Едно дете - предности и недостатоци

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by sweety » 08 Apr 2016, 09:08

Сеуште е рано да мислам за втора брменост, но неможев а да не пишам и јас (smile) .Секогаш му велев на мм дека сакам три деца и тој се согласува. Јас сум единица па ги имам осетено и предностите и недостатоците, а сите знаеме кој се , предности те разгалуваат се е твое ,галеник, а од друга страна ми фалеше другарче -сестричка со која ќе разговараме , всушност една врска за цел живот. Можам да кажам како премногудолго очекувано бебе сепак не ме превисе разгалиле, никогаш себична секогаш сум делела со другите,можам да кажам дека сум добиала се што посакам но сепак тоа не сум го искористувалаво ,се знае до кај се границите. Може избегав малку од темата, искрено ми е и страв од втора брменост а од друга страна и не сакам М да ја оставам сама. ќе пишам пак за некоја година (smile)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by Maceto » 08 Apr 2016, 11:40

Еве ме и мене и на оваа тема.Јас и мм се единици и двајцата,разгалени не сме ни е 1%, да имаме како и душата ќе си ја дадеме за некој ( некогаш не е ни тоа добро), јас имам пријатели 30 нај нај блиски само за роденден што морам да ги поканам (laugh1) а уште 100 што пијам кафе и се дружам,до сега не сум осетила да сум сама,дали оти сум преблиска со мајка ми па се си кажувам со неа,незнам зашто.Делам се со сите,ги организирам сите за дружби и шетања,од малечка се гушкам со сите,сите играчли од дома ги носев надвор,деца дома викав секој ден и дома никогаш не ме галеле во стил ти си единица па ете ти се,ако има има,ако нема ни цар не јаде (laugh1) Така да за второ дете уште ми е рано да мислам,ама како што е господ никој не е (love5) А децата се најголемо богатство,и 10 да имаш и едно да имаш битно е како ќе го воспиташ и ќе го усмериш во животот (grupna-gushka)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by Peperutka » 08 Apr 2016, 17:32

Јас НЕ сум за тоа да се остане со едно дете.
Но не се согласувам дека тие деца што се единци се разгалени или себични,навистина многу зависи до воспитувањето.
Желбата за второ дете и кај мене и кај мм се појави многу брзо по раѓањето на К. и Бог веднаш ни ја оствари со што сме пресреќни со мм што имаме две дечиња (smile)
Тешко е да се израсне и одгледа дете но кога ќе порасне/пораснат ќе биде полесно,секое си го фатило правецот,ќе се оженат/омажат и задоволството да си дочекаш внучиња е големо (smile)
Како и да е,секој со своите желби,можности и планови.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by kit-kat » 11 Apr 2016, 09:53

И јас НЕ сум за едно дете. Но изгледа на мене така ми е пишано.
Некогаш плановите наши не се совпаѓаат со оние на Бог. Затоа само здрави и прави да ни бидат. Било 1,2,3...
И секаде да дава Господ.
А за предности и недостатоци се си има свои.
Мислам дека најмногу зависи од воспитувањето, за што имам пишувано и тука и во др. теми.
Ве (kup)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Едно дете - предности и недостатоци

Post by SMESKO » 12 Apr 2016, 17:16

Јас сум исклучиво за НЕ за едно дете,Ние бевме 3 деца и преубо ни беше,јас и сестра ми многу се дружевме и морам да кажам дека спиевме на 1 кревет заедно (love5) ,колку повеќе деца толку повеќе среќа.Во случаевите кога постои здравствена причина за немање на повеќе деца тоа е оправдано,инаку сум за 2,3 дечиња минимум.

Како вели црквата
Едно како ниедно,2 како 1 а од 3 веќе почнува да се брои (laugh1)

Одговори

Return to “Разно за децата”