Облека за деца - од каде купувате?

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Облека за деца - од каде купувате?

Post by Annabel » 25 Dec 2009, 09:48

Ива е најмало дете во нашата фамилија, доби премногу облека од братучедите која беше малку или воопшто не беше носена. Добива и нови работи и за родендените....така што ние многу малку работи сме и купиле, искрено малку ми е жал за тоа.

И имам купено неколку работи од Окаиди на попуст, исто така задоволна сум од Wenice, а исто така ми се случува да и купам и нешто што не е бренд а е изработено од убав материјал - памучно пред се. ж

Мене ми смета кога децата се униформирани и одма се знае дека тоа што го носат е од некој познат детски бренд.

Сега братучедка ми од Англија ми донесе еден куп работи од MotherCare кои за разлика од кај нас, во Англија се со нормални цени. Кај нас да влезеш во МС умот ќе ти застане од цените.

Што мислите вие? Може ли да се најде поевтина а квалитетна облека во небрендирани продавници, посебно во денешни услови на криза? Дали купувате брендирана облека или....Од каде купувате облека за вашите деца?

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Облека за деца - од каде купувате?

Post by MAMA_M » 28 Dec 2009, 08:11

Најчесто купувам во едно дуќанче што ми е успат кога одам било каде...претежно е турска роба, добар квалитет, убави модели и пристојни цени. Долна облека им купувам претежно од македоснки фирми.
За син ми почнавме од нула, се си купувавме сами и сеуште е така. Ќерка ми начека да има поголеми дадички и многу работи наследивме, за неа купувам само нешто што ни фали.
Го спомнавте mothercare....баш вчера гледав на нивната веб страничка, има попуст и цените се многу попристапни отколку во дуќанот во Скопје. Размислувам да порачам нешто.....Имам купено неколку работи од Рамстор (боди, пижамчиња, тренерки), беа на попуст и цените им беа нормални : ) презадоволна сум од квалитетот.
Од Окаиди купувам good price летни маички за син ми. Другото ми е прескапо.....

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Облека за деца - од каде купувате?

Post by JasminaJN » 01 Jun 2011, 09:47

(help)
За да не лутам ве молам некоја ако знае каде има летни децки пижамчиња по можност со Мики Маус?
Однапред ви благодарам
Поз

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Облека за деца - од каде купувате?

Post by JasminaJN » 01 Jun 2011, 13:05

JasminaJN wrote:(help)
За да не лутам ве молам некоја ако знае каде има летни децки пижамчиња по можност со Мики Маус?
Однапред ви благодарам
Поз
Мамички ајде помош за пижамчиња (kup) (kup) (kup)
Поздрав

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Облека за деца - од каде купувате?

Post by Peperutka » 22 Apr 2012, 15:16

Убава тема но штета што одамна не е активна но мислам дека сега е вистинското време (smile) ,на многу идни мами како мене би ни користела многу (smile)
Бидејќи за некое време планирам да купам по нешто за (b4) би можеле тазе мамичките да ни кажат од каде купуваат облека за нивните бебенца,по која цена,колку се задоволни од квалитетот и сл.
Золва ми и свекрвами имаат многу нови,неупотребени алиштенца за бебиња па секако дека ќе ги искористам јас но по нешто сакам и јас да си купам (smile)

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Облека за деца - од каде купувате?

Post by zizel » 22 Apr 2012, 17:26

MIslam deka za bebinja ima ubavi pamucni raboti vo ovie nasive makedoski prodavnici, kako struzanka. Isto taka ubavi raboti i kvalitetni ima i vo mothercare ama bebeskite raboti(spilhozni i bodinja) skoro i nikogas ne sum gi nacekala na popust i nikogas i nemam kupeno bas poradi toa (nekako ne mi se davale pari a mnogu im se slatki rabotite). Inaku drugite raboti ubavo e da se sledat na popust i dobri popusti davaat. Ima edna amerikanska prodavnica vo gtc na 1 sprat se vika sophieland i tamu ima ubavi bebeski raboti i za deca do 14 godini. I oni davaat superski popusti samo treba da gi nacekas. jas preku facebook im gi sledam popustite. I oni davaat dobri popusti i ubava obleka imaat. Isto ima dve prodavnicki vo aluminka toa ti e posle leptokarija. E sega znam deka vo gornata prodavnicka imase slatki bebeski raboti bas pred da se porodam bev, a vo taa dole nesum proverila posto togas pak koga bev tamu kupuvav za sinceto koe mi e pogolemko. Oni imaat ubavi raboti duri i moze nekoj brend da se najde za eftini pari. na pr. na sinceto za rodenden so mu kupiv edna mnogu ubava bluza za 300 denari ja zedov a bese na zara kids. a i okaidi treba da gi nacekas na popusti i oni davaat suuuuuper popusti. Ednostavno treba da znaes koga na soping (thumbsup) (thumbsup) ti vikam baraj gi na fb nekoi i sledi gi. ja taka pravam. A da ti kazam mnogu pazam so obleka kupuvam za decata posebno. pa i sega koga zborea na vesti za formaldehidot uste poveke mi se potvrdi toa so go mislev za neproverenata detska obleka. vaka sto e sigurno sigurno e. Ete napisav eden golem post ama sepak kako za bebce jas sepak bi trgnala od struzanka (pamucno a eftinko). A koga ke prkne ete imas i drugi prodavnicki. POzdrav

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Облека за деца - од каде купувате?

Post by Mia85 » 04 May 2012, 21:52

Jas oddamna raskrstiv so prodavnicive za deca kaj nas...bezobrazluk neviden so ceni...Sofilend e super zizel, imaat preubavi raboti i struzanka isto taka, samo me nervira komunisticki pristap od tipot"masko ili zensko e bebeto" ili e rozevo ili sino, aman vekje...se iznenadiv koga mi pokazaa deka imaat i krem boja banjarka, koja mora da priznam e super:)))Jas posto si go pocituvam Soluna grada, za deca a sega i z amoevo bebe si kupuvam od H&M i Prenatal...prva liga pamuk, dizajn, ceni...nemam zabeleska 6 body mu kupiv za 15 evra...takva cena uste vo Sk nemam sretnato..I PRENATAL e odlicen brand steta sto go nema kaj nas....odlicno raboti imaat za deca...sega cekam popust vo Juni i d ago kupam H&M :))) na popust e ludnica...a nasive butici za deca redno vreme e da s eopravat so ceni...Mu barav paticinja na sinmi, i vleguvam vo GTC vo eden butik 600 denari mi vikaat...boga d acuva baletanki za mene imam za tie pari...a sinmi e 5 mesecno bebe sto ne ni odi...katastrofa...ete taka si se isprazniv:))))ajde d aotvorime butik Tvoebebe...se po tri evra:)))

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Облека за деца - од каде купувате?

Post by Nadja » 11 Feb 2013, 17:15

Na maliot ne mu kupuvame obleka. Edinstveno sto mu imame kupeno se eden par spilhozni, bodi, corapcinja, rakavicki, kapce, toplinki i paticinja. Toa mu go kupivme za izleguvanje od bolnica. Obleka ni davaat moi bratucetki, sto ja nosele nivnite deca.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Облека за деца - од каде купувате?

Post by Vesela » 29 Mar 2013, 16:21

Долна облека и пижами од стружанка, екстра се. А гардероба од Џамбо, имаат убав дезен не се многу скапи или во нокоја локална продавничка не многу скапа. Бидејки синко по 2 пати го пресоблекувам ( се поти, се валка), а и брзо ги израснува мораме да бидеме поекономични (laugh1) (laugh1) (laugh1) (laugh1) инаку ќе банкротираме. Имаме две кошули и панталони од ОКАИДИ и СОФИЛЕНД тие ни се свечени прилики (laugh1) (laugh1) (laugh1) .

Moniche80
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 02 Nov 2013, 21:35
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 5 пати

Re: Облека за деца - од каде купувате?

Post by Moniche80 » 01 Dec 2013, 14:00

Долна облека купувам од Стружанка, а облека за секој ден и дотерување најчесто од Бисер, понекогаш ГТЦ.

Одговори

Return to “Разно за децата”