Едно дете - предности и недостатоци

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Едно дете - предности и недостатоци

Post by Winit » 16 May 2013, 14:33

Dali mislite deka e prednost da se ostane so edno dete ili ne? Znaeme deka mnogu faktori vlijaat na odlukata dali da se ima poveke deca no me interesiraat iskustvata i mislenjata.
Jas sum edno dete, nenam btar/sestra, i mozebi samo kako mala mi nedostasuvalo toa gledajki gi site deca koi sto ne se edinci (znaci nekade osnovno). Posle toa veke nemase nikakvo znacenje za mene dali imam brat/sestra ili ne, seedno.
Mnogu me nervirale izjavite od tipot deka deteto edinec e razgaleno, razmazeno i sl...
Jas ne sum voopsto razmazena, moite ne me vospituvale taka iako sum bila edinstveno dete.
Jas i poznavam luge sto se po tri deca a edno ili poveke od niv sepak se mnooogu porazmazeni.
Dali vtoroto dete sekogas se raga od pricina da "ne ostane samo prvoto"? Ova mene iskreno mnogu me revoltira koga nekoj ke kaze sakam vtoro dete ne e fer sin/kerka mi da ostane sam/a. Dali ova treba da bide vistinska pricina za vtoro dete ili ljubovta porema decata?
Koi se vasite razmisluvanja na ovaa tema?

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Едно дете - предности и недостатоци

Post by Emilija85 » 16 May 2013, 14:53

Ние сме 2 сестри, и многу ми е подобро да минувам низ животот со неа, имам повеќе другарки со кои сум многу блиска, но на никоја од нив неможам да се потпрам како на сестра ми, не знам кои се предностите за едно дете, освен финансиите, не знам и маж ми има сестра, но тој не сака ни да чуе за второ, искрено не знам зошто, за сега тој, беше многу позагреан од мене да останам бремена, тој да не инсистираше толку јас ќе чекав уште некое време можеби, и секогаш велел дека сака само едно дете, мислев дека тоа го кажува чисто онака, но во последниот разговор со него на таа тема, сфатив дека е мнооогу сериозен. Јас би сакала 3 деца, ако сум во можност да им пружам нормален живот, ама не знам ќе ви пишам за една година може ќе се предомислиам (re)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by kit-kat » 16 May 2013, 16:36

Секако едно дете има и предности и недостатоци.Се согласувам со тебе Винит дека едно дете не е показател на себичност разгаленост.
Еве го син ми е еден,а наставниците на школо и воспитачките во градинка ми викаат дека повеликодушно и поразбрано дете немале.Наставничката што го зеде оваа година кога разбра дека е еден (scared) вика не е можно,а толку дели и помага со другарчињата.Мислам дека до воспитување е.
Јас од мало не сакав да е себичен,во воспитување имам пишувано за тоа.
А девер ми има 3 дечиња,а најмалата е разгалена,себична и своеглава.Значи нема врска.

А убаво е човек да има две и повеќе деца но зависи од повеќе фактори.
Матерјално едно дете можеш повеќе да го задоволиш,Да му се посветиш.Но самото дете си бара друштво.
И мм Емилија сакаше само едно дете,па од тие причини до 6 год.на синко не ни помислувавме.А јас сакав.Но кога синко почна интензивно да бара,да моли,кога виде колку му значи брат му во дадени мометни,а мене сестра ми,почнавме да работиме на случајот.
Така да нема правило.
Нека се здрави и живи сите наши дечиња,дали едно,две ,три...И Господ да дава секаде каде нема и каде се сака. (bu)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by Vesela » 20 May 2013, 12:29

Јас сум единица, немам брат или сестра. Мислам дека многу полесно се пминува низ животните премержја когаимаш некој до тебе близок. Јас сум цврсто решена , ако даде Господ уште едно да родам. Е сега ако не биде да сме живи и здрави. ММ нешто не сака уште едно, ама тоа е, ако даде Господ убаво би било. Инкау не се слагам дека единците се размазени. Сите што ги познавам едници се напротив стабилни личности. Можам да кажам дека мм кој има сестра е многу по рагален од мене,а богами и сестра му е многу размазена. (laugh1) (laugh1) (laugh1)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by Winit » 20 May 2013, 13:07

Jas edinstveno ne go delam mislenjeto so poveketo luge (sto gi srekavam vo zivotot) deka ako deteto nema brat ili sestra ke ostane osameno, ke nema na koj da se potpre vo zivotot, ke bide za "grevota". Toa ednostavno ne e tocno, eve podolu nekolku intersni fakti za edincite, koi se 100% tocni (kazuvam od iskustvo) (smile)

Единците се не друштвени
Погрешно! Со следење на однесувањето на учениците во училиште, психолозите забележале дека единците се во главно дружељубиви и полесно стапуваат во контакт и им прават услуги на останатите, повеќе од децата кои имаат браќа и сестри. Тоа е разбирливо. Тие се повеќе насочени кон надворешни контакти, бидејќи ако не ги сoздадат, ќе останат без никакво друштво, бидејќи на мајката и таткото неможат да се потпрат за се'.

Единците се безобзирни
Погрешно! Ним тоа им е непознато. Тие по правило не ги искористуваат другите, нити имаат потреба некого да натераат да игра како што свират тие. За тоа има повеќе причини: кога ја примаат родителската љубов неподелена, кај единците се развива поголем сензибилитет кон другите, како и желба да подигнуваат мостови преку препреките кои стојат на патот кон другарството, да остварат склад со околината ако се појави опасност од расправија или разидување на мислењата. Со други зборови: во суштина, тие подоцна ќе бидат одлични партнери во љубовта и на работното место, добри политичари и шефови.

Единците се невротични
Погрешно! Зошто би биле? Сета љубов на родителите им припаѓа ним и почесто примаат пофалби од децата кои имаат браќа и сестри, а тоа им обезбедува добра емоционална основа за цел живот. Тие живеат со чувство дека родителите многу се грижат за нив, што ја јакне нивната самодоверба и им помага да бидат успешни во животот. И уште нешто: мајките се најчесто задоволни со своите единци, па во куќата владее добро расположение, што прави и детето да се чувствува среќно, а среќното детство е основа за среќен живот.

Единците се себични
Погрешно! Тие никогаш не биле принудени нешто да делат со браќата и сестрите, па им е полесно без притисок, доброволно и со добра волја да поклонуваат, или да ги позајмуваат своите играчки на другарчињата. Единците можеби личат на себични деца затоа што полесно се заигруваат сами и се насочуваат кон себе, па понекогаш им се припишуваат егоистични особини.

Единците не се прилагодливи
Погрешно! Уште додека се сосема мали нив не ги чуваат само родителите, туку и други личности, баби, роднини, пријатели, или некое платено лице. Дали е тоа лошо? Напротив! Токму заради тоа децата стануваат прилагодливи, бидејќи уште од мали се навикнуваат на различни лица и стануваат пофлексибилни во однос на другите луѓе.

Единците не се снаодливи!
Погрешно! Тие растат и се развиваат во мал тим со силни партнери – своите родители. Во односот со нив мораат добро да се снаоѓаат за да се пробијат со своите желби, а тоа го учат од најраната младост. Притоа, мајката и таткото ги поттикнуваат секој пат кога добро ќе се снајдат во некоја ситуација.

Единците се по склони кон болести!
Погрешно! Имунитетот на детето е индивидуална работа.

Заклучок:
Единците поминуваат во животот барем исто толку добро и успешно како децата кои имаат браќа и сестри, ако не и подобро. Околу 40% од единците стануваат угледни и познати луѓе, во сферата на својата професија.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by Debora » 20 May 2013, 14:22

Јас не мислам дека ќе остане осамено во животот, ако е едно. Ниту дека секој единец ќе биде разгален и слично, сето тоа многу зависи од родителите и воспитувањето.
Ама мислам дека братот и сестрата се брат и сестра и имаат посебно место и важност за детето, а и кога ќе биде возрасно таа врска ќе си постои како посебна и што и да биде, ќе си ја има. Тие што имаме брат или сестра сигурно повеќето ќе кажеме дека сме бескрајно благодарни за нив и за ништо на светот не би го смениле тоа. (smile) Јас би сакала ако имам дете, тоа да има брат или сестра или и двете. Се разбира не е секогаш можно тоа, ама сметам дека ако е можно така би било подобро.
Исто не мислам дека ако е едно детето, родителите емотивно ќе му се посветат повеќе, па тоа ќе биде подобро за него.
Значи не ги сметам братот и сестрата како задолжителни, ама како огромен дар. (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by Petra » 10 Jun 2013, 08:11

Ako e dete edince, ne mislam deka ke bide osameno, razgaleno, sebicno itn. Toa se dolzi na vospituvanjeto na roditelite. Nie sme tri sestri i sum blagodarna sto gi imam. Postojat semjstva kde sto se poveke deca pa ima rivalstva pomegu niv. I toa smetam deka se dolzi na nepravilno vospituvanje.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by Petra » 10 Jun 2013, 08:20

Sekogas imav kopnez da bideme golemo semejstvo, da imam tri ili cetiri deca. :) Sakam deca, sakam poveke cleni semejstva. Postojat poveke pricini zatoa, finansiki i dr...No i da nemav daim pruzam na decata poglem luksuz a dovlno za eden srden zivot,ke odlucev za poveke deca. SegA rabotite se poinaku. :)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by Emilija85 » 08 Apr 2016, 08:24

Сигo читaм пoстoт oд пред три гoдини, и се чудaм кoлку ли сум се прoменилa зa крaтки време. Ситуaцијaтa сегa е вaкa, мм сaкa јaс не. Ќеркa ми ме испoлнувa целoснo и некaкo немaм пoтребa зa другo. Уживaм вo времетo пoминaтo сo ќеркa ми,дoвoлнo ми е дa е дo мене и никoј и ништo не мoже дaме изнервирa, некaкo се плaшaм дa не се претвoрaм вo мoите другaрки и брaтучедки кoи рoдијa пo две и вo секoе време се нервoзни пoд стрес се истурaaт нa децaтa зoштo тие им се винoвни џa се. Вo мoментoт сум вo мaлку пoтежoк периoд,пa мoже aкo нaбрзo се средaм ќе пoчнaм дa рaзмислувaм нa темa втoрo дете, не знaм. Некaкo вo мoментoт сaкaм целoтo мoе време енергијa пaри штo мoжaм дa ги трoшaм зa неa. Сегa единственa желбa ми сестрa ми и зoлвaтa дa и рoдaт брaтучеди.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by Lena_nela » 08 Apr 2016, 08:53

Јас само да се надоврзам на податоците погоре од Винит
Значи скоро се е точно во напишаното, додека М. не се роди,С. беше мн мирен,слушаше,со деца си играше.играчки си делеше. Еве сега за овие 4 месеци детето како да подиве,со деца сака да игра,но не дава играчки,стана по немирен, кога ке дојдат гости или кога се шеткаме ако застанеме со некој што сака да го види бебето тој го покрива не го дава му е страв да не му го земат, едноставно се што прави мислам дека го прави за да биде во центарот на внимание,може е период додека не свати дека и покрај бато тој е исто третиран и кога беше сам,дури повеќе сега му удоволиваме само да не биде љубоморен. Да не заминам пре далеку од темава,јас од секогаш сум сакала повеќе деца,а сега сфатив дека две се доволно (thumbsup)

Одговори

Return to “Разно за децата”