pa ne moze covek da se izolira, posebno ne aktivnata zena
Mozebi gresam, no jas vaka go razbrav nejzinoto razmisluvanje (re) ovaa tema mi se dopadna (love5) pa sakav i jas eden komentic da dadam

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Прво жена , потоа мајка?!

Post by ripcence » 26 Aug 2013, 20:56

Ќе одговорам на темава со еден цитат:
"САМО МАЈКА? ...Неможам да поднесам кога луѓето ќе кажат "ти си само мајка?" Да, јас сум само мајка! Тоа ме прави будилник, готвачка, келнерка, учителка, медицинска сестра, садоперка, мајстор, заштитница, фотограф, советник, менаџер, декоратер, фризер, личен асистент, банкар, и јас сум таа која ја брка баба рога. За тоа не сум платена, немам годишен одмор ниту боледување. Работам дење и ноќе. На располагање сум 24/7 до крајот на својот живот. Тоа е "само" да бидеш мајка."

Секако дека ние првин сме жени а потоа мајки, никој не ја спречува жената паралелно да работи и да биде мајка-така допринесува за семејството, можеби сме ништо за некого но сме се' за своите деца(тоа никако не значи роб). Сигурно дека доаѓа време кога родителите излегуваат на чаша вино-забава, а децата се со бабите но тоа не не' прави помалку мајки ниту повеќе жени. (smile)

Одговори

Return to “Жена - разно”