Бисерчиња

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Бисерчиња

Post by Petra » 03 Feb 2010, 18:38

Еве една интересна тема кај што можеме да ги споделиме незборавните моменти. Лани кога ќерка ми беше второ одделение имавме еден интересен настан. По математика имаше материјал кој не и беше добро совладан. Настојував за да учиме и вежбаме,но беше мрзливка. На училиште наставничката ја проверила и забележала дака попушта со учењето. Кога ја прашала зошто не ги знае задачите по математика,ќерка ми генијално и одговорила. Наредните денови ми пренесе дека педагогот сака да се види со мене.Ми беше сомнително. Кога отидов на училиште со мене разговараа и педагогот и наставничката. Ми кажаа дека ќерка ми им рекла дака јас сум и викала дека за нејзе важно е да знае да чита,додека математиката нема да и треба во животот. (ohmy) се запрепастив. Па им објаснував како тоа не е вистина...Сега е одличен математичар. Дај Боже така да продожи. (smile)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Бисерчиња

Post by Annabel » 03 Feb 2010, 23:06

(bo) Ова ме потсети на мене кога во второ одделение добив двојка по математика и на наставничката и реков дека задачите се толку многу тешки што ни татко ми не знае да ги реши (дипл.економист). Колку сум ги усрамила моите, а мајка ми беше учителка од прво до четврто одделение (sr)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Бисерчиња

Post by Petra » 16 Jul 2010, 10:10

Пред некој викенд се спремавме за излгување и ќерка ми ми вика: Мамо ќе се дотераш? Добро. И пак:А штикли ќе носиш? Не, не и одговарам. Те молам мамо.-Не не,знаеш дека не сакам да носам, само што ги лгедам ми е мачно. :lol: И ми вивка: Леле јас знам да носам, а ти не знаеш да одиш на штикли. И додека се спремав отишла во мојата соба и ми вика не влегувај, чекај и мижи. МЕ фати за рака и ми вика,јас ќе ти кажам кога да ги отвориш очите. Сегаааа! И што да видам. НА подот ставила 2 пара сандали со високи штикли и она зад нив стои , а во рацете држеше едно ливче на кое напишала:Те молам мамо (lovet) ...Уф, ме победи, ова вреди за награда. И така се дотерав со високи штикли. (smile)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Бисерчиња

Post by Ana.I » 04 Nov 2010, 10:45

Prijatelka edna so sinceto-imase togas 3 godinki,otisle na kasa vo tinex da si platat i detevo od kasata zemalo paketce kondomi i pocnalo da vika,mamo sakam od ovie bomboni da mi kupis i ne popusta,bre zenava mu vika ne se ubavi,eve drugi ke kupime,detevo ne ovie gi sakam i gotovo i so placenj go iznela od marketot

Anabanana
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 30 Mar 2011, 14:12
Им се допаднал: 2 пати

Re: Бисерчиња

Post by Anabanana » 15 Apr 2011, 12:09

Во последно време на син ми му зборуваме дома дека ќе има братче или сестриче зошто се спремаме за второ дете, па полека полека да го спремиме и него. Едно време викаше не, не сакам, ама почна да посакува сега зошто скоро сите деца во градинка имаат братчиња или сестрички. И се спремаме една вечер за спиење и додека ги миевме забите ме прашува: Мамо кога ќе носам јас мекици во градинка? Викам: зошто мекици? Па за бебето - ми одговори. Се стаписав !!! Смирено му одоговрив дека треба прво да се роди бебето, па после да носи мекици. Којзнае што муабети прават во градинка .... (jmp)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Бисерчиња

Post by kit-kat » 10 May 2013, 10:43

Син ми е махер за бисери.Веќе го знаете познат по своето зборување.
Синоќа кога го легнав го бакнав и ме побара назат да ме прашал нешто.
Па ме праша дали сум познавала деца кои биле единци,какви биле тие деца?(Најверојатно сега се помирува дека ќе биде единец-и најдобро така,ако биде само ќе се израдува наместо да чека и надева)
Па му кажав дека има многу такви кои се доста паметни,успешни и се гордост за родителите.
И од нигде никаде ме праша,што ако и јас останам единец,што ако тато веќе нема семе во себе за уште едно бебе (scared) (scared) (scared) (scared) (scared) (scared)
Леле луѓе ме запрепасти.Што да му кажам.Па го викнав мм кој сака да му поткажува такви работи,па тој му објаснил дека тато има за уште дечиња,тој да не се секира.
Е ајде сега совет со денешниве деца што да се прави????????

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бисерчиња

Post by Debora » 10 May 2013, 10:58

Леле Кит кет, ме изнасмеа. (rolll) Ама сигурно кога ќе слушнеш овакво нешто првата реакција е (scared) . Срце умно. (love5)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Бисерчиња

Post by Petra » 10 May 2013, 16:39

Леле Кит-кат, и мојата првична рекација беше (scared) , па после се изнасмеав. Денешниве деца не знаеш што може во моментот да име текне да прашаат и која мудрост е потребна да им се даде вистинскиот одговор. (smile)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Бисерчиња

Post by carina » 10 May 2013, 23:33

хахаха кит кат многу се смешни кога кажуваат бисери во врска со правење бебиња.и јас со керка ми си се изнасмеав,ама во себе,пред некој ден.и објаснувам што се гени и дека детето има гени од двата родители,а она ме прашува,мама мене нешто тука не ми е јасно,јасно е дека има гени од мајката зашто и е во мешето ама од кај гени од таткото?а јас не сум од тие што се многу отворени со децата па и кажав дека дедо боже ги става гените од таткото.
а добро е што се помирил со тоа дека може да биде единче,М само ми се жали,само она била единче во школо,сите си имале братче или сестриче и сл.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бисерчиња

Post by Debora » 10 May 2013, 23:46

Ме потсетивте на моја внука од братучед. Викаше, мене ме родиле и мама и тато, абе тука мора има нешто, ама не знам што. (scared) (laugh1)

Одговори

Return to “Разно за децата”