"Ривалство" помеѓу мајки

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: "Ривалство" помеѓу мајки

Post by stela » 18 Aug 2014, 22:59

Mamicki site do edna ste vo pravo, i sekoja od nas se nasla vo slicna situacija. Mene licno mi ide na zivci majka mi , koja po priroda e neviden panicar, i non stop me prekoruva, a ne pa nekoja od strana. I toa percenje so markirani raboti, nad momentalno (velam momentalno, zasto nikogas ne se znae sto nosi zivotot) finansiskata situacija ni dozvoluva da kupime i markirano i kupuvam, ama zatoa sto licno ke mi se dopadne nesto, no nikogas ne potenciram od kade. A na ovaa vozrast koga realno sekoe parce ke go oblece samo nekolku pati i greota e dase frla pari do tolku na gluposti, no pust merak, otkako se rodi taa A mene mnogu retko i kupuvam nesto. Ripcence mila ja rado bi se menuvala so vasite kolica od 2000 za nasite od 27000 ,dzabe, ne vredat koga malata ne saka da se vozi vo niv. Ni gi kupija baba i dedo uste koga bev bremena
, i E nikako ne gi prifati.Mi kapnaa racete nosejki po sat-dva setanje za da izlezeme od doma. I onie pametnite sto dojat i pametuvaat za ad. Sekoja majka saka da si go doi deteto i toa od mnogu pricini. Prvin radi povrzanosta, drugo radi finansii i treto mnogu e poprakticno koga dois. Ne stanuvas vo sred noc po nekolku pati da steriliziras sisinja i da grees mleko nego samo ja tutnuvas gradata i tolku....da ne dolzam mnogu mislam deka majcinstvoto e blagoslov a ne natprevar

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: "Ривалство" помеѓу мајки

Post by Tina9 » 19 Aug 2014, 11:42

Тоа ривалство некогаш поминува и во злоба. Баш третиот месец многу малку ми напредна, само 450 г и замислете една „пријателка“ беше дома со малото и ѝ кажав, ми вели „леле, да не е болна нешто, да не заостанува. Мојава по кило на месец качува. Види си аман на лекар.“ Мене крвта ми смрзна, што не ми помина низ глава. Прснав плачејќи и одма ја однесов кај матичната, па после на советувалиште. И двете и претходно ми рекоа дека си е во ред, жилава е, здрава е. Се велело такво нешто??? Од тогаш такви коментари не сфаќам сериозно. Секое детенце е посебно, различно и за мајката најубаво.
А, за натпреварот колку повеќе пари ќе потрошиш (односно фрлиш, зашто се брзо одрастуваат) за бебето да не правиме муабет. Не значи дека ако јас купувам помалку и поевтини работи, помалку ја сакам од некоја што ќе потроши илјадници за иста работа која и со 200 ден и со 2000 ден ја има истата функција. Секој според можностите. Само нека се живи и здрави има време кога ќе ни ги трошат парите, сакале ние, нејќеле. Додека се мали не разбираат што е марка, а што не.
Денес само им се смешкам кога нешто ќе префрлат и велам „така ми одговара“ или „секој за себе“.

Одговори

Return to “Разно за децата”